Jak napsat žádost o prodloužení nemocenské?
Jak dlouho trvá vyřízení prodloužení nemocenské
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůta pro vydání rozhodnutí je 30 dnů ode dne podání žádosti, v odůvodněných případech činí tato lhůta až 60 dnů, popř. se lhůty prodlužují z důvodů uvedených v ust. § 147 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.
Archiv
Kdy můžu znovu na nemocenskou
Pro nárok na čerpání další plné podpůrčí doby je zapotřebí odpracovat alespoň 190 kalendářních dní. V opačném případě Vám náleží podpora pouze za dobu, která Vám zbývá z oněch 380 dnů.
Jak dlouho trva schvaleni Podpurci doby
Pracovněprávní nároky: Prodloužení pracovní neschopnosti
Tento orgán je povinen rozhodnout bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 30 dnů od podání Vaší žádosti. Zákon tedy výslovně neupravuje termín, kdybyste měla o prodloužení požádat. Počítejte však s tím, že ČSSZ má na rozhodnutí 30 dní.
Archiv
Kdy končí podpůrčí doba
Podpůrčí doba pro poskytování nemocenského trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény (včetně případných zápočtů předchozích pracovních neschopností), pokud není zákonem č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění stanoveno jinak.
Jak požádat o prodloužení podpůrčí doby
Ještě před uplynutím podpůrčí doby (nebo nejdéle 3 měsíce po jejím uplynutí) lze požádat o její prodloužení. Žádost se podává na správě sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště (v Praze na Pražské správě, v Brně na Městské správě, v ostatních městech na Okresní správě sociálního zabezpečení).
Jak dlouho může být zaměstnanec na nemocenské
Nemocenské se zpravidla poskytuje nejdéle 380 kalendářních dnů (tzv. podpůrčí doba) ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény.
Jak dlouho můžu marodit po výpovědi
Ochranná lhůta u nároku na nemocenské trvá 7 kalendářních dní od zániku pojištění. Pokud onemocníte anebo u vás během těchto dnů dojde k nařízení karantény, můžete čerpat nemocenskou. Jestliže však účast na pojištění trvala kratší dobu než 7 dnů, zkrátí se na počet dnů, kdy byla účast na pojištění.
Jak dlouho může být člověk na nemocenské
Nemocenské se zpravidla poskytuje nejdéle 380 kalendářních dnů (tzv. podpůrčí doba) ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény. Od 1. 1. 2020 probíhá výplata dávky stejným způsobem jako je pojištěnci vyplácena mzda zaměstnavatelem.
Kdo žádá o prodloužení nemocenské
Prodloužení výplaty nemocenské si nelze nárokovat, záleží jen a pouze na rozhodnutí lékaře, který zkoumá zdravotní stav dosud práce neschopného pojištěnce. Kdyby žádosti pojištěnce o prodloužení podpůrčí doby nebylo vyhověno, zůstává tu ještě možnost požádat lékaře o potvrzení nezpůsobilosti zdravotního stavu.
Jak se řeší neschopenka
Jak neschopenka putuje
Lékař, který elektronickou neschopenku vystaví, ji pošle vašemu zaměstnavateli. Vy obdržíte průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce, ten je jen pro vás a pro případné kontroly. Vy se o nic nemusíte starat. Jak vyplnit neschopenku již nemusíte řešit, o vše se postará váš lékař.
Jak zažádat o neomezené vycházky
K tomu, aby vám lékař povolil „neomezené“ vycházky, ale potřebuje souhlas od ČSSZ (resp. místně příslušné OSSZ). Nemůže o tom tedy rozhodnout sám. Na neomezené vycházky je nárok pouze výjimečně.
Jak se prodlužuje zkušební doba o dobu nemoci
Dochází k prodloužení zkušební doby o nemoc – pokud ve zkušební době onemocníte a jste v pracovní neschopnosti v délce 14 dnů, o tuto dobu se vaše zkušební doba prodlužuje. Zkušební dobu nelze prodloužit ani v případě, že bude zaměstnanec s 3 měsíční zkušební dobou povýšen na vedoucí pozici.
Kdy se prodluzuje výpovědní doba o nemocenskou
Pracovní neschopnost ve výpovědní lhůtě
Pokud pracovní neschopnost skončí ještě před uplynutím výpovědní doby, pak se tato doba neprodlužuje. Pokud ovšem výpovědní doba uplyne ještě v době trvání pracovní neschopnosti, pak se výpovědní doba přeruší a pokračuje až po ukončení neschopenky.
Jak dlouho se může marodit
Nemocenské se zpravidla poskytuje nejdéle 380 kalendářních dnů (tzv. podpůrčí doba) ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény.
Co všechno vidí zaměstnavatel na neschopence
S čím člověk marodí, se firma může dozvědět jen s jeho souhlasem. I když na neschopence je kolonka pro vyplnění diagnózy, lékař ji pro zaměstnavatele nevyplňuje. Pokud by to udělal, bylo by to v rozporu s vyhláškou ministerstva práce a sociálních věcí i se zákonem o ochraně osobních údajů.
Jak dlouhé mohou být Vycházky při nemocenské
Maximální délka vycházek
Maximální délka lékařem určených vycházek je 6 hodin za den. O délce i časovém rozmezí rozhoduje lékař a je možné je rozdělit na dopoledne a odpoledne. Vycházky se stanovují v době od 7 do 19 hodin. Lékař povolí pouze vycházky, které jsou vhodné s ohledem na zdravotní stav pacienta.
Co kdyz mě nezastihne kontrola na nemocenské
Pokud člověka kontrola nezastihla
V případě znemožnění kontroly nebo neposkytnutí součinnosti, odmítnutí prokázání totožnosti či předložení průkazu dočasně práce neschopného pojištěnce může pracovník kontroly, který se prokáže průkazem zaměstnance orgánu nemocenského pojištění, uložit pokutu, a to až do výše 20 000 Kč.
Jak se počítá prodloužení zkušební doby
Jestliže prodlužování zkušební doby zákon nepřipouští, zkracování ano. Pokud mají obě strany jasno ještě před uplynutím původně sjednané zkušební doby, mohou ji smluvně (na základě vzájemné dohody) dodatečně zkrátit.
Jak lze prodloužit zkušební dobu
Domluvená zkušební doba nesmí být prodlužována, musí být dlouhá pouze tak, jak je uvedeno v pracovní smlouvě. Z toho také vyplývá, že zkušební doba musí být sjednaná písemně. Na prodloužení zkušební doby se tak není možné ani dodatečně dohodnout např. formou dodatku k pracovní smlouvě.
Jak casto můžu být na neschopence
Jakmile podpůrčí doba skončí, může na Okresní správě sociálního zabezpečení požádat o její prodloužení. Správa může žádosti vyhovět, ale celková doba strávená na nemocenské v souhrnu nesmí překročit 2 roky, tj. u běžného zaměstnance 380 + 350 dní (celkem 730 dní).
Kdo posílá neschopenku zaměstnavateli
Nárok na nemocenské vzniká podáním žádosti, kterou představuje lékařem vystavené „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti“. Zaměstnavatel je povinen pracovní neschopnost svému zaměstnavateli neprodleně oznámit. Díky e-neschopence od roku 2020 zaměstnanec nemá povinnost doručit zaměstnavateli písemnou neschopenku.
Co se stane kdyz nebudu doma na neschopence
V případě, že vás nezastihne kontrola doma nebo vás přistihne při činnosti, která se s léčebným režimem neslučuje, můžete o nemocenskou přijít. O tzv. kontrolách se rozhoduje náhodně nebo na externí podnět, nejčastěji na popud zaměstnavatele či ošetřujícího lékaře.
Co prodlužuje zkušební dobu
Zkušební doba může být dohodou stran zkrácena, ale nesmí být dodatečně prodlužována. Ze zákona se však zkušební doba prodlužuje o dobu celodenních překážek v práci nebo čerpání celodenní dovolené.
Jak dlouho můžu být na nemocenské ve zkušební době
Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
Jak je to s kontrolou na neschopence
Kontrolu má právo provést i samotný zaměstnavatel v období prvních třech týdnů pracovní neschopnosti, kdy vám vyplácí náhradu mzdy. Vaší povinností je kromě dodržování léčebného režimu také umožnit právě kontrolu. To znamená, že lékař musí znát vaši platnou adresu, kde se budete během nemoci zdržovat.