Kdo zrusil apartheid?
Kdy skončil apartheid
Nástupem Nelsona Mandely do prezidentského úřadu v roce 1994 byl jihoafrický apartheid definitivně zrušen, jeho důsledky v podobě sociální a ekonomické nerovnosti nicméně trvají dodnes a jsou předmětem politických a společenských sporů.
Kdo byl Mandela
Nelson Rolihlahla Mandela (18. července 1918 – 5. prosince 2013) byl jihoafrický bojovník proti apartheidu, politik a prezident Jihoafrické republiky v letech 1994 až 1999. Byl prvním černošským prezidentem zvoleným v prvních svobodných volbách v historii Jihoafrické republiky.
Co je to segregace
Prostorová (residenční) segregace (vyloučení) je jedním ze základních a nejviditelnějších projevů sociální exkluze. Jednoduše řečeno, jedná se o stav či proces vylučování některých sociálních skupin do různých oblastí, sídel a lokalit na základě sociokulturních charakteristik a ekonomického statusu.
Kde se mluví afrikánsky
Afrikánština je západogermánský jazyk, který se používá v Jižní Africe, Namibii a v menší míře v Botswaně, Zambii a Zimbabwe. Vyvinul se z nářečí nizozemštiny, konkrétně z oblasti Holandska.
Za co dostal Nelson Mandela Nobelovu cenu
Nelson Mandela, jihoafrický bojovník proti apartheidu, politik a bývalý prezident Jihoafrické republiky, obdržel během svého života více než 260 ocenění. Jedním z nejvýznamnějších ocenění byla Nobelova cena za mír, kterou obdržel v roce 1993.
Kdy zemřel Mandela
5. prosince 2013, Houghton Estate, Johannesburg, JARNelson Mandela / Úmrtí
Kdo jsou Afrikánci
Afrikánci je novější označení pro potomky nizozemských, francouzských a německých přistěhovalců v Jižní Africe, ve větší míře používané až po Búrských válkách na přelomu 19. a 20. století.
Co je to Namibie
Namibie, plným názvem Namibijská republika, je republika na západním pobřeží jižní Afriky. Na severu sousedí s Angolou, na severovýchodě se Zambií, na východě s Botswanou a na jihu s Jihoafrickou republikou. Na západě ji omývají vody Atlantského oceánu.
Kde se narodil Nelson Mandela
18. července 1918, Mvezo, JARNelson Mandela / Datum narození
Kdo kolonizoval Namibii
V 19. století Namibii kolonizovali Němci. Domorodcům byl zabavován dobytek. Kmeny Hererů a Namů se však chtěly Němcům postavit, a tak v roce 1904 proti nim kmeny povstaly.
Co se tezilo v Namibii
Země je významným producentem diamantů, těží se zde ale také zinek, uran, stříbro, rudy olova, mědi a zlata. V Atlantském oceánu, v blízkosti Namibie, jsou ložiska zemního plynu, která mají být v budoucnu vytěžena.
Kdo první objevil Afriku
V 15. století Vasco da Gamma poprvé obeplul Afriku. Objevování a mapování afrického kontinentu probíhalo pozvolna a s obtížemi. Evropané při svých průzkumných cestách do vnitrozemí kontinentu narazili na neprůchodnou Saharu, oblasti tropického deštného pralesa nebo vysoká pohoří.
Kdo kolonizoval Afriku
V posledních dvaceti letech 19. století pro sebe zabíraly mocné evropské mocnosti (Británie, Portugalsko a Francie) rozsáhlé oblasti Afriky i Asie, a stejně tak činily v menším měřítku i Itálie, Německo a Belgie. Tyto mocnosti si v posledních dvaceti letech 19. století celkem bez problémů rozdělily Afriku na mapě.
Kdy jet do Namibie
Sezóna suchá, která panuje od května do října, je nejvíce vhodnou a příjemnou dobou pro navštívení Namibie. V tomto období můžete očekávat teplé, slunečné dny a zárověň poměrně studené noci. Od května do září je zde nejchladněji s teplotami do 25º C a neprší.
Kdo měl nejvíce kolonií v Africe
století dosáhlo britské impérium v Africe největšího rozsahu. Británie uznala hranice držav Portugalska a Angole a Mosambiku. Do první světové války si evropské mocnosti rozdělily celý africký kontinent, kromě Libérie a Etiopie.
Kdo jako první obeplul Afriku
Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.
Kdy do Botswany
Od května do srpna v Botswaně téměř neprší a průměrná teplota se pohybuje od 15 °C do 25 °C. Je to nejlepší doba pro návštěvu rezervací, protože divoká zvířata se stahují ke zbytkům vody. V období listopad – březen je sezóna dešťů a teploty jsou vysoké, mohou dosahovat i přes 40 °C.
Co s sebou do Namibie
Doporučujeme oblečení vrstvit a vzít s sebou bundu, tenkou větrovku, slabší svetr nebo tričko s dlouhými rukávy, košili, dvoje dlouhé kalhoty, jedny krátké kalhoty, trička s krátkými rukávy, věci na spaní a plavky. V letních termínech červen-srpen si nezapomeňte přibalit i teplou podzimní bundu.
Kdo se podílel na objevování Afriky
Prvními Evropany, kteří dorazili do Afriky byli Řekové, kteří se o Africe dozvěděli pravděpodobně od Féničanů (Féničané byli semitský kmen, který osídlil krajinu podél pobřeží Syropalestinské oblasti.), kteří od roku 900 př. n. l. obchodovali s Berbery od dnešního Maroka po dnešní Libyi.
Kdo obeplul celý svět
Až výprava portugalského mořeplavce ve španělských službách Fernaa de Magalhaese přinesla definitivní a nezvratitelný důkaz o tom, že mají pravdu – jako první obeplula planetu. Sám Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) zpět do Evropy nedorazil, neboť byl zabit na Filipínách.
Kdo nejmladší obeplul svět
Dosud nejmladším člověkem, který sám obeplul svět, byla o půl roku starší Australanka Jessica Watsonová, jež plavbu podnikla před dvěma roky. Dekkerová se na své více než 11 metrů dlouhé jachtě Guppy musela potýkat s týdny samoty a obavami z pirátů. Na lodi se také učila a psala domácí úkoly.
Jak se dostat do Botswany
Do Botswany se dá snadno dojet z kterékoliv sousední země, silnice vedoucí přes hraniční přechody jsou asfaltové a dobře udržované. Nejfrekventovanějšími hraničními přechody jsou Martin´s Drift mezi Jihoafrickou republikou a Botswanou, a Ngoma Bridge na severní hranici Botswany s Namibií.
Jak vznikla Namib
Původní název Namibie byl Německá jihozápadní Afrika. V roce 1990 však získala nezávislost, a to od Jihoafrické republiky, která ji pod názvem Jihozápadní Afrika spravovala. Namibie je známá hlavně rozsáhlou pouští Namib, která se rozkládá na pobřeží. Téměř 45 % země tvoří pastviny a savany.
Kdo našel Afriku
Blantyre (Skotsko) – David Livingstone se do dějin zapsal především jako první Evropan, který prošel Afrikou od západu na východ a mimo jiné objevil Viktoriiny vodopády na řece Zambezi. Tento skotský lékař, misionář a cestovatel se narodil 19. března 1818 v obci Blantyre ve Skotsku.
Jak dlouho trvala cesta kolem světa
Celá cesta trvala tři roky a 27 dní; pro zajímavost: současným světovým rekordmanem v nejrychlejší plavbě lodí kolem světa je od ledna 2017 francouzský jachtař Francis Joyon, jenž zeměkouli obeplul v trimaranu za 40 dní, 23 hodin, 30 minut a 30 sekund.