Co může kontrolovat ČOI?

Co může kontrolovat ČOI?

Jak probiha kontrola ČOI

Provozovatele e-shopů upozorňujeme, že Česká obchodní inspekce provádí pravidelné kontroly internetových obchodů. Podnikatelé jsou dlouhodobě monitorováni a kontrolováni, zda dodržují právní předpisy, především zákon o ochraně spotřebitele. Výsledky kontrol jsou zveřejňovány čtvrtletně na oficiálních stránkách coi.cz.
ArchivPodobné

Jak podat stížnost na ČOI

Spotřebitel, který je přesvědčen, že došlo k porušení ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, se může obrátit na regionální či ústřední inspektorát České obchodní inspekce. Adresy jednotlivých inspektorátů lze najít na www.coi.cz. Podnět lze podat i elektronicky přes elektronickou podatelnu ČOI na adrese www.coi.cz.

Jak kontaktovat ČOI

Poradenská linka: +420 222 703 404 (vždy v pracovní dny 8–16 hod.)Telefon sekretariát: +420 475 209 493 (není určeno pro dotazy spotřebitelů)Fax: +420 296 366 236.IS DS: hp7dz3u.E-mail: [email protected] podání podnětu využijte e-podatelnu.

Kde si stěžovat na firmu

Podnět ke kontrole lze podat:Písemně (na příslušný inspektorát ČOI)Osobně (na příslušný inspektorát ČOI)Prostřednictvím webového formuláře.
Archiv

Co kontroluje ČOI v obchodě

Česká obchodní inspekce kontroluje fyzické a právnické osoby, které nabízejí, prodávají, dodávají nebo uvádějí na trh výrobky, nabízejí nebo poskytují služby nebo vyvíjejí jinou činnost podle zákona o ČOI nebo podle zvláštního právního předpisu, pokud to tento zákon nebo zvláštní právní předpis stanoví.

Co kontroluje ČOI v restauraci

ČOI se při kontrolách restaurací, hospod či barů zaměřuje především na správnost účtování, dodržování míry či hmotnosti, diskriminaci, nekalé či klamavé praktiky a některé další oblasti – například dohlíží na zákaz prodeje kusových cigaret.

Jak poslat kontrolu do hospody

Podnět k SZPI lze podat následovně:

e-mailem buď na adresu [email protected], nebo přímo na adresu místně příslušného inspektorátu, prostřednictvím webového formuláře (odkaz je uveden na hlavní stránce webu SZPI v sekci KONTAKTY)

Jak si stěžovat na řemeslníka

Pokud ani dobře sepsaná smlouva nepomůže, mohou se spotřebitelé obracet buď na Českou obchodní inspekci a řešit spor s řemeslníky pomocí mimosoudního jednání nebo se rovnou obrátit na soud.

Jak poslat kontrolu do firmy

V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).

Kdy se obrátit na inspektorát práce

Nejčastěji se jedná o:uplatňování nároků vůči zaměstnavateli (vymáhání mzdy apod.),podporu a pomoc v hmotné nouzi,potvrzování zdanitelných příjmů,placení zdravotního pojištění,uznání nemoci z povolání,stížnosti na hygienické podmínky v práci (špatné osvětlení, hluk atd.).

Co vše kontroluje živnostenský úřad

Kromě kontroly z oblasti živnostenského zákona se úřady soustředí hlavně na dvě věci. Jde o kontroly ohlášení provozoven a správného označení provozovny, upřesnil už dříve serveru Podnikatel.cz Petr Čížek, manažer projektu ZaložFirmu.cz. Živnostenský zákon stanovil povinnost označení provozovny.

Kdo kontroluje smlouvy

ČOI. Jednou z nejobávanějších kontrol mezi podnikateli je kontrola ze strany České obchodní inspekce (ČOI).

Co všechno kontroluje SZPI

SZPI kontroluje, v rámci stanovených kompetencí, zemědělské výrobky, potraviny nebo tabákové výrobky, a rovněž předměty a materiály přicházející do styku s potravinami. Od roku 2015 přibyla do kompetencí SZPI také kontrola reklamy a kontrola pokrmů v některých zařízeních společného stravování.

Co kontroluje hygiena v kuchyni

Kontroluje se dodržování skladovacích a výdejních teplot potravin, datum použitelnosti, datum minimální trvanlivosti, značení vlastních polotovarů, rozpracovaných pokrmů, zchlazených pokrmů, dodává Eva Sedláčková.

Jak dlouho je zaruka na práci

Záruka na práci (instalaci) je dle §646 občanského zákoníku 6 měsíců.

Jak na reklamaci na stavební práce

Podnikatel musí o reklamaci rozhodnout ihned, ve složitých případech do 3 pracovních dnů. Do této lhůty se nezapočítává doba přiměřená podle druhu stavby a potřebná k odbornému posouzení vady. Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena co nejdříve, nejpozději však do 30 dnů ode dne jejího uplatnění.

Co si zaměstnavatel nesmí dovolit

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Co kontroluje inspekce

Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce jsou oprávněny:kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z právních předpisůvyžadovat odstranění zjištěných nedostatkůvést přestupková řízení a ukládat pokuty.poskytovat poradenství

Co může kontrolovat inspektorát práce

Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce jsou oprávněny:kontrolovat u zaměstnavatelů dodržování povinností vyplývajících z právních předpisůvyžadovat odstranění zjištěných nedostatkůvést přestupková řízení a ukládat pokuty.poskytovat poradenství

Jaké jsou nejčastější prohřešky zjištěné kontrolou živnostenského úřadu

Jaké jsou nejčastější chyby živnostníků Mezi nejčastěji zjištěná porušení patří neoznačení provozovny, neoznámení zahájení nebo ukončení provozování živnosti v provozovně, neoznačení sídla zákonem stanovenými údaji a neplnění povinností v souvislosti s provozováním živnosti prostřednictvím odpovědného zástupce.

Co hrozi za neopravnene podnikani

§ 251Neoprávněné podnikání

(1) Kdo neoprávněně ve větším rozsahu poskytuje služby nebo provozuje výrobní, obchodní nebo jiné podnikání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

Kdo kontroluje kvalitu potravin

Nejdůležitější dozorovou institucí v ČR je Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která kontroluje kvalitu zemědělských výrobků a potravin, a to od jejich výroby přes skladování, přepravu až po prodej.

Kdo kontroluje kvalitu zeleniny

Orgánem státu odpovědným za kontrolu čerstvého ovoce a zeleniny v České republice je Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Předmětem kontroly je nejen zjišťování jakosti, ale také zdravotní nezávadnosti, klamání, označování a podobně.

Co vše může kontrolovat hygiena

Kontrolní orgán, tedy Krajská hygienická stanice, může kontrolovat požadavky na provedení pracoviště, tedy například odvětrávání, osvětlení, mikroklimatické podmínky na pracovišti, dodržování limitů fyzické zátěže pracovníků, limity prachu, chemické škodliviny, hygienické limity, ale také například plnění požadavků na …

Co řeší hygiena

Krajské hygienické stanice (KHS) jsou správní úřady, které patří pod Ministerstvo zdravotnictví ČR a jejich hlavním úkolem je ochrana a podpora veřejného zdraví. Jinými slovy hodnotí zdravotní rizika pro obyvatelstvo, jelikož někdy přírodní, životní a pracovní podmínky mohou vybočit z obecně přijatelné úrovně.