Jak urychlit zrání kompostu?
Jak dlouho zraje kompost
Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok. Díky procesům, jež v něm proběhnou, získáte tmavý substrát plný živin, který nijak nezapáchá. Výsledný kompost můžete prosít přes síto a začít využívat.
Kdy použít urychlovač kompostu
Kdy použít urychlovače
Urychlovače je vhodné použít v případě, že uživatel nemá s kompostováním příliš mnoho zkušeností nebo proto, že na kompostu přibylo větší množství odpadu stejného druhu. Další možností je nevhodné složení kompostu, které tak narušuje plynulý hnilobný proces.
Kdy se má přehazovat kompost
Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně. Když si nejste jistí, zda byste měli kompost přeházet, důkladně si jej prohlédněte: Když hromada kompostu již mírně sesedla, je čas na přeházení materiálu.
Jak vrstvit kompost
Správné vrstvení kompostu
Jednoduchým pravidlem pro vrstvení je střídání zeleného patra s hnědým patrem. Prakticky budeme na sebe vršit trávu, bio odpad z kuchyně (slupky, odřezky) a na to dáme hnědé – piliny, hobliny, štěpky.
Jak poznám vyzrálý kompost
Vyzrálý kompost poznáme tak, že má drobtovitou strukturu, takže pouhým okem nerozeznáme jeho jednotlivé složky. Rozhodně nijak nezapáchá, ale naopak příjemně voní jako zahradní prsť či lesní půda a má hnědou až tmavě hnědou barvu. Tento úplně zralý kompost má pak v zahradě mnohonásobné využití.
Jak poznat zralý kompost
Jak poznat, že je zralý – Ve vyzrálém kompostu už nejsou vidět části rostlin, tvoří ho stejnorodá drobtovitá hnědá hmota. Výjimkou jsou velké části dřeva, které se nestačily rozložit – ty odstraníte při proházení. Přičichněte si: zralý kompost voní po půdě.
Jak nastartovat kompost
Pro správné nastartování kompostovacích procesů potřebuje kompostér přístup vzduchu, proto vložte do spodního patra suché i mokré větvičky. Pro dostatek větrání otevřete větrací ventil. Zkušení zahrádkáři doporučují jednou za rok kompost provzdušnit, tedy přeházet vidlemi.
Jak udělat kvalitní kompost
Nejlepšího kompostu docílíte, když budete střídat vrstvy zelených a hnědých kompostovatelných látek. Mezi zelené patří posekaná tráva, ostatní rostliny či jejich části, zbytky ovoce a zeleniny, slupky, odpadky z kuchyně; mezi hnědé pak listí, rozdrcené větve, spadané jehličí, hlína nebo použité čajové sáčky.
Čím zakrýt kompost
Kompost ve venkovní ohradě v deštivém období ohrožuje naopak velké množství vody, které pak vyplavuje živiny a dlouhotrvající lijáky ho také ochlazují. Pak je lepší ho zakrýt – vhodná je silná igelitová fólie, použít ale můžete třeba i staré plachty, PVC a podobně.
Jak správně pečovat o kompost
Pokud je kompost vlhký a nedrží, přehoď ho a přidej suchý materiál. Naopak pokud je suchý, zvlhči ho užitkovou vodou. Vzduch – pro dostatečný přísun vzduchu kompost po 4 – 8 týdnech po jeho založení přehoď. Teplota – vyšší teplota v počátečních týdnech po založení kompostu je důkazem dobrého průběhu kompostování.
Co dát pod kompostér
Kompostér nemá dno a potřebuje mít styk s půdou, protože právě odtud se do kompostéru dostávají mikroorganismy. Pro správné nastartování kompostovacích procesů potřebuje kompostér přístup vzduchu, proto vložte do spodního patra suché i mokré větvičky.
Jak aktivovat kompost
Zahrádkáři nejčastěji používají ke zrychlení procesu příměsi, které tlení aktivují – například močůvku nebo speciální urychlovače. "Ty tvoří směs bakterií a enzymů, které při správném kompostování vznikají zcela přirozeně. Proto tyto přípravky ovlivní pouze průběh kompostování, nikoliv kvalitu kompostu.
Co nepatří do kompostu
Bohužel ne všechno listí je na kompostování nejvhodnější. (A na pálení už vůbec ne!) Pozor si dejte na břečťan a listí z ořešáků. Nemá sice negativní vliv na výsledný efekt kompostu, ale celý proces se minimálně značně zpomalí.
Jak zapravit kompost do půdy
Jak přidat kompost k rostlinám Kompost bychom měli vždy jen rozhodit na povrch půdy nebo jej mělce zapravit do ornice, například hráběmi nebo kultivátorem. Hrubší zapravení do půdy, například rytím, nedoporučuji, protože minerální látky se rychleji vyplavují do spodiny a vzniká riziko rozvoje hniloby.
Jak se zakládá kompost
Ideálním obdobím pro vytvoření kompostu je podzim, kdy je nejvíce odpadů ze zahrady. Na místě, na kterém má vzniknout kompost, vykopejte na ploše o velikosti a rozměrech kompostu (např. 1,50 m x 1,50 m) 15 cm zeminy a položte na něj drenáž. U jílovité zeminy přidejte vrstvu písku, u písčité půdy vrstvu jílovité zeminy.
Kde to hnije tam je kompost
Založili ho v dubnu 2001 Tomáš Baldýnský, František Fuka a Lukáš Vychopeň (používající přezdívku FK) podle zahraničních vzorů. (Předobrazem byla také Fukova konference HNUS. 42 na FidoNetu.) Heslo serveru, v počátcích poměrně propagované, zní Kde to hnije, tam je Kompost.
Co patří a nepatří do kompostu
Co nepatří do kompostu:
Zbytky masa, ryby, mléčné výrobky, sklo, plasty, kovy, textil, piliny z dřevotřísky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat …
Jak správně kompostovat
Jak správně kompostovat
Na spodek kompostu založíte vzdušnou vrstvu hnědého odpadu asi do výše 15 cm. Ten umožní provzdušnění a odtékání přebytečné vody. Na ni přijde tenčí vrstva zelená, vysoká asi 5-7 cm. Jestliže chcete proces kompostování urychlit, zpracujte větve v drtiči nebo štěpkovači.
Co se nesmí dávat do kompostu
Co nepatří do kompostu:
Zbytky masa, ryby, mléčné výrobky, sklo, plasty, kovy, textil, piliny z dřevotřísky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat …
Kdo žije v kompostu
Co se děje v kompostu
Při dostatečné vlhkosti a teplotě jsou organické složky kompostu rozkládány živými organismy, které se živí organickými zbytky. Jsou to především houby, aktinomycety, řasy, kvasinky, bakterie, roztoči, červi, chvostoskoci a mnoho dalších drobných živočichů.
Co nesmi na kompost
Co nepatří do kompostu:
Zbytky masa, ryby, mléčné výrobky, sklo, plasty, kovy, textil, piliny z dřevotřísky, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky, trus masožravých zvířat …
Jak se zbavit plevele v kompostu
Nejenže výsledné hnojivo získáte dříve, ale především horká fáze, kdy teplota stoupne až na 65 °C, spolehlivě zničí zárodky chorob rostlin a semena i oddenky plevelů. Díky tomu můžete zkompostovat veškerý odpad ze zahrady a neplnit jím popelnici, přičemž získáte mimořádně kvalitní materiál.
Jak se rychle zbavit plevele
Domácí roztok na hubení plevele
Pro větší plochy a urputnější plevel si připravte roztok z 30 ml octu, 30 g soli a 3 kapek saponátu na mytí nádobí. Roztok aplikujte pomocí rozprašovače. Dávejte i tady pozor a miřte přesně na plevel. Jemnější forma je roztok 1 díl octu na 3 díly vody.
Jak se zbavit plevele prirodni cestou
Tou nejjednodušší variantou je použití roztoku octa s vodou v poměru 1 díl octa na 3 díly vody. Roztok nalijeme do rozprašovače a postříkáme jím veškeré plevelem zasažené spáry. Kyselina octová obsažená v kuchyňském octu se samozřejmě svými účinky nemůže srovnávat s totálními herbicidy.
Co použít místo roundupu
V Evropě má zákaz. Na americkém trhu se jmenuje se Phydura. Je to širokospektrální herbicid, který pracuje na biologické bázi.