Co je to slovo příbuzné?
Jak vysvětlit slova příbuzná
Příbuzná slova mají jako společný znak kořen, ten je spojuje do jedné rodiny a dělá je příbuznými. Každé slovo ale znamená něco jiného, představíme si pod ním jinou věc, osobu nebo třeba činnost. Nemůžeme jim všem přiřadit naprosto stejný obrázek.
Archiv
Jak se pozná kořen slova
Jak postupovat při určování kořene Řekneme si několik slov příbuzných k danému slovu (výstavba – stavět, stavebnice, postavit). Podíváme se, kterou největší část mají všechna slova společnou (stav). A máme kořen slova.
Archiv
Jak se říká slovům které mají stejný kořen a podobný význam
Slova se stejným kořenem se nazývají příbuzná slova.
Archiv
Co to jsou tvary
Tvar je celková vizuální podoba, vzhled, obrys nebo povrch rovinného nebo prostorového útvaru, rozložení a rozvržení jeho hmoty bez ohledu na materiál a další vlastnosti. Označování jednotlivých tvarů je často odvozeno z geometrie.
Co je to část Priponova
Příponová část – část slova za kořenem obsahující příponu, často i více přípon. Koncovka – část slova, jejímiž obměnami vznikají různé tvary ohebných slov. Příbuzná slova – slova se společným kořenem, mezi nimiž zároveň existuje určitý významový vztah.
Co to je předpona
Předpona je část slova umístěná před kořenem. Upřesňuje význam slova. Mezi nejčastější předpony patří: s-, z-, vz-, roz-, nej-, před-, po-, vý-, vy-, bez-. Příklady: zá-pis, ú-pis, před-pis, s-jet, pře-jet, roz-jet, vý-skok, nej-lepší.
Co je to slovo základové
Základové slovo – slovo, z něhož bylo nové slovo přímo utvořeno. Slovo, které se stalo motivem, zdrojem nového pojmenování. Slovotvorný základ – část společná slovu základovému a slovu nově utvořenému.
Jaký je rozdíl mezi koncovkou a příponou
Nejdřív musíme znát kořen slova. Poté zjistíme, zda je ve slově koncovka a případně ji určíme. Zbude-li něco mezi kořenem a koncovkou, je to přípona. Ve slově může být přípon více (knih-ař-sk-ý).
Jak poznat příponu
Jak ji určit Nejdřív musíme znát kořen slova. Poté zjistíme, zda je ve slově koncovka a případně ji určíme. Zbude-li něco mezi kořenem a koncovkou, je to přípona.
Co je to jednoduchý tvář
Jednoduché tvary jsou vyjádřeny zpravidla jedním grafickým slovem. Řadíme k nim: a) neurčité tvary (infinitiv, příčestí minulé, trpné, přechodník přítomný /nesa, nesouc, nesouce/ a minulý /napsav, napsavši, napsavše/), b) určité tvary: tvary oznamovacího způsobu přítomného času (píšu, píšeš,…)
Jak poznam Slovesny tvar
86: Tvary sloves, které jsou vyjádřeny jedním slovem, jsou tvary jednoduché (čekám, psát). Patří mezi ně i tvary se zájmenem se (vrtí se, získá si), kterým říkáme slovesa zvratná. Ostatní tvary, které jsou vyjádřeny více slovy, jsou tvary složené (utekl jsi).
Co to je pádová koncovka
Tvaroslovný sufix, který stojí v absolutním konci slovního tvaru; rozlišují se tvarotvorné k., tedy konkrétně: (a) tzv. pádová k. (kumulační morfém vyjadřující významy pádu a čísla v závislosti na rodu): pán‑a, dobr:é‑ho; (b) tzv.
Co to je koncovka
Koncovka je část ohebného slova (slova, které můžeme skloňovat nebo časovat), která se v různých tvarech tohoto slovo mění. Koncovka v podstatě zařazuje slovo k ohebným slovním druhům, vyjadřuje mluvnické významy slova (například rod, v případě mužského rodu i životnost, číslo, pád.
Co to jsou slova Motivovana
Rozlišujeme: slova motivovaná (popisná) – můžeme u nich zjistit, ze kterého slova vznikla, např. ze slova moudrý vzniklo slovo moudrost, ze slov oko a mžik vzniklo slovo okamžik. slova nemotivovaná (značková, prvotní) – nejsou od žádného jiného slova odvozená, není jich mnoho a náleží k nejstarší slovní zásobě, např.
Jak poznat příponu a koncovku
Jak ji určit Nejdřív musíme znát kořen slova. Poté zjistíme, zda je ve slově koncovka a případně ji určíme. Zbude-li něco mezi kořenem a koncovkou, je to přípona.
Co to je přípona
Slovo přípona má tyto významy: Přípona (mluvnice) – v lingvistice část slova na jeho konci, viz též sufix. Přípona souboru – v počítačové terminologii část jména souboru za tečkou. Internetová přípona – označení pro doménu nejvyššího řádu v internetové adrese.
Co je to předpona a přípona
Předpona je část slova, která stojí na začátku slova před kořenem a obměňuje jeho význam (převozník). Přípona je část slova, která stojí za kořenem, u slov ohebných mezi kořenem a koncovkou (převozník, převozníka).
Co je přípona a co je koncovka
Nejdřív musíme znát kořen slova. Poté zjistíme, zda je ve slově koncovka a případně ji určíme. Zbude-li něco mezi kořenem a koncovkou, je to přípona. Ve slově může být přípon více (knih-ař-sk-ý).
Co je to složený slovesný tvar
Slovesné tvary složené – skládají se z více slov (obsahují tvar plnovýznamového slovesa a tvar pomocného slovesa) – myslel jsem, budu čekat, neřekli byste, přišli by …
Co to je infinitiv
Infinitiv (také neurčitek) je neurčitý tvar slovesa, který nevyjadřuje osobu, číslo, způsob ani čas. Často se pokládá za základní (reprezentativní) tvar slovesa, který je uváděn ve slovnících.
Co je to rod činný a trpný
Úplně jednoduše lze říci, že činný rod vyjadřuje, co dělá podmět, zatímco trpný rod vyjadřuje, co dělá někdo jiný než podmět. Rozdíl mezi těmito rody si můžeme ukázat na dvou příkladových větách: Někdo umyl okna. Podmětem této věty je slovo někdo (třeba Petr, Zuzka, maminka nebo kdokoliv jiný, kdo u vás myje okna).
Jaké jsou Pádové otázky
Tabulka jednotlivých pádů
Pád | Otázka | Příklad |
---|---|---|
1. pád (nominativ) | KDO CO | káva, květina, lesy, babička |
2. pád (genitiv) | bez KOHO ČEHO | (bez) sněhu, internetu, přítele |
3. pád (dativ) | KOMU ČEMU | kočce, Honzovi, pracovníkům |
4. pád (akuzativ) | KOHO CO | (vidím) tátu, muže, cizince, krávy |
Co to je skládání
Skládání Jedná se o tvoření slova ze dvou nebo tří základových slov. Skládáním vznikají složeniny. Místo, kde se základy setkávají, označujeme jako morfogolický šev.
Na co končí infinitiv
Jak vypadá infinitiv
Sloveso v infinitivu končí nejčastěji příponou -t (sedět, ležet, mlít, zívat, vstávat, vařit, dělat, spát). Někdy může být zakončen i příponou -ti (mávati, kolébati, zívati, seděti, plakati).
Kdy se používá infinitiv
Vazba předmětu s infinitivem
Přítomný infinitiv vyjadřuje přítomný děj, ale může vyjadřovat také děj následný. Minulý infinitiv vyjadřuje děj, který začal nebo proběhl před jiným dějem. slovesa smyslového vnímání: see, hear, notice, feel atd.