Kdy rozvážet kompost?

Kdy rozvážet kompost?

Kdy se má přehazovat kompost

Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně. Když si nejste jistí, zda byste měli kompost přeházet, důkladně si jej prohlédněte: Když hromada kompostu již mírně sesedla, je čas na přeházení materiálu.

Kdy dát kompost na zahradu

Avšak ideálně by se měl používat od března do srpna, a to zejména z důvodu odplavení prospěšných látek z půdy během vegetačního klidu. To znamená, že například pro rostliny velmi důležitý dusík voda v zimě odplaví do podzemních vod, tudíž nebude možné, aby ho na jaře pěstované rostliny odebraly ve svůj prospěch.

Jak dlouho zraje kompost

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok. Díky procesům, jež v něm proběhnou, získáte tmavý substrát plný živin, který nijak nezapáchá. Výsledný kompost můžete prosít přes síto a začít využívat.

Kdy zalévat kompost

Musíme kompost zalévat Jenže doba se změnila a česká příroda mnohdy zažívá nebývalá vedra. Kompost je tedy potřeba zalévat. zalévání je vhodné i tehdy, když na kompost dáváme najednou více suchého materiálu, například zbytky kůry, slámy.

Jak urychlit zrání kompostu

Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).

Jak správně pečovat o kompost

Pokud je kompost vlhký a nedrží, přehoď ho a přidej suchý materiál. Naopak pokud je suchý, zvlhči ho užitkovou vodou. Vzduch – pro dostatečný přísun vzduchu kompost po 4 – 8 týdnech po jeho založení přehoď. Teplota – vyšší teplota v počátečních týdnech po založení kompostu je důkazem dobrého průběhu kompostování.

Jak aktivovat kompost

Zahrádkáři nejčastěji používají ke zrychlení procesu příměsi, které tlení aktivují – například močůvku nebo speciální urychlovače. "Ty tvoří směs bakterií a enzymů, které při správném kompostování vznikají zcela přirozeně. Proto tyto přípravky ovlivní pouze průběh kompostování, nikoliv kvalitu kompostu.

Jak správně kompostovat na zahradě

Kompostovat můžete posečenou trávu a listí, mech, slámu, podrcené větve, kůru, piliny, zaschlé drny (pokládají se kořeny vzhůru, hnůj, organický odpad z kuchyně (včetně kávové sedliny a sáčků od čaje), dřevěný popel. Přidat můžete i lepenku či nepotištěný papír. Různé materiály je nejlepší co nejvíce střídat a míchat.

Co dát na dno kompostu

Na dno kompostu je vhodné dát větve nebo jiný materiál, který není příliš nadrcený. Při dalším vršení již nadrceného materiálu tak bude kompost mít možnost dýchat, což je jeden z nejdůležitějších základů. Další hmotu se snažíme drtit na co nejmenší části. Hlavně u dřevitého materiálu je to podstatné.

Co se nesmí dávat do kompostu

Co nepatří do kompostu:

Zbytky masa, ryby, mléčné výrobky, sklo, plasty, kovy, textil, piliny z dřevotřísky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat …

Jak se starat o kompost

Péče o kompost

Kompost tedy prolévejte a pokud jsou velká sucha, pak ho po zalití přikryjte fólií, kde se vlhkost udrží. Příliš mokrý kompost ale také není nic dobrého, protože bude nejen páchnout, ale také hnít, a to v kompostu rozhodně nechceme. Mokrý kompost je třeba zakrýt například fólií, která vodu svede pryč.

Kde to hnije tam je kompost

Založili ho v dubnu 2001 Tomáš Baldýnský, František Fuka a Lukáš Vychopeň (používající přezdívku FK) podle zahraničních vzorů. (Předobrazem byla také Fukova konference HNUS. 42 na FidoNetu.) Heslo serveru, v počátcích poměrně propagované, zní Kde to hnije, tam je Kompost.

Jak spravne vrstvit kompost

Správné vrstvení kompostu

Jednoduchým pravidlem pro vrstvení je střídání zeleného patra s hnědým patrem. Prakticky budeme na sebe vršit trávu, bio odpad z kuchyně (slupky, odřezky) a na to dáme hnědé – piliny, hobliny, štěpky.

Jak se zbavit plevele v kompostu

Nejenže výsledné hnojivo získáte dříve, ale především horká fáze, kdy teplota stoupne až na 65 °C, spolehlivě zničí zárodky chorob rostlin a semena i oddenky plevelů. Díky tomu můžete zkompostovat veškerý odpad ze zahrady a neplnit jím popelnici, přičemž získáte mimořádně kvalitní materiál.

Co roste na kompostu

Ideální pro pěstování na kompostu je cuketa. Stejně jako okurky a dýně ocení i tato rostlina jeho teplé a výživné zázemí. I zde se vyplatí okolí rostliny mulčovat slámou, nebo pokud ji nemáte, alespoň usušenou trávou. Rozměrné plody cuket díky tomu nebudou uhnívat.

Co dát pod kompostér

Kompostér nemá dno a potřebuje mít styk s půdou, protože právě odtud se do kompostéru dostávají mikroorganismy. Pro správné nastartování kompostovacích procesů potřebuje kompostér přístup vzduchu, proto vložte do spodního patra suché i mokré větvičky.

Kam vyhodit brambory

Obecně platí, že do kompostu patří nejrůznější rostlinné zbytky ze zahrady. Do kompostu můžete také vyhodit odřezky z kuchyně – například slupky z brambor nebo kořenové zeleniny, skořápky z vajec (pokud nemáte slepice, které by je snědly), skořápky z ořechů nebo kávovou sedlinu.

Co se dává do kompostu

Do kompostu házejte: odřezky, slupky a zbytky zeleniny, kávovou sedlinu nebo vylouhovaný čaj, skořápky z vajec i ořechů, dřevěný popel, posekanou trávu, listí a drobné větvičky, piliny, nadrcenou kůru ze stromů, plevel, zbytky pečiva (ale pozor na hlodavce), lepenku, peří, zvířecí chlupy.

Čím zakrýt kompost

Kompost ve venkovní ohradě v deštivém období ohrožuje naopak velké množství vody, které pak vyplavuje živiny a dlouhotrvající lijáky ho také ochlazují. Pak je lepší ho zakrýt – vhodná je silná igelitová fólie, použít ale můžete třeba i staré plachty, PVC a podobně.

Jak správně vrstvit kompost

Správné vrstvení kompostu

Kompostovou hromadu odděluje od země, takže se k organismům, které v kompostu pracují, dostane kyslík. Nyní je možné střídavě nanášet zhruba 10 cm vysoké vrstvy zelených (dusíkatých) a hnědých (uhlíkatých), resp. vlhkých a suchých materiálů.

Co patří a nepatří do kompostu

Co nepatří do kompostu:

Zbytky masa, ryby, mléčné výrobky, sklo, plasty, kovy, textil, piliny z dřevotřísky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat …

Jak správně kompostovat

Jak správně kompostovat

Na spodek kompostu založíte vzdušnou vrstvu hnědého odpadu asi do výše 15 cm. Ten umožní provzdušnění a odtékání přebytečné vody. Na ni přijde tenčí vrstva zelená, vysoká asi 5-7 cm. Jestliže chcete proces kompostování urychlit, zpracujte větve v drtiči nebo štěpkovači.