Čím se proslavilo Slovensko?
Čím je proslulé Slovensko
Dvě nejvýznamnější z nich představují Podunajská a Východoslovenská nížina. Nejvyšším bodem je Gerlachovský štít ve Vysokých Tatrách, dosahující výšky 2 655 m.
Čím je Slovensko zajímavé
Zajímavá místa a památky na SlovenskuVysoké Tatry (High Tatras)Slovenský ráj (Slovak Paradise National Park)Demänovské jeskyně (Demänovská Caves)Bojnický zámek (Bojnice Castle)Spišský hrad (Spiš Castle)Havránok.Hodinová věž v Banské Bystrici (Banska Bystrica Clock tower)Co navštívit v hlavním městě Bratislavě
Co vyváží Slovensko
Slovensko vyváží hlavně stroje a elektrická zařízení, vozidla, kovy a chemikálie a nerosty. Nejvýznamnějším exportním partnerem je Německo (podíl 21 %). Teritoriální struktura importu je obdobná. Největší část dovozu pochází z Německa (19,3 %) a České republiky (15,1 %).
Co se vyrábí na Slovensku
Slovensko je největším výrobcem osobních aut na světě v přepočtu na 1.000 obyvatel, v roce 2022 to bylo 186 nových automobilů na 1.000 obyvatel. K dalším významným průmyslovým sektorům patří elektrotechnický a chemický průmysl a metalurgie.
Co s sebou na Slovensko
Základní informace. Slovensko je jednou ze zemí, do které můžete vyrazit „prostě jen tak“. Stejně, jako v jakékoliv jiné zemi EU, i k cestě na Slovensko vám bude stačit český občanský průkaz. V zemi se platí eurem, ceny běžného spotřebního zboží a potravin jsou přibližně stejné, jako v České republice.
Jaká je na Slovensku měna
EuroSlovensko / Měna
ledna 2009 se na Slovensku stalo euro zákonným platidlem. Nahradilo slovenskou korunu (SKK) v neodvolatelně stanoveném směnném kurzu 1 EUR = 30,1260 SKK.
Co je typické pro Slovensko
Pro Slovensko je tradiční maso (vepřové, zvěřina, renesanci zažívá skopové a různé druhy drůbeže), brambory, kyselé zelí, cibule, vepřové sádlo, obilniny a luštěniny. Mezi typické ovoce patří jablka hrušky, švestky, meruňky a broskve, ale i méně známé kdoule a blumy. Velmi populární je sběr hub, malin, jahod a borůvek.
Kam na Slovensku v létě
10 nejlepších míst na Slovensku, kam letos vyrazit na dovolenouTatry. To nejlepší, co může Slovensko nabídnout milovníkům horské turistiky, jsou samozřejmě Vysoké Tatry.Slovenský ráj.Liptov.Trenčianske Teplice.Jižní Slovensko.Turčianské Teplice.Rajecké Teplice.Piešťany.
Jaké je hlavní město Slovenské republiky
BratislavaSlovensko / Hlavní město
Oficiální název země je Slovenská republika. Rozloha Slovenska je 49 035 km2. Hlavní město je Bratislava (423 tisíc lidí).
Co se pěstuje na Slovensku
Na Slovensku se pěstuje hlavně obilí (60% osevních ploch), dále pak olejniny, jednoleté a dvouleté pícniny. Brambory, luštěniny a zelenina (hlavně rajčata, bílé zelí, cibule, paprika a mrkev) se pěstují celkem na asi 3% orné půdy.
Co je větší Slovensko nebo Česko
Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), Slovenského statistického úřadu a Eurostatu. Česko mělo ke konci června 10,54 milionu obyvatel, Slovensko 5,44 milionu. Češi tvoří asi dvě procenta obyvatel Evropské unie, Slováci pak zhruba procento. Populace v obou zemích stárne.
Co ochutnat na Slovensku
Pro Slovensko je tradiční maso (vepřové, zvěřina, renesanci zažívá skopové a různé druhy drůbeže), brambory, kyselé zelí, cibule, vepřové sádlo, obilniny a luštěniny. Mezi typické ovoce patří jablka hrušky, švestky, meruňky a broskve, ale i méně známé kdoule a blumy. Velmi populární je sběr hub, malin, jahod a borůvek.
Co navstivit na Slovensku v lete
Patnáct turistických cílů na Slovensku, které byste neměli minoutMalá Fatra.Vysoké Tatry.Slovenský ráj.Pieniny.Poloniny.BešeňováVodní nádrž Orava.Bratislava.
Jak nejlépe platit na Slovensku
Minimálně jeden bankomat najdete v každém městě, ale také ve větších vesnicích. Platit kartou se dá téměř všude. Malé provozy na vesnicích, horské chaty a menší muzea akceptují pouze hotovost. Akceptováno je několik typů kreditních a debetních karet, dominuje Visa, MasterCard a Maestro.
Čím se platilo na Slovensku před eurem
Dne 1. ledna 2009 se na Slovensku stalo euro zákonným platidlem. Nahradilo slovenskou korunu (SKK) v neodvolatelně stanoveném směnném kurzu 1 EUR = 30,1260 SKK.
Jaké jsou tradice na Slovensku
Polévání žen vodou, pomlázka a bramborový salát na stole. To jsou tradice, bez kterých si Velikonoční pondělí dokáže představit málokterý Slovák. Ačkoli by se mohlo zdát, že se tradiční oslavy svátků jara od těch v Česku neliší, mají pro Slováky Velikonoce mnohem větší duchovní rozměr.
Co se pije na Slovensku
Mezi oblíbené nápoje patří žinčica, pivo, borovička, slivovice, ale i víno aj.
Proč jet na Slovensko
Pusté lesy, kde není vzácné potkat medvěda, nádherné horské doliny, hluboké jeskyně, ale také zachovalé zámky či nedobytné hrady spolu s termálními koupališti, to je důvod, proč je pro Čechy Slovensko druhou nejnavštěvovanější zemí. Loni sem přijelo více než 600 tisíc českých turistů.
Kam na výlet na Slovensku
Patnáct turistických cílů na Slovensku, které byste neměli minoutMalá Fatra.Vysoké Tatry.Slovenský ráj.Pieniny.Poloniny.BešeňováVodní nádrž Orava.Bratislava.
Jak se jmenuje slovenské moře
Podhájská se nachází na jižním Slovensku nedaleko Nových Zámků. Zdejší termální voda o teplotě 80 °C je skutečným světovým unikátem, svým složením a účinky se podobá vodě z Mrtvého moře a dokonce ji možná v některých ohledech překonává.
Jaké plodiny se pěstují v nížinách
nížiny – černozemě – pšenice, kukuřice, cukrová řepa, vinná réva, ovoce, zelenina, chmel, koně, prasata, drůbež.
Které plodiny pěstují zemědělci v pahorkatinách
Pěstuje se zejména kukuřice, obilniny, slunečnice, brukev řepka, v příhodných polohách vinná réva.
V čem je Slovensko nejlepší
Slovensko je tak blízko, a přitom se může v mnoha místech zdát tak daleké, odlišné od Česka. Vysoké hory, skály, hluboká údolí, plesa. Tatry a další pohoří, hrady dokládající bohatou historii i moderní města. Nespočet turistických a cykloturistických tras činí z této země ideální destinaci pro milovníky sportu.
Kam zajet na Slovensku
Patnáct turistických cílů na Slovensku, které byste neměli minoutMalá Fatra.Vysoké Tatry.Slovenský ráj.Pieniny.Poloniny.BešeňováVodní nádrž Orava.Bratislava.
Na co je třeba si dát pozor při platbě kartou
Při placení bychom platební kartu neměli spouštět nejen z očí, ale nejlépe ani z rukou. Do terminálu u obchodníka vkládáme platební kartu sami, bezkontaktní také přikládáme ke čtečce sami. Pokud to za nás činí obchodník, pozorně jej při provádění transakce sledujeme. Ani při placení v restauraci by to nemělo být jinak.