Kam patří meloun?
Kam zasadit meloun
Pro pěstování zvolíme místo v závětří, kam svítí celý den slunce. Meloun vodní potřebuje dobře propracovanou a propustnou půdu bohatou na humus a živiny, základem je kompost nebo uzrálý chlévský hnůj. Vyžaduje lehčí půdy hlinitopísčité až hlinité. Naprosto nevhodné jsou půdy těžké, studené a zamokřené.
Jak stříhat meloun
Cukrový meloun se zaštipuje za 3. listem, postranní výhony se pak zaštipují za 5-6listem. Naopak vodní melouny není zaštipovat potřeba.
Proč je meloun ovoce
Z botanického hlediska je meloun ovoce, protože obsahuje semena. Všechny dužnaté části rostliny, které konzumujeme, a které obsahují semena, považujeme za ovoce. Zatímco listy (salát), bulvy (celer), košťály (zelí), kořeny (mrkev) neobsahují semena a jedná se tedy o zeleninu.
Archiv
Jak dlouho se tráví meloun
Ale jsou o krok napřed. Jejich dužina je totiž předtrávená – je díky enzymům velice snadno stravitelná, takže trávicí soustava ji takřka vůbec nemusí zpracovávat. Meloun má obrovský obsah enzymů a koenzymů. Fruktóza obsažená v dužině melounu opouští žaludek do 2 minut.
Jak pěstovat meloun na zahradě
Melouny potřebují teplo, dostatek vláhy a výhřevnou půdu bohatou na živiny, takže venkovní záhony by měly být v podstatě celý den na slunci. Akumulaci teple jim lze zajistit třeba použitím netkané textilie nebo fólie, které zároveň přitahují sluneční paprsky.
Jak často zalévat meloun
Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát. Pokud pěstujete melouny, věnujte pozornost také předpovědi počasí.
Jak poznat že je zralý meloun
Zralý meloun poznáme po zvuku, při poklepu by měl být plný, měl by mít jakoby kovový zvuk. Když jej pak vezmeme do ruky a stlačíme, měl by vrzat. Zároveň má mít seschlou stopku a ta se začíná stáčet. Dalším důkazem zralosti je žlutý flek na jedné straně.
Kdy jíst meloun
Meloun je nejlepší konzumovat naprosto nalačno či s velkým odstupem od jídel. Pro mě je meloun v tomto období příjemným zpestřením snídaně. Není vhodné jej podávat chlazený, ideální je v pokojové teplotě a i tak je příjemným osvěžením.
Co Nejist po melounu
Jíst či nejíst Náš tip: Pokud meloun špatně trávíte, je vhodné ho jíst samostatně, nekombinovat s jinými druhy ovoce, nemíchat do salátu apod. Také ho můžete pokapat citronem nebo na meloun nastrouhat trošku muškátového oříšku pro lepší strávení.
Jak se pozná že je meloun zralý
Zralý meloun poznáme po zvuku, při poklepu by měl být plný, měl by mít jakoby kovový zvuk. Když jej pak vezmeme do ruky a stlačíme, měl by vrzat. Zároveň má mít seschlou stopku a ta se začíná stáčet. Dalším důkazem zralosti je žlutý flek na jedné straně.
Kdy nejíst meloun
Není vhodné jej podávat chlazený, ideální je v pokojové teplotě a i tak je příjemným osvěžením. Sportovci mohou meloun jíst například před silovým vypětím, protože způsobuje rychlý vzestup hladiny cukru v krvi = vysoký glykemický index. Naopak díky tomu není meloun vhodný pro dieabetiky. A ohledně hubnutí.
Kdy a jak zasadit meloun
Na výsev melounů je vhodná doba koncem března a budete tak moci v květnu vysazovat. Pokud jste toto datum prošvihla, nic si z toho nedělejte. Již na podzim můžete začít připravovat půdu pro melouny na příští rok. Tyto rostliny potřebují mnoho živin a proto tedy do půdy na zahrádce přidejte hnůj či kompost.
Kdy Predpestovat meloun
Sazeničky je třeba předpěstovat, a to v průběhu března, nejpozději počátkem dubna. Melouny zasejte do prostorných květináčů, kde budou mít sazenice dostatek místa. (Pokud je nejprve zasejete do úspornějších sadbovačů, při přesazování je třeba s nimi zacházet velmi opatrně).
Jak poznat zralý meloun na poli
Zralý meloun poznáme po zvuku, při poklepu by měl být plný, měl by mít jakoby kovový zvuk. Když jej pak vezmeme do ruky a stlačíme, měl by vrzat. Zároveň má mít seschlou stopku a ta se začíná stáčet. Dalším důkazem zralosti je žlutý flek na jedné straně.
Jak poznat zralý žlutý meloun
Jak poznat zralý meloun a jak ho správně skladovat
Můžete také vyzkoušet jednoduchý trik. Na žlutý meloun přiložte prst a mírně zatlačte. Pokud jeho slupka ani trochu nepovolí, nejde ještě o zcela vyzrálý kousek.
Čím hnojit meloun
I melouny se musí hnojit. Pokud jejich pěstování budete zkoušet, a nebo už je pravidelně pěstujete, doporučujeme Organické hnojivo pro plodovou zeleninu. To napomáhá k lepšímu prokořenění rostlin a následnému kvalitnímu růstu a větší násadě květů i plodů.
Co se stane když budu jíst jen meloun
Meloun tvoří z 91 % voda, proto má nízkou energetickou hodnotu. Mimo to ale obsahuje i vitamíny C a B, minerály jako je železo, hořčík a vápník nebo antioxidanty. Ty jsou důležité pro odbourání škodlivých látek z těla. Pokud budete 5x denně konzumovat pouze meloun, můžete za den zhubnout až 1 kg.
Na co je zdravý meloun
Díky vysokému množství vitamínu C snižuje stres a posiluje imunitu. Obsažená voda v melounu pomáhá při vyživování, vnitřně zvlhčuje kůži a podílí se na odstraňování škodlivin z těla. Meloun je močopudný a proto se využívá při léčbě ledvinových potíží.
Proč nepít po melounu
Kromě těchto kladů, které konzumace melounů přináší, mohou tyto způsobit i zdravotní potíže, které mohou vzniknout po konzumaci dužiny kontaminované bakteriemi nebo viry. Vysoký obsah vody, obsah cukru a skladování při vysokých teplotách napomáhá k rychlému namnožení mikroorganismů a vzniku infekčních onemocnění.
Proč Umyvat meloun
A protože meloun není kyselý, ale sladký, bakterie se mohou velmi snadno rozšířit. Odborníci tedy doporučují umýt vodní meloun okamžitě, když se přinese domů, abyste se vyhnuli riziku onemocnění, jako je například listerióza. Jedná se o bakteriální infekci doprovázenou horečkou a svalovými bolestmi.
Jak má znít meloun
Dobrý meloun má při poklepu plný, takový kovový zvuk, meloun by měl znít skoro jako zvon v kostele. Určitě bychom ho neměli hodnotit jen podle barvy. Barva slupky o jeho zralosti moc nenapoví. Správně by slupka při doteku prsty neměla být poddajná, ale pevná a tuhá.
Proč jíst meloun
Vodní meloun obsahuje antioxidant lykopen, který zabraňuje vzniku rakoviny a kardiovaskulárních chorob. Vysoký obsah vitamínů a minerálních látek přispívá k posílení imunity. Je bohatý na vitamín A, C a B, navíc obsahuje vysoké množství fosforu, zinku a selenu.
Jak zalévat meloun
Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát.
Jak poznat Přezrálý meloun
Příliš dutý zvuk naznačuje, že je meloun přezrálý. Naopak hodně zvučný hovoří o tom, že je meloun ještě málo zralý. Někde mezi je onen kompromis v podobě skutečně zralého plodu.
Kdy je zralý meloun
Plody začínáme sklízet koncem srpna a během září. Spolehlivou známkou sklizňové zralosti je dutý zvuk při poklepu na plody, meloun nepřibírá na váze a stopka zasychá. Melouny vzhledem k tuhé slupce se dají skladovat 2-3 měsíce po sklizni.