Jak se dostat z nemocnice?
Jak se dostat k lékaři
Zdravotnickou záchrannou službu budete volat ve chvíli náhlého neštěstí či závažných akutních zdravotních potížích a kontaktujete ji na lince 155 nebo 112. Dopravní zdravotní službu použijete při plánovaných cestách spojených s lékařskou péčí a termín přepravy si musíte předem domluvit a objednat.
Archiv
Kdo může objednat sanitku
Podle mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Lucie Krausové sanitku předepisuje lékař, k němuž je pacient objednán na vyšetření. V tomto případě by to byl lékař z daného nemocničního oddělení. Sdělila také, že sanitku může předepsat i praktický lékař. A to v případě, že nemocniční lékař ji nepředepíše.
Jak si objednat sanitku
Potřebujete žádanku
Spojení na provozovatele sanitek v rámci vašeho regionu byste měli získat od lékaře, který napíše žádanku (příkaz ke zdravotnímu transportu). To je důležité, protože se žádankou vás převoz nic nestojí (hradí ho vaše zdravotní pojišťovna, která má s daným dopravním subjektem uzavřenou smlouvu).
Archiv
Kdy je nárok na převoz sanitkou
Nárok na převoz sanitkou nevzniká z důvodů sociálních (například kvůli špatnému dopravnímu spojení apod.). Transport se zdravotnickým dohledem zajišťuje ošetřující lékař obvykle kvůli snížené pohyblivosti pacienta, malátnosti, infekčnosti daného onemocnění, při pooperačních stavech nebo psychiatrických onemocněních.
Jak zajistit převoz do jiné nemocnice
Přepravu pacienta i případně jeho doprovodu musí indikovat lékař na základě aktuálního zdravotního stavu pacienta. Příkaz pro cestu ke smluvnímu poskytovateli, kde má být pojištěnci poskytnuta zdravotní péče, vyplňuje odesílající lékař, který poskytnutí této péče požaduje.
Kdo má psát sanitu
Kdo píše příkaz ke zdravotnímu transportu Příkaz ke zdravotnímu transportu (tzv. lístek na sanitu) vystavuje ambulance, která si pacienta zve na kontrolu či pacienta někam odesílá. Ambulantní specialista tuto svoji povinnost nesmí delegovat na registrujícího praktického lékaře.
Jak převést pacienta do jiné nemocnice
Přepravu pacienta i případně jeho doprovodu musí indikovat lékař na základě aktuálního zdravotního stavu pacienta. Příkaz pro cestu ke smluvnímu poskytovateli, kde má být pojištěnci poskytnuta zdravotní péče, vyplňuje odesílající lékař, který poskytnutí této péče požaduje.
Co lze použít k přepravě pacientů
Přeprava se provádí vždy vozidly smluvní zdravotnické dopravní služby – jen v mimořádných případech hradí zdravotní pojišťovna náklady i jinému poskytovateli; o takové přepravě rozhoduje ošetřující lékař.
Jak změnit nemocnici
Je omezen jen tím, že se musí jednat o smluvní zařízení jeho zdravotní pojišťovny (to lze obvykle zjistit na webových stránkách daného zdravotnického zařízení). Pro změnu nemocnice se proto můžete rozhodnout kdykoli a není třeba žádného formálního doporučení lékaře.
Jak přeložit pacienta do jiné nemocnice
O převozu musí rozhodnout pacient sám, není možné, aby za něj rozhodovala rodina. Pokud je pacient v bezvědomí a rodina ho chce z vážného důvodu převést jinam, může se nechat některý z rodinných příslušníků ustanovit opatrovníkem ad hoc a tak může o převozu rozhodnout za něj.
Jak správně vyplnit příkaz ke zdravotnímu transportu
Vyplňuje tyto kolonky: kód pojišťovny, IČP, odbornost, pacient, trvalý pobyt, kód jeho základní diagnózy, začátek a cíl jím povolené a plánované trasy (odkud-kam), "Důvod transportu" – sem lékař zpravidla jasně popíše zdravotní stav pacienta, který opravňuje lékaře k indikaci přepravy sanitním vozidlem.
Co dělat po propuštění z nemocnice
Po propuštění
Propouštěcí zprávu zasílá nemocnice praktickému lékaři, u kterého je pacient registrován, nebo je předána pacientovi do rukou. Pacient by měl do tří dnů po svém propuštění ohlásil svému lékaři návrat z nemocnice, aby byla zajištěna plynulost léčby.
Na co má pacient právo
Pacient má právo znát jméno lékaře a dalších zdravotnických pracovníků, kteří ho ošetřují. Má právo žádat soukromí a služby přiměřené možnostem ústavu, jakož i možnost denně se stýkat se členy své rodiny či s přáteli. Omezení takovéhoto způsobu (tzv. kontinuálních) návštěv může být provedeno pouze ze závažných důvodů.
Jak se dostat do jiné nemocnice
pacient má obecně právo na volbu poskytovatele zdravotních služeb a zdravotnického zařízení. Nic jako spádová nemocnice již neexistuje a pacientem zvolená nemocnice ho může odmítnout přijmout pouze z důvodů stanovených zákonem, viz zde.
Kdy mohu odejít z nemocnice
Každý pacient může být na vlastní písemnou žádost (revers) předčasně propuštěn (pokud neexistují důvody k nedobrovolné hospitalizaci) a má právo na včasné vyrozumění člena své rodiny nebo jiné osoby, kterou označí při svém propuštění v případě, že není vzhledem ke svému zdravotnímu stavu schopen obejít se bez pomoci …
Kdy se pouští z nemocnice
Pokud nejste vzhledem ke svému zdravotnímu stavu schopen obejít se bez pomoci další osoby, můžete být propuštěn z jednodenní nebo lůžkové péče až po předchozím včasném vyrozumění osoby, která tuto péči zajistí.
Kdy může lékař odmítnout pacienta
Nemocnice může odmítnout péči pouze z důvodů, popsaných v § 48 zákona 372/2011 Sb. Nikdy není možno odmítnout pacienta, který potřebuje neodkladnou péči, nebo rodičku, u které začal porod. Ostatní pacienty je možno odmítnout pouze z kapacitních či provozních důvodů, které musí nemocnice prokázat.
Jak se zbavit pacienta
Kdy můžete ukončit péči pacienta a) Poskytovatel zdravotních služeb prokazatelně předá pacienta s jeho souhlasem do péče jiného poskytovatele zdravotních služeb. Ačkoli mnoho problémových pacientů s volbou jiného lékaře nesouhlasí, doporučujeme vždy tuto možnost pacientovi navrhnout.
Co se stane když uteču z nemocnice
Jak v takové situaci postupovat Především nemocnice není věznice a lékaři a sestry nejsou bachaři. Nebudou tedy útěku bránit a nebudou se s pacientem prát. Takovou povinnost jim žádný právní předpis neukládá.
Jak dlouho může být pacient v nemocnici
Pobyt v LDN (léčebně dlouhodobě nemocných) bývá ohraničován dobou 3 měsíce. Pokud to ale zdravotní stav vyžaduje, pobyt může být i delší. Jsou i případy, kdy zdravotní důvody hospitalizace pominuly a pacient čeká na návrat do svého sociálního prostředí (např. protože je třeba upravit domácnost, zajistit péči apod.)
Jak požádat o revers
Pokud již nechce pobývat v nemocnici, je možné požádat lékaře, aby mohla podepsat tzv. negativní revers a odejít domů. Bližší informaci o reversu můžete nalézt zde. Proto bychom Vaší přítelkyni poradili, ať se nejprve zeptá lékařů na svůj současný stav a léčbu.
Kdy je mozne podepsat revers
Když odmítnete revers podepsat, zaznamená jej lékař do zdravotnické dokumentace a záznam podepíše on a svědek. Proto jakékoli bránění či zdržování v odchodu z nemocnice s odůvodněním, že jste ještě nepodepsali revers, nemá žádný právní podklad. Lékař má ze zákona povinnost nechat vás revers podepsat.
Co když Utecu z nemocnice
V takovém případě je vhodné požádat policisty, aby pokud možno setrvali na oddělení do doby, než budou provedena nejnutnější vyšetření, případně než bude pacient zklidněn medikací. Pokud tak neučiní, mohou očekávat, že pacient znovu uteče a bude jim znovu útěk hlášen.
Jak dlouho trvá hospitalizace
Obvyklá průměrná doba hospitalizace na našem oddělení je pět až sedm dnů Pokud budete mít během své hospitalizace jakékoliv dotazy nebo pochybnosti, obraťte se prosím na ošetřujícího lékaře při vizitách, které probíhají každý den ráno a večer.
Co se stane když odejdu z nemocnice
Odchod z nemocnice
Nemocnice doporučuje, aby při ukončení hospitalizace pacientovi pomohli blízcí a zajistili pohodlný odvoz. Na sanitku má pacient nárok pouze v tom případě, kdy na základě jeho zdravotního stavu tento způsob dopravy do místa bydliště nemocného indikuje lékař.