Co nesnáší sršeň?
Co odpuzuje sršně
Doporučuje se například natřít rámy oken a dveří octem, zapálit aromalampu s citrusovým vonným olejem či svíčku s citronovou vůní, případně vyrobit jednoduchou past na vosy s pomocí lahve od piva, kde necháte část tohoto nápoje.
Jak se zbavit sršního hnízda
Nejlepší čas pro likvidaci sršního hnízda je časně ráno. Právě v tu dobu jsou všichni sršni ještě v hnízdě. Z dálky pak nejprve vchod a poté celé hnízdo postříkejte sprejem Duracid Vespe, který ho obalí pěnou. Má dosah až pět metrů, proto se k hnízdu nemusíte tolik přibližovat.
Jak útočí sršeň
Na rozdíl od včely může sršeň použít žihadlo opakovaně, neboť není opatřeno zpětnými háčky. Navíc jed dokáže vystřikovat i do vzduchu, a to až do vzdálenosti několika desítek centimetrů. Pokud v tomto případě zasáhne oči, funguje jako pepřový sprej.
Co přitahuje sršně
Sršně přitahuje ovoce a sladké obecně. Prevencí je proto nelákat hmyz na odložené sladké nápoje a další sladkosti. Při sebemenším podezření na přemnožení sršňů přivolejte na likvidace sršního hnízda a hubení sršňů odborníky. Podceňovat byste neměli, ani pokud objevíte vosí či sršní hnízdo v blízkosti domu.
Co nemaji radí sršní
Svíčka s vůní citrónu je velmi účinná, a to nejen proti vosám a sršním, ale hmyzu celkově. Některým lidem ale nevoní, stejně, jako hmyzu. Imitace vosího hnízda je méně známá možnost, jak se zbavit vos a sršní. Jedná se o jakýsi pytel, který je podobný hnízdu vos a sršní.
Jak se bránit proti sršním
Jako rychlý a účinný způsob likvidace vosího či sršního hnízda doporučujeme. Účinkují okamžitě a mají několikametrový dosah. Vosy si ostře chrání hnízda a některé druhy vos při útoku bodají opakovaně. Při likvidaci vos je proto rychlý účinek značkových sprejů klíčový.
Jak přilákat sršně
Nalákejte ji na sladkost
Dospělí jedinci se však nejčastěji živí sladkou šťávou z ovoce, květů či mízou stromů, a proto se ji můžete pokusit nalákat i na návnadu v podobě zralého ovoce nebo nezředěného sirupu. Položíte-li návnadu do otevřeného okna, můžete tím uspíšit výlet hmyzu ven.
Co je horší vosa nebo sršeň
Přestože sršní bodnutí je bolestivější než vosí, ve skutečnosti sršní žihadlo obsahuje až 50 krát méně jedu než to vosí! Takže zasažené místo sice oteče, zrudne a nepříjemně svědí, většinou se ale není čeho obávat. Stačí otok průběžně ledovat, a pokud se neobjeví další komplikace, nemusíte volat lékařskou pomoc.
Kdy umírají sršní
V srpnu nebo v září se oplozené samičky rozletí a zimu přežívají ve štěrbinách. Ostatní obyčejné sršně umírají s prvními mrazy. Po mrazech tedy můžete hnízdo sundat a zlikvidovat, pokud to už dříve neudělají ptáci.
Co se stane když tě píchne sršeň
Přestože sršní bodnutí je bolestivější než vosí, ve skutečnosti sršní žihadlo obsahuje až 50 krát méně jedu než to vosí! Takže zasažené místo sice oteče, zrudne a nepříjemně svědí, většinou se ale není čeho obávat. Stačí otok průběžně ledovat, a pokud se neobjeví další komplikace, nemusíte volat lékařskou pomoc.
Jak včely zabiji sršně
V létě a brzy na podzim napadají jejich úly. Dospělé jedince zabijí tím, že jim ostrými čelistmi ukousnou hlavu, pak spořádají jejich larvy a kukly. Jedno včelstvo dokážou zdecimovat v řádu hodin, a to tempem jedna mrtvá včela za asi 14 vteřin. Včely v Japonsku se ale naučily sršním bránit.
Co je horsi sršeň nebo vosa
Jed včely je také jiný než jed vos. Podle lékařů většinou ten, kdo je alergický na včelí bodnutí, nemá problém po žihadle od ostatního hmyzu, a naopak. Bodnutí vosou či sršněm sice obvykle víc bolí, žihadlo včely ale na druhou stranu vyvolává horší reakce.
Co zabíjí sršně
Sršeň loví hlavně hmyz, především mouchy, můry, vosy, vážky či včely a pavoukovce, kterými ovšem krmí pouze své larvy. Dospělí jedinci se však nejčastěji živí sladkou šťávou z ovoce, květů či mízou stromů, a proto se ji můžete pokusit nalákat i na návnadu v podobě zralého ovoce nebo nezředěného sirupu.
Kdy umírají sršně
V srpnu nebo v září se oplozené samičky rozletí a zimu přežívají ve štěrbinách. Ostatní obyčejné sršně umírají s prvními mrazy.
Jak najít hnízdo sršňů
Při naší práci najdeme hnízda většinou na půdách nebo v dutinách štítu budov, kde jsou pro ně ideální podmínky (dostatek tepla, sucha a klidu). Velmi často se vosy a sršni uhnízdí také poblíž okapů, pod římsami střech, ve stromech či v zemi.
Jak dostat sršeň z pokoje
Sršeň vylákejte ven světlem
Přilétá k němu podobně jako ostatní hmyz. Pokud je večer, můžete světlo využít k odlákání sršně ven z místnosti. Zhasněte v pokoji, kde se sršeň nachází, a rozsviťte ve vedlejším pokoji. Zároveň tam otevřete okno dokořán a sršeň tudy za chvíli sama vyletí ven.
Kdy jsou sršní aktivní
Sršeň obecná (Vespa crabro)
Sršní bodnutí je mnohem bolestivější než štípanec od vosy. Dokáže svůj jed vystříknout až na vzdálenost 40 centimetrů. Je aktivní až 22 hodin denně a loví i v noci.