Co je nejlepší do udírny?

Co je nejlepší do udírny?

Čím topit v udírně

Čím tedy topit v udírně Záleží na typu vaší udírny. Ne každá je koncipovaná na kusové dřevo, například moderní elektrické se roztápí briketami, peletami a podobnými materiály. Nejuniverzálnější bývají dřevěné udírny s kovovým topeništěm, v nich se dá většinou použít kusové dřevo, piliny i štěpka.

Co lze rychle Vyudit

Elektrická udírna je ideální pro uzení totožných produktů, které byste udili v klasické udírně. Můžete tak udit nejrůznější druhy masa, jako je vepřové, kuřecí, krůtí, jehněčí, telecí či zvěřina, ryby, párky, klobásy nebo šunku.
Archiv

Jak pověsit maso do udírny

Párky, klobásy, špekáčky, točené salámy zavěsíme přímo na hole, ty pak s výrobkem vkládáme do udírny. Ostatní druhy uzenin, například tyčové salámy, jejichž konce jsou uzavřeny motouzem, z něhož je vytvořené zavěšovací očko, zavěšujeme za toto očko jeho navléknutím na hůl.

Jaké je nejlepší dřevo na uzení masa

Pro uzení jsou ideální především švestka, jabloň a hrušeň, ale opět se doporučuje využít je spíše v určité fázi, nejlépe v druhé polovině uzení. Z počátku je vhodnější třeba dub nebo buk. Pokud zvolíte správnou délku hoření daného dřeva, výsledkem bude krásná vůně, která se přenese do masa.
ArchivPodobné

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Jak dlouho se vypaluje nová udírna

– Podpalte a čekejte, až se dřevo rozhoří, potom přidejte větší kousky dřeva a dvířka zavřete. – Čekejte, až teplota udírny dosáhne 70°C potom tuto teplotu udržujte nejméně 2 hodiny. – Teplotu regulujte přivíráním nebo otvíráním přívodu vzduchu do ohniště.

Jaké je nejlepší maso na uzení

Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.

Jak udit klobásy teplým kouřem

Uzení horkým kouřem – probíhá při teplotě 60-95 °C po dobu osmi až dvanácti hodin. Předvařená šunka nebo klobásy se horkým kouřem udí dvě až tři hodiny. V topeništi se topí tvrdým dřevem. Měkké dřevo se používá pouze pro rozdělání ohně a vyhřátí udírny.

Jakou sůl na uzení

Postačí nám běžná kuchyňská sůl, kterou můžeme ještě doplnit o další koření. Nejčastěji se používá česnek, čerstvé nebo sušené bylinky, jalovec nebo bobkový list. Množství soli volíme kolem 2 – 2,5 % (dle chuti), tzn. na 1 kg masa použijeme 20 – 25 g soli nebo rychlosoli.

Co je dobré na uzení

Základní druhy dřeva na uzení

Jedná se o tvrdé dřevo listnatých stromů: buk, dub a olše. Buk je považován za nejvíce univerzální dřevinu, bukové dřevo na uzení má vysokou výhřevnost a příjemně vyvážené aroma. Hodí se na uzení masa, ale připravíte s ním také skvělý uzený sýr nebo třeba uzené ořechy.

Které dřevo není vhodné na uzení

Nevhodné dřevo

u olše a dubu je to priorita, protože jinak by bylo maso hořké až nakyslé, a mohlo by dokonce během uzení černat (to se většinou stává, pokud použijete dub i s kůrou). Používejte jen suché dřevo.

Jak topit při uzení

Výrobky vložíme do udírny vyhřáté na cca 30-40°C, dále je necháme oschnout. Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla.

Jak Zaudit udírnu

Dnes známe tři různé způsoby uzení podle teploty kouře: uzení studeným kouřem, teplým kouřem a horkým kouřem. Studeným kouřem udíme o teplotě 12 až 25 oC a za vlhkosti 75 až 85%. Tímto způsobem lze udit pouze zcela suché maso a uzení trvá dny až týdny podle druhu masa. Udíme tak šunku a některé druhy salámů a klobás.

Co koupit na uzení

Doplňky na uzeníNářadí a teploměry.Háčky a tyčky.Piliny štěpky dřevo.Obaly na udírny.Topeniště k udírněRošty do udírny.Jehly a provázky.Knihy o uzení

Jak osušit maso před uzením

Před samotným uzením je možné maso ještě prohřát (rovlažit) ve vodě při 70 °C cca 30 minut. Následně maso napíchněte na háky, osušte a vložte do udírny rozehřáté na 80 °C.

Proč je maso z udírny tuhé

Špatná doba uzení

Při uzení horkým kouřem určitě dobu uzení nepřežeňte. Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.

Jak dlouho se udí klobásy

Do udírny vyhřáté na cca 70°C rozložíme nebo rozvěšíme klobásy, ale necháme otevřená dvířka udírny, aby klobásy oschnuly. Poté klobásy udíme 6-8 hodin. Některé recepty po vyuzení doporučují nechat klobásy 30 minut "dotáhnout" v teplé vodě (80-90°C).

Co použít místo Pragandy

Do masa tedy přidáme Pragandu (což je dusitanová sůl), kterou můžeme nahradit i obyčejnou solí – viz níže. Praganda udělá v mase to, že zůstane krásně růžové a pokud dodržíme i doporučenou teplotu varu a přidáme i lžičku mletého cukru, bude chuť šunky dokonalá.

Na čem je nejlepší udit

Základní druhy dřeva na uzení

Jedná se o tvrdé dřevo listnatých stromů: buk, dub a olše. Buk je považován za nejvíce univerzální dřevinu, bukové dřevo na uzení má vysokou výhřevnost a příjemně vyvážené aroma. Hodí se na uzení masa, ale připravíte s ním také skvělý uzený sýr nebo třeba uzené ořechy.

Jaké dřevo do udírny

Pro to správné aroma a skutečný chuťový požitek nejlépe poslouží tvrdé dřevo z dubu, buku či javoru. Zároveň je skvělá švestka, trnka a hrušeň. Hodí se dokonce i jabloň. Z dalších listnatých stromů je možné použít břízu, akát, olši, topol a dokonce i ořech.

Jak dlouho udit teplým kouřem

Uzení teplým kouřem je oblíbenou metodou uzení. Teplota kouře se pohybuje v rozmezí 40 – 60 °C a doba uzení je podstatně kratší, stačí 10 – 16 hodin. Maso se doporučuje před samotným uzením nahřívat ve vodě na vnitřní teplotu 60 °C.

Co všechno se dá udit

I když je nejtradičnější uzení vepřového, udí se i jehněčí nebo telecí, zcela výjimečně hovězí. Vyudit si lze i stehna z drůbeže či ryby. Udit však můžete i sýry, a dokonce třeba vajíčka. Samozřejmostí jsou různé masové výrobky, které se pak v udírně doudí.

Kdy vyndat maso z udírny

Po osušení udíme už se zavřenými dvířky při teplotě do 60 °C. Maso udíme 6 až 24 hodin podle druhu a velikosti masa, uzeniny 4 až 12 hodin.

Jaké dřevo na uzení klobás

Pro to správné aroma a skutečný chuťový požitek nejlépe poslouží tvrdé dřevo z dubu, buku či javoru. Zároveň je skvělá švestka, trnka a hrušeň. Hodí se dokonce i jabloň. Z dalších listnatých stromů je možné použít břízu, akát, olši, topol a dokonce i ořech.

Jak používat Rychlosůl

Návod na použití rychlosoli:

Rychlosůl rozmíchejte ve vodě v poměru 1:10. Maso vložte do čisté mísy. Naberte roztok pomocí marinovací jehly a postupně dělejte vpichy po celém mase po cca 5 cm. Maso napichujte tak dlouho, dokud z něj nezačne vytékat tekutina.