Jak sublimuje jod?
Kdy sublimuje jod
led (pod 0 °C), suchý led (–78,5 °C) nebo fluorid uranový (56,5 °C), jod, naftalen nebo kafr.
Jak probíhá sublimace
Podstatou metody je přechod látky pevné přímo do skupenství plynného působením tepla a díky chlazení pak z plynného skupenství zpět do pevného skupenství. Ve srovnání s krystalizací má sublimace značné výhody.
Kdy dochází k sublimaci
Nejpříznivější podmínky pro sublimaci jsou teploty kolem nuly, slunečné počasí a suchý vzduch. Protože při sublimaci se vrstva nad sněhem obohacuje o vodní páru, je důležitým faktorem i vítr, který podporuje výměnu vlhkého vzduchu nad sněhem za sušší vzduch z vyšších vrstev.
Co je to sublimace příklad
Sublimace je děj, při kterém pevná látka přechází v plyn. Sublimují například všechny pevné látky, které zapáchají nebo voní, například toaletní přípravky. Podobně pozorujeme sublimaci u ledu, naftalenu a suchého ledu*.
Jak byl objeven jod
Objeven byl roku 1811, chemikem B. Curtoisem, během extrakce popela mořských chaluh kyselinou sírovou. Nazván byl podle jeho fialové barvy, ioeidés – fialový. První minerál jódu byl objeven roku 1852 v Mexiku, jednalo se o jodargyrit, AgI.
V čem se rozpouští jod
Ve vodě se rozpouští velmi slabě, lépe je rozpustný v ethanolu nebo nepolárních rozpouštědlech jako sirouhlík (CS2), tetrachlormethan (CCl4) nebo benzen (C6H6). Je rozpustný ve vodném roztoku jodidu draselného, s kterým tvoří trijodidový anion, tohoto se využívá v jodometrických titracích.
Na čem závisí sublimace
– Pevná látka se mění přímo v páru (plynné skupenství). Při tom přijímá skupenské teplo sublimace. Sublimace je závislá na vnějším tlaku. – Opačný děj se nazývá desublimace.
Kde se vyuziva sublimace
Využití Sublimace se využívá při čištění chemických látek. Používá se k oddělení sublimujících látek ze směsí s nesublimujícími nečistotami. Spočívá v ohřívání a ochlazování směsi za účelem sublimace a desublimace jedné složky směsi.
Jak vypadá jod
Jod (též jód; z řeckého ιώδης, iódés, „fialový“), chemická značka I, latinsky Iodum, je prvek ze skupiny halogenů, tvoří tmavě fialové destičkovité krystalky. Je to důležitý biogenní prvek, jehož přítomnost v potravě je nezbytná pro správný vývoj organismu. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Kde se vyuziva jod
Elementární jod se v nejrůznějších rozpouštědlech používá jako velice účinné dezinfekční činidlo. Při vyšetření i léčbě štítné žlázy se s používají některé radioaktivní izotopy jodu s kratším poločasem rozpadu (131I, 123I). Jodderiváty kyseliny benzoové se používají jako náhrada BaSO4 (v medicíně).
Jak se dokazuje přítomnost jódu
V praxi se k detekci oxidačních činidel často používá tzv. jodido-škrobový papírek, což je papír napuštěný směsí škrobu a jodidu sodného (či draselného). Modré zbarvení (vzniká komplex jodu a škrobu) indikuje pozitivní důkaz.
Jak se získává jod
Základní surovinou pro výrobu jodu jsou mořské řasy, v jejichž pletivech se jod koncentruje. Oxidací jodidů, obsažených v popelu ze spálených řas, se získá elementární jod, který se rafinuje sublimací, tedy přeměnou látky z pevného do plynného skupenství. Přírodní výskyt jodu jako minerálu je pochybný.
Co sublimuje za normalniho tlaku
Přeměna látky z pevného skupenství přímo ve skupenství plynné se nazývá sublimace. Za běžného atmosférického tlaku sublimuje např. jod, kafr, pevný oxid uhličitý (tzv. suchý led), led nebo sníh.
Co je to sublimát
Slovo sublimát má dva významy: sublimace – obecný název pro produkt fyzikálně-chemického procesu. chlorid rtuťnatý – triviální název chemické sloučeniny.
Jak se ziskava jod
Protože jod je přítomen v mořské vodě, jsou mořské ryby a plody moře jeho dobrým zdrojem. Pro vegany jsou dobrými zdroji jodizovaná sůl (ačkoliv u té není snadné zjistit, na jaké úrovni je jodizovaná), mořské řasy a minerální doplňky. Jod je také ve zvýšené koncentraci přítomen v některých minerálních vodách.
Jak vypadá jód
Chemický prvek jod je šedočerná, kovově lesklá, tuhá látka, která již za normální teploty sublimuje. Jod je méně reaktivní než ostatní halogeny.
Jak dostat jod do těla
Jód je nezbytný pro Vaše zdraví i zdraví Vašich dětí!
Bohatým zdrojem jódu jsou mořské ryby (losos, makrela, tuňák, sardinky, treska apod.) a mořské plody. Tyto potraviny zařazujte do svého jídelníčku alespoň 2x týdně v nejrůznějších úpravách. Poskytují kromě jódu také další důležité živiny.
Co leci jod
K léčbě hyperaktivní štítné žlázy se používá radioaktivní jód, který se užívá perorálně. Ničí extra buňky štítné žlázy (nadměrně aktivní buňky – vychytávají více radioaktivního jódu než zdravé buňky), a tak snižuje nadměrnou produkci hormonů štítné žlázy.
Proč se sůl obohacuje jodem
Do kuchyňské soli se přidává malé množství jodidu draselného (asi 0,1 %) jako prevence nedostatku jodu v potravě.
Co způsobuje nadbytek jodu
Nedostatek/nadbytek jodu
K chronicky nadměrnému příjmu jodu mohou přispívat mimo jiné léky obsahující jod nebo dezinfekční prostředky. Mezi příznaky extrémního nadbytku jodu může patřit jodem vyvolaná struma, tyreotoxická krize nebo tzv. jodové akné.
Kde vzít jód
Jód lze kromě vhodných doplňků stravy dodávat tělu i prostřednictvím potravin, které jej obsahují. Mezi zdroje jódu patří např. ryby, mořské plody a řasy, sůl, mléko, zelenina a ovoce, minerální vody, čokoláda nebo vejce.
Kde bolí štítná žláza
Poruchy štítné žlázy vedou k váhovým výkyvům, otokům, zimomřivosti, únavě a nevýkonnosti, či naopak ke zvýšené dráždivosti, bušení srdce a poruchám spánku. Viditelnou známkou zvětšení je pak struma, lidově zvaná vole. Někdy se vytvoří i bolestivý útvar na krku.
Jak poznat nedostatek jódu
Prvními, nenápadnými příznaky nedostatku jódu jsou zvýšené únava, pokles soustředěnosti, zpomalené reflexy, pocit chladu v končetinách, později např. suchá kůže, zácpa, chudokrevnost či zvýšení tělesné hmotnosti. U žen může dojít k prodloužení menstruačního cyklu. Zkrátka celé tělo se doslova zpomaluje.
Proč je v soli jód
Do kuchyňské soli se přidává malé množství jodidu draselného (asi 0,1 %) jako prevence nedostatku jodu v potravě.
Co leci jód
K léčbě hyperaktivní štítné žlázy se používá radioaktivní jód, který se užívá perorálně. Ničí extra buňky štítné žlázy (nadměrně aktivní buňky – vychytávají více radioaktivního jódu než zdravé buňky), a tak snižuje nadměrnou produkci hormonů štítné žlázy.