Čím je známé Slovensko?

Čím je známé Slovensko?

Čím je proslulé Slovensko

Dvě nejvýznamnější z nich představují Podunajská a Východoslovenská nížina. Nejvyšším bodem je Gerlachovský štít ve Vysokých Tatrách, dosahující výšky 2 655 m.

Co se vyrábí na Slovensku

Slovensko je největším výrobcem osobních aut na světě v přepočtu na 1.000 obyvatel, v roce 2022 to bylo 186 nových automobilů na 1.000 obyvatel. K dalším významným průmyslovým sektorům patří elektrotechnický a chemický průmysl a metalurgie.

Co vyváží Slovensko

Slovensko vyváží hlavně stroje a elektrická zařízení, vozidla, kovy a chemikálie a nerosty. Nejvýznamnějším exportním partnerem je Německo (podíl 21 %). Teritoriální struktura importu je obdobná. Největší část dovozu pochází z Německa (19,3 %) a České republiky (15,1 %).

Co navstivit na Slovensku v lete

Patnáct turistických cílů na Slovensku, které byste neměli minoutMalá Fatra.Vysoké Tatry.Slovenský ráj.Pieniny.Poloniny.BešeňováVodní nádrž Orava.Bratislava.
Archiv

Co s sebou na Slovensko

Základní informace. Slovensko je jednou ze zemí, do které můžete vyrazit „prostě jen tak“. Stejně, jako v jakékoliv jiné zemi EU, i k cestě na Slovensko vám bude stačit český občanský průkaz. V zemi se platí eurem, ceny běžného spotřebního zboží a potravin jsou přibližně stejné, jako v České republice.

Proč navštívit Slovensko

Mezi nejatraktivnější místa patří: Tatranský národní park, Národní park Nízké Tatry, Národní park Slovenský ráj, CHKO Štiavnické vrchy, Karpatské bukové pralesy a mnoho dalších. Termální koupaliště – Slovensko je proslulé i svými léčivými prameny. Místní lázně jsou vyhledávané domácími i zahraničními návštěvníky.

Co se pěstuje na Slovensku

Na Slovensku se pěstuje hlavně obilí (60% osevních ploch), dále pak olejniny, jednoleté a dvouleté pícniny. Brambory, luštěniny a zelenina (hlavně rajčata, bílé zelí, cibule, paprika a mrkev) se pěstují celkem na asi 3% orné půdy.

Co je větší Slovensko nebo Česko

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), Slovenského statistického úřadu a Eurostatu. Česko mělo ke konci června 10,54 milionu obyvatel, Slovensko 5,44 milionu. Češi tvoří asi dvě procenta obyvatel Evropské unie, Slováci pak zhruba procento. Populace v obou zemích stárne.

Jaké je hlavní město Slovenské republiky

BratislavaSlovensko / Hlavní město

Oficiální název země je Slovenská republika. Rozloha Slovenska je 49 035 km2. Hlavní město je Bratislava (423 tisíc lidí).

Jak vznikl název Slovensko

Slovensko vzniklo od slovenský nebo také slověnský, které původně znamenalo totéž co slovanský, a podobně i etnonymum Slověnín, pl. Slověné (později Slovák, Slováci) znamenalo totéž co Slovan, Slované. Původně se těmito názvy označoval etnický původ slovanských obyvatel nejenom Slovenska, ale i Čech a Moravy.

Proč jet na Slovensko

Pusté lesy, kde není vzácné potkat medvěda, nádherné horské doliny, hluboké jeskyně, ale také zachovalé zámky či nedobytné hrady spolu s termálními koupališti, to je důvod, proč je pro Čechy Slovensko druhou nejnavštěvovanější zemí. Loni sem přijelo více než 600 tisíc českých turistů.

Kam na Slovensko do přírody

Rekreační oblastiSlovenský kras.Jasná – Chopok.Vrátna dolina.Malá Fatra.Kysucké Beskydy.Demänovská Dolina a okolíTermální koupaliště BešeňováNízké Tatry.

Jaký doklad potřebuje dítě na Slovensko

Pro uvedenou cestu dětí na Slovensko je třeba, aby každé z nich mělo vlastní platný občanský průkaz nebo platný cestovní pas. Informace o jejich získání naleznete na webové stránce Ministerstva vnitra ČR, které má agendu osobních dokladů ve své gesci.

Jaká místa navštívit v ČR

Nejkrásnější místa České republikyPravčická brána. Největší pískovcová brána v EvropěAdršpašsko teplické skály. Nejkrásnější skalní město České republiky.Hruboskalské skalní město. Nejkrásnější skalní město v Českém ráji.Prachovské skály.Tiské stěny.Sněžka.Vyhlídka Máj.Děčínský Sněžník.

Jaké zemědělské plodiny se pěstují v nížinách

nížiny – černozemě – pšenice, kukuřice, cukrová řepa, vinná réva, ovoce, zelenina, chmel, koně, prasata, drůbež.

Jaká je rozloha Slovenské republiky

49 035 km²Slovensko / Rozloha

Jaká je nejdelší řeka na Slovensku

Významným přítokem Dunaje je Váh – nejdelší slovenská řeka. Váh vzniká soutokem Bílého a Černého Váhu v Podtatranské kotlině a ústí do Dunaje jako jeho největší levostranný přítok.

Jak se dělí Slovensko

Kraje v současnosti

Kraje byly znovu zavedeny 1. července 1996, odkdy se Slovensko dělí na osm krajů (šest krajů má stejné označení jako v letech 1949–1960 a dva nově zavedené: Trenčianský a Trnavský).

Jak se jmenuje slovenské moře

Podhájská se nachází na jižním Slovensku nedaleko Nových Zámků. Zdejší termální voda o teplotě 80 °C je skutečným světovým unikátem, svým složením a účinky se podobá vodě z Mrtvého moře a dokonce ji možná v některých ohledech překonává.

Jak se říká Bratislavě

Slováci jí familiárně říkají Blava. Město mělo ve své historii spoustu jmen – pro Maďary to bylo Pozsony, pro Němce Pressburg, pro Slováky Prešporok, česky Prešpurk.

Kdo je větší Česko nebo Slovensko

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), Slovenského statistického úřadu a Eurostatu. Česko mělo ke konci června 10,54 milionu obyvatel, Slovensko 5,44 milionu. Češi tvoří asi dvě procenta obyvatel Evropské unie, Slováci pak zhruba procento.

Kam v zimě na Slovensku

Lyžařská střediska

Mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější lokality patří Vysoké Tatry, Jasná, Vratná dolina, či Donovaly. Je obvyklé, že větší střediska myslí i na běžkaře a jsou pro ně k dispozici různé dlouhé upravené tratě v okolí.

Kam na Slovensko vlakem

Pro cestu na Slovensko nabízíme přímé vlaky EuroCity do Bratislavy, Žiliny, Popradu nebo Košic. Nejrychleji z Prahy do Košic se dostanete vlakem SC Pendolino Košičan. Ostravsko a střední Slovensko spojují přímé rychlíky.

Kde není potřeba pas

Kromě Turecka, Ukrajiny, Běloruska, Ruska a Grónska je tedy možné vycestovat jen s občanským průkazem do všech zemí EU. Z exotických destinací to je pak pár vybraných zámořských území Francie. Ale opravdu jen pár vybraných, do všech ostatních je potřeba cestovní pas.

Kde je nejhezčí Příroda v ČR

Nejkrásnější přírodní místa v České republiceAdršpašské a Teplické skály. Adršpašsko-teplické skály.Boubínský prales. Boubínský prales.Labský důl a Pančavský vodopád. Labský důl a Pančavský vodopád.Prachovské skály. Prachovské skály.Pravčická brána. Pravčická brána.Propast Macocha. Propast Macocha.