Jak sázet Šuškardu?
Jak množit Šuškardu
Množit se dá šuškarda i výsevem plně vyzrálých semen, semenáče vykvétají zpravidla až po druhém roce, bývají ale často různě vysoké a barevné. Půdu kolem šuškardy můžete na zimu pokrýt mulčovací kůrou, její přezimování je bezproblémové, ale kůra ji ochrání před extrémními mrazy a současně zajistí, že hlíza neuhnije.
Archiv
Jak pěstovat liatris
Šuškardě se velice dobře bude dařit na slunných stanovištích s propustnou půdou. Hlavně v zimním období má raději suchou půdu a ani v létě není příliš náročná na zálivku. Šuškarda se nejčastěji vysazuje do trvalkových záhonů nebo v kombinaci s keři. Velice efektivně působí, pokud je vysazena ve větších skupinách.
Archiv
Jak pěstovat Čechravu
Čechravy vysazujeme na polostinná, až stinná místa, s humózní, dobře propustnou, ale vlhčí půdou, bohatou na živiny, a s mírně kyselou reakcí. Přílišné horko čechravám nesvědčí. Zálivka: Čechravm udržujeme stanoviště neustále mírně vlhké, ale nepřemokřené.
Jak kombinovat trvalky
Vždy se tedy snažte kombinovat takové druhy, které mají podobný charakter růstu, dosahují podobné výšky a vyhněte se silně agresivním trvalkám, které během chvilky vytlačí z výsadby méně konkurenceschopné trvalky.
Kdy kvete šuškarda
Charakteristika rostliny
Odrůdy: | Kobold – fialové květy; Floristan Weiss – bílé květy; Callepsis – karmínově červené květy. |
---|---|
Barva listu: | zelené |
Barva květu: | bílá, růžová, fialová, červená |
Kvete: | Kvete od července do září. |
Výška: | 60 – 90 cm |
Kdy se sází čechravy
Rostlinu vysazujeme na záhon od dubna do září. Zemina: Astilbe se daří v humózní dobře propustné půdě. Suchá a písčitá půda není pro tuto rostlinu ideální.
Čím hnojit čechravy
Přihnojujeme je kompostem a při výsadbě je ukládáme do rašeliny. Vysazujeme-li čechravy do méně kyselých půd, dodáváme do jejich okolí rašelinu pravidelně. Aby čechravy vydatně kvetly, jedenkrát vždy za 4 až 5 let rostliny zmlazujeme, a to tak, že dělíme jejich trsy, buďto na jaře nebo na podzim.
Jak osadit trvalkový záhon
Nízké, drobnější trvalky a druhy s plazivým růstem sázíme vždy k okraji záhonu. Středně vysoké odrůdy pak za ně a nejvyšší rostliny pak doprostřed (pokud záhon pozorujeme ze všech stran) nebo dozadu (pokud je třeba před domem, či nějakou zdí apd.). Optimální doba pro sázení trvalek je jaro nebo časné léto.
Jak široký záhon
Velikost zeleninového záhonu
Záhon by neměl být příliš široký, měli byste pohodlně dosáhnout do jeho středu, abyste o něho mohli bez problémů pečovat. Optimální je šíře záhonu kolem 100–120 cm.
Jak zasadit Čechravu
Čechravy vysazujeme na polostinná, až stinná místa, s humózní, dobře propustnou, ale vlhčí půdou, bohatou na živiny, a s mírně kyselou reakcí. Přílišné horko čechravám nesvědčí. Zálivka: Čechravm udržujeme stanoviště neustále mírně vlhké, ale nepřemokřené.
Kdy stříhat Čechravu
Nejen trávy, jejichž suchá stébla a květenství zahradu zdobí přes zimu, se stříhají až na jaře. Platí to také pro trvalky, které kvetou na podzim a stonky tak chrání citlivé srdéčko. K takovým druhům patří například rozchodníky, podzimní sasanky, chryzantémy, ale také třapatky, sápy a čechravy.
Jak daleko od sebe sázet trvalky
Pokud se vám nepodaří zjistit šířku dané trvalky, můžete se řídit obecným pravidlem výsadby trvalek, které říká, že větší trvalky se sází ve vzdálenosti 80 až 120 cm, středně velké trvalky na vzdálenost 40 až 60 cm a trvalky menší na vzdálenost 20 až 40 cm.
Kdy je nejlepší sázet trvalky
Optimální doba pro sázení trvalek je jaro nebo časné léto. Rostliny sázené v tuto dobu dobře zakoření a lépe přečkávají zimu než trvalky sázené na podzim. Záleží samozřejmě i na tom, zda máme rostliny napěstované v kontejnerech nebo je získáme prostokořenné.
Co dát na dno skleníku
Levnější je položení geotextilie (mulčovací textilie), na ni položíme vrstvu štěrku a na ni až navezeme kvalitní zeminu. Dno skleníku lze také vydláždit, stejně tak můžeme hlouběji zapustit cestu vedoucí středem skleníku, abychom ulevili svým zádům.
Jak připravit půdu na sázení
Před setím či sázením je potřeba hroudy rozmělnit, podle potřeby nejprve motyčkou, poté železnými či pevnými plastovými hráběmi. Druhou stranou hrabiště lze povrch záhonu uhladit. Nutnost každoročního rytí v dalších letech závisí na kvalitě půdy a náhledu na zahradničení.
Jaké trvalky do stínu
Mezi další trvalky, které krásně pokvetou ve stínu patří bergénie, brambořík, dlužicha, dymnivka, hluchavka, jarmanka, jaterník, konvalinka, mitrovnička, plicník, pomněnkovec, pupkovec, škornice, udatna, zběhovec.
Jakou zeminu na trvalky
humusovitá půda, hluboká a bohatá na živiny.povrch zeminy udržujte rytím a mulčováním v provzdušněném stavu.kombinace hlavních a doplňkových trvalek ve skupinkách.slunné místo.
Jak připravit záhon na trvalky
Před výsadbou trvalek pečlivě zbavte záhon plevelu a větví. Zryjte záhon rýčem. Případné hroudy zeminy při rytí rozbijte rýčem na drobné kousky a uhlaďte zeminu následně hráběmi. Abyste zabránili vyklíčení plevele, pečlivě zaryjte semena a z nakypřené půdy odstraňte větší kořenové baly nežádoucích rostlin.
Kdy dát hnůj do skleníku
Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.
Jak často měnit hlínu ve skleníku
Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.
Kdy Poryt záhon
Ideální je zrýt záhony na podzim, můžeme to ale udělat i na jaře – a čím dříve, tím lépe. Při rytí je do půdy vhodné vpravit kompost, zkompostovaný hnůj či písek na vylehčení. Záleží i na budoucím osevním plánu.
Jak rozmělnit hlínu
Nejprve je nutné zeminu rýčem otočit, motykou pak rozkopat vzniklé hroudy a následně drobné hrudky rozmělnit a uhrabat nejlépe kovovými hráběmi. Pokud chcete do půdy navíc zapracovat rovnoměrně hnojivo nebo kompost, práce je o poznání namáhavější. Dlouhé hodiny práce si můžeme ušetřit vhodným kultivátorem.
Co do truhlíků do stínu
Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná
Co sázet do stínu
Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)Bohyška (Hosta spec.)Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)Čechrava (Astilbe spec.)Zvonek (Campanula spec.)Sasanky (Anemone)
Kdy nejlépe sázet trvalky
Trvalky je nejlépe vysazovat časně zjara (nejpozději do poloviny května) nebo na začátku podzimu. K pozdější výsadbě u stálezelených trvalek používáme sazenice s dostatečně velkým kořenovým balem nebo sazenice v kontejnerech (hrnkové), které lze sázet po celou dobu vegetace.