Co dělat když se nájemník nechce vystěhovat?
Co kdyz se nájemník nechce Vystehovat
Zákony v ČR Vám v podstatě dávají jen jedinou možnost. Jedinou Vaší legální možností je žaloba na vyklizení nemovitosti k Okresnímu soudu. Pokud budete mít smůlu na alespoň trochu právně obeznámeného „nájemníka“, ten se proti rozsudku odvolá ke Krajskému soudu.
Archiv
Jak dlouho trvá žaloba na vyklizení
Soudní vyklizení nemovitosti
Po podání žaloby bude následovat soud. Řízení může trvat několik měsíců, protože české soudy fungují spíše pomaleji. Pokud se nájemce odvolá, může vás čekat i několikaleté martyrium.
Jak vystěhovat nájemníka který neplatí
Co dělat, pokud se neplatič odmítá vystěhovat Jediným zcela legálním řešením je obrátit se na soud a podat žalobu na vyklizení nemovitosti. Po celou tuto dobu musíte zajišťovat vykutálenému nájemníkovi veškerý komfort.
Jak vystěhovat nájemníka bez nájemní smlouvy
V rámci platného práva totiž neexistuje možnost automatického vystěhování z bytu bez nájemní smlouvy. Navíc podle rozsudků Nejvyššího soudu z poslední doby nepomůže s vystěhováním pronajímatele ani doložka přímé vykonatelnosti od notáře, na kterou pronajímatelé v minulosti spoléhali.
Archiv
Jak se zbavit problémového nájemníka
Abyste dosáhli závazného soudního rozhodnutí o vystěhování nájemníka, musíte jej nejprve vyzvat k vyklizení nemovitosti k určitému datu. Tato výzva musí být písemná a prokazatelně ji musíte nájemníkovi doručit. Nejvhodnějším způsobem bývá dopis do vlastních rukou, který si musí sám nájemník v určité lhůtě převzít.
Jak rychle vystěhovat neplatiče
Jak to proběhne v praxi – tedy jaké kroky musí majitel bytu podniknout, aby problematického nájemníka vystěhoval Uplyne-li sjednaná doba nájmu, pak na příslušný soud stačí podat návrh na exekuci, na jeho základě pak tento soud exekuci nařídí. Tento proces je poměrně rychlý, obvykle se tak děje v řádech dní.
Co s věcmi po nájemci
V případě že po vystěhovaném nájemníkovi zůstaly v bytě nějaké věci, sežeňte si jeho souhlas, že můžete věci vyklidit, eventuálně zlikvidovat. Pokud však zájemce nepotvrdí, že o věci již nemá zájem, budete mu je muset uschovat po přiměřeně dlouhou dobu.
Jak se zbavit nájemníků
Abyste dosáhli závazného soudního rozhodnutí o vystěhování nájemníka, musíte jej nejprve vyzvat k vyklizení nemovitosti k určitému datu. Tato výzva musí být písemná a prokazatelně ji musíte nájemníkovi doručit. Nejvhodnějším způsobem bývá dopis do vlastních rukou, který si musí sám nájemník v určité lhůtě převzít.
Jak vymáhat nájemné
Když nájemce platit přestane, můžete nájem vypovědět a začít vymáhat dlužné nájemné. Vymožení nájemného může začít neoficiální písemnou výzvou. Tím lze dát nájemci čas, aby svůj dluh zaplatil v přiměřené lhůtě. Pokud by tak neučinil, zašle se mu předžalobní výzva, která už značí předzvěst soudního sporu.
Kdy je nájemní smlouva neplatná
Nejasná smlouva byla neplatná smlouva
V minulosti smlouva byla rovněž absolutně neplatná, pokud se jí nepodařilo napsat dostatečně určitě. Pokud například ve smlouvě nebylo přesné označení bytu a jeho příslušenství (sklep, balkón) anebo chybělo jasné ujednání o ceně služeb, znamenalo to neplatnost smlouvy.
Co se stane když přestanu platit nájem
Neplacení nájemného se považuje za závažné porušení povinností nájemce. To může v konečném důsledku končit až okamžitou výpovědí z nájmu. Kromě dlužné částky za nájem a služby, může majitel bytu požadovat úhradu peněžitých sankcí, kterými jsou úroky z prodlení a smluvní pokuta.
Co s neplatičem nájemného
s odmítnutým vystěhováním neplatiče, řešení se protahovalo odvoláváním i přezkoumáváním a dluh na nájemném stále rostl, pak se můžete obrátit opět na soud a přistoupit k vymáhání dlužné částky. Když dlužník nezaplatí ani po rozhodnutí soudu, může být řešením vymáhání dluhu skrze soudního exekutora.
Jak někoho vystěhovat
Nežádoucí osobu nestěhujte nikdy násilně nebo svépomocí
Proto je z právního hlediska nejlepším a zároveň zákonným postupem podání žaloby na vyklizení nemovitosti, a pokud se ani ve lhůtě určené v rozsudku žalovaná osoba nevystěhuje, můžete podat návrh na její vystěhování soudním vykonavatelem nebo exekutorem.
Jak odejít z nájmu
Jestliže máte uzavřenou smlouvu o nájmu bytu na dobu neurčitou, máte situaci jednodušší. Ve chvíli, kdy se rozhodnete, že se chcete odstěhovat, sepíšete výpověď, odešlete ji pronajímateli a není třeba v ní uvádět ani důvod, proč jste se rozhodli nájem ukončit.
Jak dát výpověď nájemníkovi
Výpověď ze strany pronajímatele je zpravidla 3 měsíční, musí být písemná a je třebva v ní jasně uvést, jaké důvody k ní vedly. Také je nutné ve výpovědi nájemníka informovat, že pokud s uvedenými důvody nesouhlasí, má právo vznést námitky nebo se obrátit na soud s žádostí o přezkoumání její oprávněnosti.
Jak se zbavit nájemníka na dobu neurcitou
Pokud nájemník výzvu neuposlechne, vzniká pronajímateli právo nájem vypovědět. Stejnou možnost má pronajímatel i v případě, kdy nájemce nezaplatí nájemné ani do splatnosti příštího nájemného. Dalším zákonným důvodem k výpovědi může být zvlášť závažné porušení povinností druhé smluvní strany.
Kdy skončí nájem bytu
Vedle uplynutí doby, dohody a výpovědi může nájem bytu skončit například v důsledku koupě bytu nájemcem, zánikem bytu, zánikem pracovního poměru v případě služebního bytu, u družstevního bytu vyloučením nájemce z družstva. Nájem bytu dále zaniká smrtí nájemce, pokud nepřechází na členy nájemcovy domácnosti.
Jak ukončit podnájem
Nájemce i podnájemce mají právo vypovědět smlouvu kdykoliv bez udání důvodu, výpovědní lhůta činí 3 měsíce a počíná běžet prvním dnem měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena druhé straně. Podnájemní vztah končí vždy s koncem vztahu nájemního.
Kdy může dát pronajímatel výpověď
KDY MŮŽETE DÁT NÁJEMCI OKAMŽITOU VÝPOVĚĎ
poškozuje byt nebo dům závažným nebo nenapravitelným způsobem, způsobuje jinak závažné škody nebo obtíže pronajímateli nebo osobám, které v domě bydlí užívá neoprávněně byt jiným způsobem nebo k jinému účelu, než bylo ujednáno.
Jak oznámit nájemci že nechci prodloužit smlouvu na dobu určitou
Pronajímatel, který nemá zájem na prodloužení nájmu, musí písemně nájemci oznámit, že trvá na neprodloužení nájemní smlouvy na dobu určitou vyzvat ho, aby byt opustil. Musí tak učinit do tří měsíců od skončení nájmu. V nájemní smlouvě si ale strany mohou dohodnout jiný postup.
Kdy končí podnájem
Jestliže dá nájemce výpověď z nájmu, musí se po uplynutí výpovědní doby odstěhovat z bytu i podnájemce. Stejně tak musí podnájemce opustit byt v případě výpovědi nájmu ze strany pronajímatele, ledaže by se proti ní nájemce bránil soudně. Podnájem rovněž skončí uplynutím doby sjednaného trvání nájmu.
Kdo je nájemce a kdo podnájemce
Nájem vzniká mezi majitelem bytu, domu či jiné nemovitosti a nájemcem. Tedy osobou, která chce nemovitost využívat. Podnájem vzniká mezi nájemcem, tedy osobou, která už nemovitost využívala a podnájemcem (novým nájemcem). Vzniká tedy řetězec majitel -> nájemce -> podnájemce.
Kdy končí nájem
Nájem končí uplynutím doby, kterou si strany sjednaly ve smlouvě. Pokud ale nájemce další tři měsíce dále byt používá, je dohoda obnovena na stejnou dobu, jako byla ujednána, maximálně ale na dva roky.
Kdy lze zvýšit nájem
Ke zvýšení nájemného dohodou může pronajímatel přistoupit jen jednou ročně. Pronajímatel má zároveň právo navýšit nájemné v případě, kdy se zlepšila kvalita bydlení například v souladu s proběhnutou rekonstrukcí nebo stavebními úpravami. Takové navýšení nesmí překročit 10 % původního nájemného.
Jaká práva má podnájemník
Podnájemce má mnohem menší práva než nájemce. Podnájem lze vypovědět bez uvedení důvodů, pokud se strany nedohodnou jinak, a podnájem vždy končí nejpozději se zánikem nájmu. Platí vždy to, co je ve smlouvě. Ochrana nájemce zde neplatí.