Jak hluboké základy?
Jak hluboké základy na garáž
BETONOVÉ PATKY
Patky pod plechovou garáž doporučujeme vybetonovat o rozměru min. 30 x 30 cm. Doporučená hloubka patek je min. 80 cm pod úroveň upraveného terénu, aby bylo dosaženo nezámrzné hloubky.
Archiv
Jak se dělají základy
Základová deska svépomocí
Osaďte ležatou kanalizaci, rozvody vody a další dle projektu. Založte výztuž základové desky, obvykle kari sítě, po celé ploše mezi pásy. Připravte bednění pro vylití základové desky. Vylijte základovou desku betonem a nechte několik týdnů zrát do vytvrdnutí, ideálně cca 40 dní.
Archiv
Jak betonovat základy
Základová spára se vysype štěrkem a zalije betonem. Na nějž jsou umístěny duté tvárnice neboli ztracené bednění, které se zalije betonem. Vylitý beton je rovněž třeba zhutnit a srovnat do stejné roviny. Tím je dokončena betonáž základů, takže lze přistoupit k provedení základové desky.
Jak správně vykopat základy
Po skrývce ornice (vrchní vrstva zeminy cca 10 cm, dle návrhu) a vytyčení základů se vykopou tzv. základové rýhy neboli výkopy. Tyto výkopy musí mít skutečně obdélníkový průřez se začištěnými kouty dna výkopu. Výkop nesmí ve své spodní části zůstat „kulatý“ značně to totiž snižuje efektivní šířku základové spáry.
Jaké Roxory do ztraceného bednění
Současně se skládáním tvárnic se do konstrukce ukládá ocelová výztuž (roxory) o průměru 8 – 10 mm. Ocelová výztuž je ukládána jak vodorovně, tak svisle.
Jak hluboké základy na zeď
Základový výkop založte tak, aby byl o cca 10 cm širší a 10 cm delší než plánovaná zídka. Po vyznačení rozměrů vymezovací šňůrou a dřevěnými kolíky následují výkopové práce; ty musí být v závislosti na klimatických podmínkách a rozměrech zahradní zídky provedeny až do hloubky cca 80 cm.
Jak hluboko kopat základy
V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.
Jaký cement do základů
Pro stavby, které budou odolávat vysoké vzdušné vlhkosti se hodí portlandský cement s přídavkem pucolánu. Pro namíchání betonu ve většině případů postačí cement CEM II / B – S 32,5 R. Směsný cement CEM V využijete při jednoduchých konstrukcích, nebo pro podlahy, které musejí snést větší zátěž (například v garážích).
Jaké Roxory do základů
Současně se skládáním tvárnic se do konstrukce ukládá ocelová výztuž (roxory) o průměru 8 – 10 mm. Ocelová výztuž je ukládána jak vodorovně, tak svisle.
Jak hluboko Zakladove pásy
Základové pasy musí být založené do nezámrzné hloubky (alespoň 80 cm), skutečnou hloubku však určí projektant či statik. Běžně to může být i 1,2 metru. Běžná šířka základových pasů činí 40 cm.
Jak hluboko roxor
Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.
Jak hluboko dát ztracene bednění
Ztracené bednění se zásadně ukládá na dostatečně vyzrálé základové pasy. Základové pasy musí být založené do nezámrzné hloubky (alespoň 80 cm), skutečnou hloubku však určí projektant či statik. Běžně to může být i 1,2 metru.
Jak hluboké základy na plot
Nejvíce rizikové pro plot jsou důsledky počasí, hlavně mrazu. Musíme proto dodržet nezámrznou hloubku pro základovou spáru plotu, která je standardně 80 cm, v horských oblastech pak 120 cm. Do této hloubky založíme pilířky, sloupky i vyšší podezdívky. Pokud se chystáme na nižší podezdívku, je možné mělčí založení.
Jakou třídu betonu do základů
Betonové základové desky se vylévají z betonu pevnostní třídy C 20/25. V závislosti na velikosti a komplikovanosti projektu je třeba mít pro příjezd autodomíchávače z betonárny po ruce dostatečný počet pomocníků a popřípadě i objednanou čerpací techniku pro ukládání betonu do konstrukce.
Jak namíchat beton do základů
Jak namíchat beton do základů a nosný beton Na základový beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek – 35 až 40 kg, štěrk 70 až 80 kg a 9 až 12 litrů vody. Na nosný beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek 30 až 35 kg, štěrk 65 až 75 kg a 9 až 12 litrů vody.
Jak hluboko základové pásy
Základové pasy musí být založené do nezámrzné hloubky (alespoň 80 cm), skutečnou hloubku však určí projektant či statik. Běžně to může být i 1,2 metru. Běžná šířka základových pasů činí 40 cm.
Jak hluboké základy pod ztracené bednění
Ztracené bednění se zásadně ukládá na dostatečně vyzrálé základové pasy. Základové pasy musí být založené do nezámrzné hloubky (alespoň 80 cm), skutečnou hloubku však určí projektant či statik. Běžně to může být i 1,2 metru. Běžná šířka základových pasů činí 40 cm.
Jak hluboko vrtat Roxory
Po vylití jsem ještě obešla pasy a do betonu dávala roxory. Dávala jsem je 40 cm hluboko a zhruba metr od sebe.
Jaký cement do základu
Pro stavby, které budou odolávat vysoké vzdušné vlhkosti se hodí portlandský cement s přídavkem pucolánu. Pro namíchání betonu ve většině případů postačí cement CEM II / B – S 32,5 R. Směsný cement CEM V využijete při jednoduchých konstrukcích, nebo pro podlahy, které musejí snést větší zátěž (například v garážích).
Jak dlouho nechat schnout beton
Beton začíná tuhnout cca 45 – 60 minut po smíchání betonové směsi a následuje tvrdnutí směsi, které může probíhat i několik let. Beton zraje celkem 28 dní, po kterých získává 100 % uváděné pevnosti. Při betonování podlah, nebo základové desky však není třeba čekat tak dlouho.
Jak ohnout Roxory
Nakrátíme roxory na potřebnou délku a v potřebném množství kusů. Vložíme ocelový prut do drážky tak, aby vyčníval alespoň cca 7 cm, a provedeme první ohnutí. V dalších krocích pak ohýbáme armaturu dle nastavených odklápěcích zarážek.
Jak dlouho schne 5 cm betonu
Tloušťka vyrovnávacího potěru | Doporučený čas schnutí |
---|---|
< 4 cm | 1 týden na cm |
5 cm | 6 týdnů |
6 cm | 8 týdnů |
> 6 cm | + 4 týdny na každý cm navíc |
Proč Netvrdne beton
V mrazu tedy beton netvrdne a voda krystalizuje na led, který roztrhá jeho strukturu. Proto se do betonu, který se bude používat v riskantních teplotách, přidávají speciální přísady.
Jak ohýbat Trminky
Pokud nebudete ohýbat drát v drážce, ale pro větší rádius budete ohýbat přímo na válci, tak tento krok přeskočte. Nastavte zarážku pro správný úhel ohýbání. Povolením šroubů aretaci uvolníte a po nastavení je zase zpět přitáhněte. Nastavení rozměrů třmínku nastavíte odklápěcími zarážkami na rukojeti.
Jak vyrobit Armovaci koš
Skládá se ze čtyř prutů žebrové oceli o průměru zpravidla – ∅12 mm a třmínků ∅6 mm. Žebrová ocel na sebe vzájemně navazuje a musí být uložena podle stanovených pravidel. Třmínky slouží k držení správného tvaru výztužného koše. Na závěr armování se po celé ploše stropního systému ještě musí uložit kari sítě.