Kdy se po l píše tvrdé Y?
Kdy se píše tvrdé y
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti: dívka vs. dým, tisk vs.
Archiv
Proč se píše tvrdé y
V předponě vy-/vý- píšeme vždy tvrdé y/ý. V kořenu píšeme po obojetných souhláskách většinou měkké i/i. Jen v tzv. vyjmenovaných slovech a v slovech s nimi příbuzných (kte- rá mají stejný kořen jako slova vyjmenovaná a jejichž významy spolu souvisí) píšeme tvrdé y/ý.
Archiv
Jaké i se píše ve slovese
V mužském rodě je nejdříve potřeba zjistit, jestli jde o životný nebo neživotný tvar. U neživotného tvaru píšeme vždy y a u životného i. Měkké i píšeme i tam, kde jde o několikanásobný podmět a je v něm alespoň jeden podmět mužského rodu životného. V ostatních případech píšeme tvrdé y.
Archiv
Jaké i se píše oni
E) Podmět typu my všichni, oni všichni
Zde píšeme v příčestí činném (i trpném) -i. Například: Seděli jsme kolem ohně a povídali si.
Jaké i se píše v příjmeních
Měkké -i v koncovce příjmení se píše pouze ve tvaru 1. p. mn. č., a to jen tehdy, je-li mezi pojmenovávanými rodinnými příslušníky alespoň jeden mužského rodu životného.
Jak se píše paprika
Paprika. Ať už mluvíme o paprice jako koření či zelenině, jedná se vždy o papriku s měkkým I. Toto slovo k nám doputovalo se slovenskými trhovci a jeho původ můžeme hledat ve srbštině či chorvatštině.
Co to je y
Y je 25. písmeno latinské abecedy. Jeho název v češtině je ypsilon nebo tvrdé y. Ve slovech českého původu vyznačuje tvrdou výslovnost předcházejících souhlásek d, t nebo n.
Jak se píše zdraví
Uváděná vazba s druhým pádem se naproti tomu nepojí se slovesem připít, ale s podstatným jménem zdraví: na zdraví koho, čeho (na čí zdraví) Na zdraví Jardy/novomanželů (na Jardovo zdraví). Zcela v pořádku je tedy i vazba s druhým pádem.
Jak se určuje i Yu sloves
Další zvláštní kategorii tvoří podstatná jména, která můžeme psát jak s měkkým i, tak s tvrdým y. Správnou variantu poznáme podle koncovky slova. Pokud podstatné jméno v množném čísle končí na životné koncovky i, é, či ové, píšeme měkké i. Končí-li naopak koncovkami y nebo e, píšeme tvrdé y.
Jaké i se píše děti
Pozn.: Podstatné jméno dítě je v čísle jednotném rodu středního, v množném čísle však ženského, a v přísudku proto píšeme tvrdé ‑y: Děti seděly v koutě a ani nedutaly.
Jak oslovit podle příjmení
Kdybyste chtěla k oslovení připojit titul, nebo oslovit příjmením i jménem, musíte použít 5. pádu: pane doktore/inženýre Nováku; Petře Nováku, apod. Pokud jde o zakončení: vzor pán není striktním předpisem, jak skloňovat, nýbrž vybraným slovem, které má případy shrnovat.
Jak se skloňují cizí příjmení
Cizí jména vlastní skloňujeme většinou ve shodě se svým rodem a zakončením v 1. pádě jako jména domácí, např. Puškin (vzor pán), Mickiewicz (vzor muž), Zola (vzor předseda), Tokio (vzor město)…
Proč je paprika s měkkým i
Paprika. Ať už mluvíme o paprice jako koření či zelenině, jedná se vždy o papriku s měkkým I. Toto slovo k nám doputovalo se slovenskými trhovci a jeho původ můžeme hledat ve srbštině či chorvatštině.
Proč jíst červenou papriku
Papriky obsahují velké množství vitamínu C, betakaroten, vitamín E, B a rutin. Pomáhají tak posilovat imunitu, zlepšují trávení a prospívají našim cévám a srdci. Nejvíce vitamínu C obsahují papriky červené, ale i zelené, oranžové či žluté jsou významným zdrojem tohoto vitamínu.
Kdo vymyslel i y
O výslovnosti původního tvrdého „y“ nás také poučuje Jan Hus, který v roce 1406 píše, že se pokládá špička jazyka za spodní zuby a jazyk se uprostřed obloukovitě zvedne. Naši předci uplatňovali rozdílnou výslovnost obou „i“ všude ve slově, tzn. i na jeho konci.
Co je za slovní druh zdraví
podstatné jménoEditovat
Každý musí pečovat o své zdraví.
Jak vzniklo slovo zdraví
Ve spojení s předponou su, což znamená dobrý, vznikl výraz su-dru (dobré dřevo, dobrý strom). Ze spojení su-dru vzniklo výslovností zdru, které se stalo základem slova zdraví, a to ve všech slovanských jazycích.
Kdy se píše byly a byli
Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).
Jaký je rod oči
slovo oči je množné číslo od slova "oko", které je rodu středního (rod se určuje právě u jednotného čísla).
Jak se skloňuje Nagy
Pokud jde o spřežku (-gy, -ty, -ny, -ly), je skloňování následující: Karácsony [karáčoň], 2. pád Karácsonye [karáčoňe]; Nagy [nať], 2. pád Nagye [naďe]; Király [kiráj], 2. pád Királye [kiráje]; přechylování Aranyová [araňová] apod.
Jak oslovit pana krále
Zato pan Král se asi nebude příliš zlobit, oslovíme-li ho náležitě "Vážený pane Králi".
Jak se Sklonuje jméno Dante
p. Goetha i Goetheho, Dante – Danta i Danteho, Arne – Arna i Arneho, Rilke – Rilka i Rilkeho, Teige – Teiga i Teigeho, a tedy i Brahe – Braha i Braheho.
Co to jsou obojetné souhlásky
Obojetné souhlásky – b, f, l, m, p, s, v, z. Jak už samotný název napovídá, po obojetných souhláskách se může psát jak i, tak y. Není to však nahodile, podle nálady, závisí to na pravidlech. Existují vyjmenovaná slova, v nichž se po těchto hláskách píše y, ve slovech ostatních se poté píše i.
Co jsou měkké souhlásky
Shrnutí Mezi měkké souhlásky patří ž, š, č, ř, c, j, ď, ť, ň. Po těchto souhláskách píšeme ve většině slov měkké I. Mezi tvrdé souhlásky patří h, ch, k, r, d, t, n.
Jak se anglicky řekne paprika
a pepper = paprika (celá) jednotné číslo. (some) peppers = papriky (celé) množné číslo. a peppercorn = kulička pepře jednotné číslo.