Co žije v Jadranu?
Jak hluboký je Jadran
Jeho severní část je mělká, jižní podstatně hlubší. V Terstském zálivu dosahuje hloubky 23 m, největší hloubka zatím oficiálně uváděná je na jihu 1 330 m (jihozápadně od lázní Hercegnovi v boce Kotorské). Lze však předpokládat, že tento údaj není poslední; podle některých průzkumů se hovoří neoficiálně o 1590 m.
Co se jí v Chorvatsku
Chorvatská kuchyně
Základní informace | |
---|---|
Dochucovadla | paprika sladká, paprika pálivá, kmín, majoránka, rozmarýn, šalvěj, bobkový list, oregano, cibule, česnek |
Pokrmy | |
Jídla | Čevapčiči, Pljeskavica, Žgvacet, Pašticada, Maněstra, Ajvar, Bura, Girice, Brodet, Škrpina, Ryba na gradele |
Nápoje | pivo, víno, káva, Rakija, Uzo |
Co roste v Chorvatsku
Najdeme zde samozřejmě i různé druhy oleandrů, juku, agáve, myrtu, lány levandule, na pobřežních promenádách i palmy. Nesmíme zapomenout ani na olivovníky, fíkovníky, morušovníky, vavříny, jedlý kaštan a vinnou révu. Na polích a v zahradách se pěstují rajčata, papriky, ovoce, vinná réva a v malé míře i obilí.
Jaké stromy rostou v Chorvatsku
Všude rostou různé jehličnaté stromy: alpská borovice (Pinus halepensis), pinie (Pinus pinea), dalmatská černá borovice (Pinus nigra Dalmatica), cypřiš (Cypressus) aj. Na ostrově jsou husté, samorostlé lesy dubu korkového (Quercus ilex), divokého olivovníku, rohovníku, vavřínu.
Archiv
Kde je nejteplejší moře v Chorvatsku
Nejteplejší moře je v současné době na ostrově Mljet, v Komiže a Pule. Šibeník, Dubrovník a Hvar hlásí o jeden stupeň méně. Moře u Kvarnerských ostrovů má teplotu cca 23 °C. Kolem 21 °C má moře u Cirkvenice.
Co žije v Jaderském moři
V průzračných vodách tady můžete vidět plže, mlže, kraby, ráčky poustevníčky, mořské hvězdice, ježky, slávky jedlé, ústřice, sépie, ale i chobotnice. V okolí Chorvatských pobřeží se vyskytuje přes sto druhů ryb, nejčastěji se jedná o makrely, sardele, mořské okouny, okáče a mořské úhoře.
Co si přivézt z Chorvatska
Další chorvatské pokladyPivo Karlovačko a Ožujsko.Pršut a vratina – pepřové maso uzené na dýmu.Cedevita – chorvatský vitacit.Graševina – bílé víno.Chorvatský med.Kulen – vepřové maso sušené s kuřením zabalené ve vepřovém střívku.Prošek – dalmatské desertní víno.Ajvar – studená zeleninová příloha k jídlům.
Co se pije v Chorvatsku
Nápoje. V Chorvatsku se hodně pije káva, a to silná. Pokud byste raději slabší, objednejte si dvojité espresso, kde je dvojnásobné množství vody a stejně kávy. Z alkoholických nápojů stojí za zmínku piva, vína, likéry a pálenky.
Co plave v Chorvatsku
Moře je domovem téměř 380 druhů ryb. Většina jich patří k tzv. modrým rybám (plava riba), především sardele, tuňáci, makrely a palamidy. Jsou to vesměs ryby, které nežijí v Jaderském moři stále, nýbrž pouze v určitých obdobích táhnou z vlastního Středozemního moře.
Kdy končí sezona v Chorvatsku
V říjnu končí hlavní turistická sezóna v Chorvatsku a průměrné denní teploty 17 °C vytváří ideální podmínky k prohlídce historických měst a památek.
Kdy je nejlepší čas jet do Chorvatska
Hlavní sezona (červenec a srpen): V hlavní sezoně je nejlepší počasí. Nejvíce hodin slunečního svitu je na ostrovech Hvar a Korčula a ve městě Dubrovník. Toto období je nejlepší k cestě za mořem a koupáním, počasí je nejteplejší a nejstabilnější.
Jaký žraločí žijí v Chorvatsku
V chorvatském moři žije kolem 34 druhů žraloků, například modrý, tygří nebo bělavý. Spolu se žraločími migranty pak až 47. Ze všech druhů jen tři z nich můžou být nebezpeční, a to žralok krátkoploutvý a žralok obrovský. Občas, bohužel, sem za tuňáky zavítá i žralok bílý.
Co je v Chorvatsku v moři
V průzračných vodách tady můžete vidět plže, mlže, kraby, ráčky poustevníčky, mořské hvězdice, ježky, slávky jedlé, ústřice, sépie, ale i chobotnice. V okolí Chorvatských pobřeží se vyskytuje přes sto druhů ryb, nejčastěji se jedná o makrely, sardele, mořské okouny, okáče a mořské úhoře.
Co privezt z Istrie
Istrie je proslulým nalezištěm lanýže, vzácné houby, kterou ocení hlavně gurmáni. V Livade v restauraci a obchůdku Zigante si můžete zakoupit spoustu produktů z nich. I když to není zrovna levná záležitost, téhle investice určitě litovat nebudete.
Co se nesmí vyvážet z Chorvatska
Zakázán je vývoz mušlí, díly starých vraků, amfory a všechno, co se počítá k mořskému bohatství. "Mušle, které se kupují na tržištích jako upomínkové předměty, jsou bez problémů. Horší je to s mušlemi vylovenými z moře, například datlovkou vrtkavou, kyjovkou šupinatou nebo černým mořským ježkem.
Co je to Travarica
Travarica je chorvatský národní klenot mezi destiláty a jak už sám její název napovídá, jedná se o pálenku vyrobenou z vinné révy a směsi trav a aromatických bylin. Ze samotných rostlin se však travarica nepálí, bylinky se v ní pouze nechávají louhovat.
Co je to Rakia
Rakije, též rakija, je destilovaný alkoholický nápoj oblíbený zejména v jihovýchodní Evropě. Je všeobecně považována za národní nápoj v Albánii, Bosně a Herzegovině, Bulharsku, Černé Hoře, Chorvatsku, Kosovu, Severní Makedonii a v Srbsku. Vyrábí se destilací zkvašeného ovoce.
Co si vzít do Chorvatska na pláž
Pokud na dovolené nechcete řešit problém například s výběrem plavek, protože jste si zapomněli svoje oblíbené, zabalte si ještě následujících pár věcí:Plavky.Plážové boty.Pokud se rádi potápíte tak šnorchl, brýle a ploutve.Opalovací krém.Plážový ručník a osušku.Sluneční brýle s ochranným filtrem.
Kdy je nejteplejší moře v Chorvatsku
A nejteplejší moře je v srpnu. Průměrná teplota moře v srpnu je většinou kolem 24°C, přes den šplhá dokonce až k 27-28°C. V září říjnu padají v průměru pod 20°C až téměř na úroveň teplot v květnu. Tehdy také končí sezóna koupání na chorvatském pobřeží.
Co se nesmí v Chorvatsku
Co dělat a co nedělat v Chorvatsku. Respektujte místní zvyky a hlídejte si i své bezpečíDávejte si pozor na oblečeníNevydávejte se na pěší túry v žabkách.Nesnažte se vychvalovat svou domovinu.Do moře jen obuti.Pozor na jadranský vítr.Při pozvání domů pozor na jídlo.Na pláž si neberte cennosti.Nebezpečné motorové čluny.
Co se nesmí vozit do Chorvatska
Do Chorvatska je zakázán dovoz jakéhokoliv množství drog a jiných omamných prostředků, byť i pro osobní potřebu. Trestné je i užívání drog. Pokud chorvatská policie tento přestupek zjistí, pachatel je potrestán peněžitou pokutou a následně vyhoštěn se zákazem pobytu na území Chorvatska.
Na co si dát pozor v Chorvatsku
Chorvatsko je bezpečnou evropskou destinací, kde se nemusíte ničeho bát. Vypovídá o tom také snížená kriminalita oproti jiným zemím. Nejbezpečnější jsou logicky přímořská letoviska. Pakliže byste vyrazili do vnitrozemí, vyhýbejte se spíše lokalitám s upozorněním na podzemní nevybuchlé miny.
Kde zije žralok mako
Žralok mako obývá vody v mírném a tropickém pásmu v mořích po celém světě. Jeho blízký příbuzný žralok východní vyhledává vody Golfského proudu nebo teplejší pobřežní vody.
Co se vyváží z Chorvatska
Chorvatsko vyváží zejména textil, potraviny, paliva, dopravní prostředky a chemikálie. V dovozu dominují stroje, chemické látky, elektrická zařízení a potraviny.
Odkud se nesmí vyvážet mušle
Filipíny: Podle filipínských zákonů je úplně zakázáno vyvážet například mušle zév, přestože evropská legislativa dovoluje jejich dovoz do počtu tří kusů na osobu. Povolení nad rámec CITES Filipínci vyžadují také pro všechny korály. Chorvatsko: Zakázán je vývoz mušlí a všeho „mořského bohatství“.