Jak vypadá začínající bércový vřed?

Jak vypadá začínající bércový vřed?

Jak poznám bércový vřed

Začínající bércové vředy se nejčastěji projevují zhoršením kvality kůže. Obvykle se ztenčuje a vysychá, nebo je naopak zmokvalá. Objevit se může také zarudnutí kůže, otok, svědivý ekzém a ztráta ochlupení v daném místě.
Archiv

Jak vypadají vředy

Zpočátku se vytvoří tvrdý, vystouplý nebo naběhlý okrsek na kůži, částečně začervenalý. Později se začne pod povrchem kůže tvořit hnis. Vřed později zpravidla praskne a hnis vyteče. Jakkoli vypadají vředy pouze jako kosmetický problém, nelze je podceňovat.

Čím se léčí bércový vřed

Komprese je základem konzervativní léčby žilních bércových vředů. Při adekvátní kompresi se zahojí až 70 procent všech žilních bércových vředů menších než 10 cm2 do 3-6 měsíců. V současné době je možné využít např. kompresivní obinadla, kompresivní systémy, kompresivní pomůcky a kompresivní punčochy pro bércové vředy.

Proč vzniká bércový vřed

Bércový vřed (lat. ulcus cruris) je ztráta kožní substance zasahující různě hluboko do podkožních tkání. Jedná se o chronickou ránu s dobou hojení delší než 6 týdnů. Vzniká následkem závažných trofických změn tkáně poškozené předchozím onemocněním, nejčastěji vaskulárním.
Archiv

Co je nejlepší na bércové vředy

Dnes se k léčbě bércových vředů používá s dobrými výsledky vlhké ošetřovaní, kdy se rána zvlhčuje pomocí hydrogelů a mastí, které zabraňují předčasnému vytvoření strupu, a urychlují hojení. U nás si můžete vybrat HemaGEL nebo mast Cicatridina. Z tablet určených k léčbě žilních onemocnění nabízíme například Cilkanol.

Jak pečovat o bércové vředy

Bércový vřed sprchujeme nebo oplachujeme světlým roztokem hypermanganu 15 – 20 minut a pomocí gázového čtverce mechanicky odstraníme povlaky ve spodině rány a zbytky mastí. Po ošetření přikládáme dezinfekční obklady (např. roztok Prontosanu, Cytealu, hypermanganu) a necháme působit nejméně 30 minut.

Jak se projevují vředy

Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim. U druhotných vředů se sezónní závislost zpravidla nevyskytuje. Mezi hlavní příznaky žaludečních vředů patří bolesti břicha a žaludku, projevy překyselení, nechutenství a nevolnost.

Čím mazat vředy

Bepanthen Plus je vhodný na ošetření drobných poranění a odřenin. Používá se na popáleniny, řezné a tržné rány, odřeniny, kožní onemocnění s infekcí. Používá při sportovních a úrazových poraněních, pohmožděninách, bolestech svalů aj. Zinkorot se užívá při nachlazení, zvýšené vnímavosti k infekcím, zhoršeném hojení ran.

Jak bolí prasklý vřed

Projevy: Prasknutí vředu se projeví prudkou a krutou bolestí břicha. Ta je zprvu lokalizována do nadbřišku, pak se kvůli vytékání obsahu žaludku do dutiny břišní přesunuje spíše směrem dolů k podbřišku. Břišní stěna ztuhne jako prkno, pohmatově a poklepově je bolestivá.

Jak bolí vředy

Dominantním projevem je pálení a bolest mezi hrudníkem a břichem ve střední čáře těla. U dvanáctníkového vředu je bolest především nalačno a zmírní se po jídle. Naopak u žaludečního vředu vzniká bolest časně po jídle. Výjimkou není aní šíření bolesti vpravo pod žebra nebo do zad.

Jak vymáčknout vřed

Domácí léčba: hnis nevymačkávejte

Rozhodně ho nepropichujte ani nevymačkávejte! Nechte ho prasknout nebo odeznít samovolně. Pomozte si třeba teplým obkladem, který urychlí tvorbu hnisavé čepičky. Pokud vřídek praskne, místo myjte a dezinfikujte a přikládejte čistou gázu a náplast.

Jak vypada žaludeční vředy

* Nejčastějším příznakem vředu žaludku je bolest v nadbřišku nebo za prsní kostí, pocit na zvracení či zvracení a nechutenství. Dále pacient může udávat pocit na zvracení či zvracení, nechutenství. * Ke vzniku žaludečních vředů z největší části přispívá bakterie Helicobacter pylori.

Co jíst při vředech

Strava při žaludečních vředech by neměla obsahovat kořeněné, pikantní pokrmy, uzeniny a smažená jídla. Dieta při žaludečních vředech spočívá ve vařených či dušených pokrmech, které by neměly být příliš horké ani studené. Z jídelníčku by měly být vyloučeny kofeinové nápoje.

Jak se zbavit vředů

Většinou postačí léky na předpis, výjimečně je nutná léčba chirurgická. Pokud je příčinou žaludečního vředu Helicobacter pylori, je nezbytná tzv. eradikační léčba. Ta obvykle spočívá v podání 3 léčiv – 2 antibiotických léků a inhibitoru protonové pumpy (PPI), který snižuje kyselost žaludečního obsahu.