Kde se v těle nachází fosfor?
Kde se v lidském těle nachází fosfor
Nachází se ve všech živých buňkách a je nezbytný pro stavbu kostí a zubů. Fosfor se podílí na procesech tvorby a ukládání energie (ve formě ATP) a na regulaci acidobazické rovnováhy. Při vyvážené stravě se nedostatek fosforu vyskytuje jen zřídka.
Archiv
Co způsobuje nedostatek fosforu v těle
Příčiny: Příčinou může být nedostatečný příjem fosfátů v potravě, obvykle se u těžších forem nedostatku kombinuje s poruchou vstřebávání živin v trávicím traktu a-nebo s chronickým alkoholizmem. Pokles množství fosfátů v krvi, pozorujeme i u podvyživených osob, kterým najednou dodáme velké množství potravy (tzv.
Archiv
Co obsahuje hodně fosforu
Mezi potraviny s vysokým obsahem fosforu patří zejména luštěniny, vnitřnosti, ryby, čokoláda, sýry, ořechy nebo vejce. Extrémně vysoký obsah fosforu mají dýňová semena a mák.
ArchivPodobné
Kde se používá fosfor
Praktické využití Bílý fosfor se využívá zejména ve farmacii a pro výrobu zápalné munice. Červený fosfor k výrobě zápalek, v pyrotechnice a k výrobě celé řady sloučenin fosforu. Černý fosfor slouží k výrobě polovodičů.
Co zpusobuje fosfor
Vysoká hladina fosforu v těle
Při onemocnění ledvin je zadržení fosforečnanů hlavní příčinou acidózy. Hladina fosforu v plazmě vyvolává snížení hladiny vápníku. Dále se vysoká hladina fosforu v krvi vyskytuje při hypofunkci příštítných tělísek. U dětí je například metabolismus fosforu spojen s růstovým hormonem.
Jak funguje fosfor
Bílý fosfor jako ničivá zbraň
Bílý fosfor je v kontaktu s kyslíkem prudce hořlavý. Hoří velmi rychle a je těžké ho uhasit. Výbuch fosforové bomby vypadá jako ohňostroj a tento „ohnivý déšť“ spálí téměř všechno a způsobí požáry. To ale není jediné nebezpečí pro civilisty.
Co podporuje fosfor
Fosfor (P)
Urychluje vývoj a zralost, Zvyšuje odolnost proti nízkým teplotám, podporuje rozvoj kořenového systému a velmi příznivě ovlivňuje biologickou hodnotu osiv a sadby.
Jak dodat půdě fosfor
Pokud tedy chceme zvýšit množství fosforu v půdě, musíme ho dodat v hnojivu obsahujícím fosfor – v minerální nebo organické formě. Rostliny přijímají fosfor většinou kořeny z půdního roztoku. Po aplikaci minerálních hnojiv však dochází v půdě v navázání fosforu do forem nepřijatelných pro rostliny.
Jak doplnit fosfor
V jakých potravinách je fosforořechy,luštěniny,obilniny,ovesné vločky,hnědá rýže,mléčné výrobky,vnitřnosti a.maso.
Jak získat fosfor
V období květu se budou hodit speciální PK doplňky s vysokým podílem fosforu a draslíku a nulovým obsahem dusíku. Můžete využít i Bat Guano. Všechny je najdete v této kategorii. Další možností, jak přidat fosfor rostlinám snadno a rychle, je slabý roztok kyseliny fosforečné a vody.
Proč svítí fosfor
Bílý fosfor (CAS 12185-10-3)
Ve tmě jeho páry světélkují, protože dochází k jejich oxidaci vzdušným kyslíkem, při které vydávají světlo.
Jak snížit fosfor v těle
Cestou, jak riziko minimalizovat, je vybírat si potraviny s kratší dobou spotřeby – prodlouženou trvanlivost platíte vyššími dávkami „éček“ s fosforem. „Omezte konzumaci vysoce zpracovaných potravin, nahraďte je čerstvými surovinami – zeleninou, luštěninami, ovocem, čerstvým masem, rybami a drůbeží.
Jak snizit fosfor v těle
Jak snížit nebezpečí
Například mezi uzeninami jsou nejpříznivější sušené šunky jako pršut, schwarzwaldská nebo parmská, které se konzervují solením a sušením. Nejméně vhodné jsou pak měkké uzeniny, v nichž je konzervantů víc. U sýrů jsou z hlediska fosforu nejlepší ty podobné tvarohu a nejhorší tavené sýry.
Jak dodat do půdy dusík
Přihnojování dusíkem se provádí rychle rozpustnými formami dusíku (ledek, močovina), základní hnojení pak pevnými a pomalu rozpustnými formami, které zapravujeme do půdy. Nejnáročnější na dusík jsou košťáloviny a plodová zelenina, navíc tyto rostliny zůstávají na záhonech dlouho a proto z půdy živiny odčerpají.
Jak dostat fosfor do půdy
Pokud tedy chceme zvýšit množství fosforu v půdě, musíme ho dodat v hnojivu obsahujícím fosfor – v minerální nebo organické formě. Rostliny přijímají fosfor většinou kořeny z půdního roztoku. Po aplikaci minerálních hnojiv však dochází v půdě v navázání fosforu do forem nepřijatelných pro rostliny.
Proč fosfor svítí
Bílý fosfor (CAS 12185-10-3)
Ve tmě jeho páry světélkují, protože dochází k jejich oxidaci vzdušným kyslíkem, při které vydávají světlo.
Jak dodat hořčík do půdy
Během vegetace rostlinám hořčík dodáváme hnojivy typu Kieserit nebo hořkou solí. Účinnost závisí na vlhkosti půdy, proto je vhodná kombinace se závlahou. Nelze však očekávat výrazný efekt na půdách silně kyselých a půdách s vysokým obsahem draslíku.
Co způsobuje fosfor
Nadbytečný fosfor tvoří v těle komplexy s vápníkem, které se usazují do cévní stěny. Céva tak postupně ztrácí svoji pružnost a není schopna plnit funkci elastického nárazníku mezi srdcem a tkáněmi. Tuhou cévou se krev prožene velkou rychlostí a jen minimálně zbržděnými pulzy naráží do periferních tkání.
Jak se zbavit fosforu
Odstraňování fosforu z odpadní vody srážením
Používají se především trojmocné soli železa a hliníku, dvojmocné soli železa a vápníku. Aplikujeme-li srážení na čistírnách odpadních vod, existují tři místa, kam lze srážedlo aplikovat.
Jak hnojit půdu
Hlavní sezónou pro hnojení je podzim, kdy vaší půdě nejvíce prospěje pomalu působící organické hnojivo – například čerstvá chlévská mrva. Ta se během zimy v půdě rozloží a do jara ji obohatí o důležité látky. Během zimy vám přijde vhod také močůvka, kterou lejte na sníh.
Kdy hnojit dusíkem
Minerálním dusíkem nehnojíme nikdy na podzim, hnojení provádíme vždy před výsadbou. Po aplikaci hnojiva je vhodné jeho brzké zapravení do půdy, to z toho důvodu, aby ztráty volatilizací (proces ztrát dusíku z půdy způsobený těkáním amoniaku z vrchních vrstev půdy) byly co možná nejnižší.
Čím nejlépe hnojit
Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.
Na co je dobrý koňský hnůj
Koňský hnůj granulovaný je přírodní surovina vhodná pro široké použití v zahradě. Vzhledem ke svému složeni je zvláště vhodný k vyhnojení pařenišť a skleníků, lze jej však použit i na záhony, neboť oproti jiným fermentovaným tatkovým hnojům má největší výhřevnost.
Co podporují různé druhy hnojiv
HnojivaDusíkatá hnojiva – podporují hlavně tvorbu bílkovin a tím pádem i růst rostlin, jsou vhodné pro listnaté rostliny, přispívají k silnému růstu listů, stonků a stvolů.Draselná hnojiva – podporují odolnost rostlin, přispívají k růstu a kvetení rostlin, ovlivňují barvu květů, a proto jsou vhodná pro okrasné květiny.
Které rostliny potřebuji dusík
Kromě trávy jsou však vhodné i plané rostliny bez zralých semen, jako je například kostival, kopřiva, řebříček, pampeliška, jitrocel, hořčice, ptačinec. Posekaná tráva i plevel přináší kromě všech výhod mulče i výživu pro půdní organismy a také dodává do půdy dusík, základní živinu nezbytnou pro všechny rostliny.