Jaké máme druhy hasicích prášku?
Jak fungují hasicí přístroje
Hasicí přístroje (HP) podle druhu hasiva
Sněhový (plynový) HP používá princip rychlého vyprázdnění CO 2 , který omezí přísun kyslíku a plameny zhasnou. Studený plyn o teplotě -30 °C uhasí hořící tekutiny, potraviny a elektrické přístroje. Pěnový HP funguje na bázi pěnidla a smáčedla. Hořlavé látky se v podstatě dusí.
Archiv
Čím hasit papír
Skupiny hořlavých látek
věc, situace | je vhodné hasit |
---|---|
dřevo, sláma, papír, pevné organické látky, líh | vodní hasící přístroj |
archívy, knihovny, svazky papíru, hořlavé kovy, textil | PHP práškový hasící přístroj |
laky, barvy, pryž, pevné organické látky, benzín, nafta, olej | PHP práškový hasící přístroj, PHP pěnový hasící přístroj |
Archiv
Co se hasí práškem
Práškový hasicí přístroj je vhodný na hašení:
prakticky všech pevných materiálů kapalných látek (ředidla, pohonné hmoty, oleje) hořících plynů (propan-butan), přičemž se nemusíme obávat úrazu proudem při hašení hořících obytných domů, v nichž nebyla odpojena elektřina.
ArchivPodobné
Jaké máme hasicí přístroje
Hasicí přístroje dělíme dle typu náplně na pěnové, vodní, práškové, sněhové a halotronové.
Co je to hasicí schopnost
Hasicí schopnost je určena plochou povrchu hořlavé kapaliny. schopnost je schopnost hasicího přístroje uhasit zkušební požár dle EN 3. Zkušební požár je hořící objekt definovaného rozměru pro příslušnou třídu požáru. Vhodnost daného druhu hasicího přístroje pro hašení požárů elektrických zařízení pod napětím.
Jaký hasicí přístroj do bytu
Pak vězte, že nejuniverzálnějším tipem hasicího přístroje pro domácnost je práškový hasicí přístroj. Bez obav s ním můžete jít do boje s požáry typu A, B i C a určený je i na hašení elektroniky pod napětím do 110 kV. Jeho alternativou pak bývá práškový hasicí přístroj, který je určený speciálně na tuky.
Co hasit vodou
Jsou vhodné na hašení:
Voda hasí přímo „u zdroje“, likviduje i žhnutí, které je s hořením pevných látek prakticky téměř vždy spojeno. Další pevné hořlavé látky (papír, uhlí, textilie, guma) a pouze v nutosti použitelné k hašení menších množství hořlavých kapalin mísících se s vodou jako líh, éter apod.
Čím hasit benzín
Třída B – požáry kapalin nebo látek, které přecházejí do kapalného skupenství (např. barvy a laky, benzin, nafta, dehet, oleje, ředidla, aceton, vosky, asfalt, pryskyřice, mazadla). Pro tuto třídu požáru jsou vhodné hasicí přístroje pěnové, práškové a halonové.
Jak dlouho funguje hasicí přístroj
periodické zkoušky hasicího přístroje. Četnost této zkoušky je závislá na druhu hasební látky. Periodická zkouška pro vodní a pěnové hasicí přístroje se provádí jednou za 3 roky, pro ostatní hasicí přístroje jedno za 5 let.
Čím hasit elektrická zařízení
Je naprosto nevhodné a životu nebezpečné hasit tato zařízení či jejich okolí vodou či pěnovými hasicími přístroji. Můžete použít tři typy hasicích přístrojů – práškové, sněhové nebo halotronové. Práškový hasicí přístroj je do domácnosti nejvhodnější a nejpoužívanější. Jedná se o speciální prášek, který je hnaný plynem.
Co to je Halotron
Hasivo na bázi tetradekafluorhexanu účinně ochlazuje plameny a zabraňuje kyslíku k nim pronikat. Protože se beze zbytku rozptýlí a nevytváří žádné nežádoucí usazeniny, jsou vhodné na hašení automobilů, jemné mechaniky, počítačové techniky a jiných elektronických zařízení.
Jak hasit hliník
Třída D – požáry lehkých alkalických kovů (např. hořčík a jeho slitiny s hliníkem). Při hoření těchto kovů dochází k vývinu obrovských teplot, hašení takovýchto požárů vyžaduje použití speciálních suchých hasiv nebo speciálně upravených prášků.
Čím hasit oheň
Hasicí přístroj nebo sprej – vhodný hasicí přístroj nebo sprej by měl být v každé domácnosti, abyste mohli požár podchytit v jeho počáteční fázi. Pro domy a byty je nejvhodnější práškový hasičák a do garáží pěnový. Než přístroj pořídíte, zkontrolujte si, na co přesně je určen.
Co hasit CO2
Sněhový hasicí přístroj CO2
CO2 dusí oheň vytlačováním kyslíku do vzduchu. hořlavé plyny a kapaliny, barvy, laky, benzín, nafta, asfalt, vosk, dehet, olej, elektrická zařízení pod proudem, jemná mechanika a elektronické zařízení. pevné hořlavé látky (dřevo, textil, uhlí), hořlavý prach a sypké látky.
Na co je pěnový hasicí přístroj
HASTEX Pěnový hasicí přístroj – VP 6 TNC – nerez Velmi vhodný pro hašení požárů polárních i nepolárních hořlavých kapalin v drogériích, lékárnách, příručních skladech hořlavých kapalin apod.
Čím hasit ethanol
Vhodná hasiva: proud vody, pěnu vhodnou k hašení alkoholu, práškový hasicí prostředek nebo oxid uhličitý. Neotevřené kontejnery je možno ochlazovat rozprašováním vody.
Co nesmíme hasit vodou
Hasicí přístroj má mnohem větší účinnost hašení než obyčejná voda. Vodou nesmíte nikdy hasit elektrická zařízení pod napětím nebo hořící olej na pánvi!
Čím hasit sypké materiály
Práškový přístroj je určený pro hašení tříd A, B, C, D, včetně pevných látek kromě sypkých hmot. Dobře hasí zejména požáry hořlavých kapalin a hořlavých plynů a speciální typy prášku i požáry některých lehkých kovů.
Čím hasit elektromotor
Je naprosto nevhodné a životu nebezpečné hasit tato zařízení či jejich okolí vodou či pěnovými hasicími přístroji. Můžete použít tři typy hasicích přístrojů – práškové, sněhové nebo halotronové. Práškový hasicí přístroj je do domácnosti nejvhodnější a nejpoužívanější. Jedná se o speciální prášek, který je hnaný plynem.
Jaký hasicí přístroj do rodinného domu
Podle vyhlášky č. 23/2008 Sb. musí být všechny rodinné domy schválené po 1.7. 2008 povinně vybaveny alespoň jedním přenosným hasicím přístrojem s minimální hasicí schopností nejméně 34 A.
Čím hasit požár elektřiny
Práškový hasicí přístroj
Hasivem je speciální nebo univerzální jemný prášek, hnaný plynem. Jedná se o poměrně velmi účinné hasivo, jehož velkou výhodou je nevodivost. Proto je možné s ním hasit i elektrická zařízení pod napětím.
Čím hasit hořlavé plyny
Čím hasit plyny Přestože u požárů třídy C lze použít suchý práškový hasicí přístroj, jedinou bezpečnou metodou ke zvládnutí je většinou uzavření přívodu plynu.
Na co se pouziva vodní hasicí přístroj
Vodní hasicí přístroje jsou vhodné pouze pro požáry třídy A. To znamená, že mohou být použity proti požárům, kde jsou pevné látky. dřevo, textil, papír, plasty, uhlí a jiné podobné materiály. benzín, nafta, líh, ředidla, barvy, laky, asfalt, vosk, olej, dehet, hořlavé plyny a cenné archivní materiály.
Co lze hasit vodou
Jsou vhodné na hašení:
Voda hasí přímo „u zdroje“, likviduje i žhnutí, které je s hořením pevných látek prakticky téměř vždy spojeno. Další pevné hořlavé látky (papír, uhlí, textilie, guma) a pouze v nutosti použitelné k hašení menších množství hořlavých kapalin mísících se s vodou jako líh, éter apod.