Jak se vyléčit z epilepsie?

Jak se vyléčit z epilepsie?

Co nejíst při epilepsií

Měla jsem i na míru řečeno, čemu se v jídelníčku vyhýbat (kravskému mléku, mléčným výrobkům kromě zakysaných a pařených, bílé mouce a výrobkům z ní, cukru, červenému masu, s ostatním to nepřehánět, stejně tak jako s brambory a rajčaty). Jíst jsem měla ideálně mezi 11. a 18. hod.
Archiv

Co se nesmí při epilepsií

Epileptik nesmí vykonávat žádnou činnost, při které by při vzniku záchvatu mohl ohrozit sebe nebo své okolí. To znamená zákaz řízení motorových vozidel, zákaz práce na rizikových pracovištích, zákaz provozování rizikových sportů včetně plavání.

Co vyvolava epilepsií

V dětství jde nejčastěji o vrozené genetické dispozice. U dospělých je častěji podkladem nádor, stavy po cévních mozkových příhodách, alkoholismus. Příčinou může být zánět mozku virový či bakteriální. Záchvaty se mohou objevit v akutním stadiu či po delší době jako pozdní následek.
Archiv

Co zhoršuje epilepsií

Nejvíce rizikové jsou absence a myoklonické záchvaty. U idiopatických generalizovaných a ložiskových epilepsií zhoršuje absence a myoklonie karbamazepin, vigabatrin, tiagabin, gabapentin a fenytoin. Juvenilní myoklonickou epilepsii zhoršuje karbamazepin, fenytoin a zcela výjimečně lamotrigin.

Co všechno může vyvolat epileptický záchvat

Epileptický záchvat mohou způsobit také další podněty, které příliš zatěžují lidský mozek. Jedná se například o nedostatek spánku, stres, vyčerpání nebo fotostimulaci (světelné efekty). Dalšími rizikovými faktory jsou látky, které způsobují změny psychiky, tedy všechny drogy, některé léky a alkohol.

Jak začíná epileptický záchvat

Epileptické záchvaty mají řadu podob i různou intenzitu.

U fokálního záchvatu má vliv umístění ložiska v mozku, odkud se elektrické impulsy šíří. Při záchvatu u fokální epilepsie se velmi často objevují tzv. automatizmy, např. bezúčelná manipulace s předměty, žvýkání, polykání, olizování si rtů, grimasy.

Jak žít s epilepsií

Většina osob s epilepsií musí dodržovat režimová opatření a zároveň užívat léky. Mezi režimová opatření patří pravidelný a dostatečný spánek, omezení alkoholu, vyloučení jiných návykových látek, pravidelné a dostatečné pití tekutin, vyhýbání se stresu a přizpůsobení si náplně dne.

Jak vyloucit epilepsií

U většiny lidí trpící tímto onemocněním lze záchvaty kontrolovat příslušnými léky a v některých případech i chirurgickým zákrokem. V mnoha případech je nezbytná celoživotní léčba, u jiných záchvaty zmizí a u dětí s epilepsií se mohou tyto stavy vytratit s věkem.

Jak se cítí clovek po epileptickém záchvatu

Na jeho začátku nemocný často vykřikne, pokouše si jazyk, upadne. Je ztuhlý, nedýchá, zmodrá. Postupně se objevuje chrčivé dýchání, slinění a rytmické symetrické záškuby všemi končetinami. Na konci záchvatu se často pomočí a zůstává určitou dobu ochablý a v bezvědomí (resp.