Jak odpudit vos?
Jakou vůní Nesnasi vosy
Hřebíček a česnek proti vosám
Díky hubce se bude hřebíčková voda pomalu vypařovat a skloubí se s vůní česneku. Tento přírodní parfém vosy opravdu nesnášejí. Podobnou lázeň můžete ovonit i polovinou citronu a bazalkovými lístky.
Jak vyhnat vosu z pokoje
Kupte si v papírnictví pár větších papírových pytlíků nebo lampionů, nafoukněte je a zavažte provázkem. Pytlíky nebo lampiony rozvěste v místech, kde se vosy vyskytují – raději večer nebo v noci, kdy jsou nejméně aktivní. V domnění, že se jedná o nebezpečnou konkurenci, vosy místo opustí a přestěhují se jinam.
Archiv
Co odpuzuje vosy
Citronová kůra s hřebíčkem
Stačí dát na stůl misku s nastrouhanou citronovou kůrou s rozdrceným hřebíčkem. Případně můžete vyzkoušet použít vonnou svíčku s citronovým aromatem, avšak ne každý ji má rád. Nebo vyměňte sladkou vodu za citronádu, a vosy tak přilákáte.
Archiv
Co odpuzuje vosy a sršně
Přírodní odpuzovačeSměs citrónové kúry, hřebíčku a chilli vosám a sršním příliš nevoní.Kyselina octová je další z možností, jak se zbavit vos a sršní v místnostech.Svíčka s vůní citrónu je velmi účinná, a to nejen proti vosám a sršním, ale hmyzu celkově.
Archiv
Co miluji vosy
Vosy milují nahnilé ovoce a rozkládající se maso. Kousky této potravy jim ulpívají na kusadlech i na těle včetně žihadla. S postupujícím létem jim této "špíny" na jejich těle přibývá, takže bodne-li vás vosa koncem léta, je větší pravděpodobnost přenosu infekce.
Co chutná vosám
Na jaře a v létě konzumují vosy mouchy, komáry, larvy hmyzu. Takovou stravu vyhledávají hlavně královny před založením kolonie a pak dělnice, které zásobují zdroji proteinů malé larvy. V létě se s chutí pouští do nektarů z květin, medovice, marmelád, limonád, piva i do zralého ovoce.
Jak mám zabít vosu
Vosy zabydlené v zemi nejprve můžete zkusit zničit tak, že zalijete vchod vroucí vodou, zasypete pískem či ucpete vlhkým jílem nebo drnem. Další možností je noru zapálit pomocí hořlavých sirných knotů, které koupíte v drogerii.
Co Nesnasi sršní
Vosy, včely a dokonce ani sršni vyloženě nesnáší pikantní a ostré vůně. Jako nejlepší odpuzovače těchto nežádoucích návštěvníků našich zahrad se zatím ukázaly být (kajenský) pepř, chilli papričky a česnek.
Co nesnáší sršně
Jak se zdá, půjde o pověstný boj s větrnými mlýny. Hledá se také vhodný predátor, například se zjistilo, že se sršeň asijská neubrání lákavému nektaru masožravé rostliny jménem špirlice, načež se stejně tak neubrání jejímu smrtícímu stisku. Také se ukázalo, že sršeň asijská nesnáší vodu a příliš velké teplo.
Co se stane když Spolknu vosu
Co dělat, když spolknete vosu
Hodně nebezpečná situace může nastat, pokud se vám podaří vypít s nápojem vosu, která při polknutí bodne do krku. V tom případě se bez odkladu pusťte do cucání ledových kostek a okamžitě zavolejte lékařskou pomoc.
Jak zabít vosy
Vosy zabydlené v zemi nejprve můžete zkusit zničit tak, že zalijete vchod vroucí vodou, zasypete pískem či ucpete vlhkým jílem nebo drnem. Další možností je noru zapálit pomocí hořlavých sirných knotů, které koupíte v drogerii.
Kdy končí vosy
Kdy se zbavíme protivného hmyzu „Vos bude postupně ubývat během září a října,“ říká biolog. Urychlit to může jen velmi vlhké nebo velmi chladné počasí.
Co zabije vosy
Na trhu jsou i různé insekticidní prášky, postřiky proti vosám či sršňům anebo aerosolové spreje (Biolit, Raid, Rebel a podobně). Tyto komerční spreje mají aplikátor, který umožňuje zasáhnout hmyz co největší dávkou účinné látky a také na větší vzdálenost – tedy co nejbezpečněji.
Kdy spí sršní
Plodná samice neboli královna se probouzí z hibernace od cca 10. dubna do začátku května, obvykle to bývá okolo 25. dubna.
Kdo zabiji vosy
K hubení hmyzu a ničení jeho hnízd používejte i takzvané insekticidy. Mezi osvědčené přípravky patří Biolit a Biotoll. Z postřiků zkuste Biolit na hubení létajícího hmyzu, Biolit na hubení létajícího a lezoucího hmyzu nebo Biolit plus na vosy. Naproti tomu Biotoll je práškový přípravek.
Kdy útočí sršeň
Fotogalerie. Sršeň obecná je téměř neškodná a neagresivní. Na lidi útočí jen v případě, že se vyskytují moc blízko jejího hnízda nebo dělají prudké pohyby. Bodnutí sršně obecné je srovnatelné zhruba se žihadlem od vosy (smrtelná dávka odpovídá stovkám žihadel pro dítě nebo tisícům žihadel pro dospělého člověka).
Proč vosy útočí
Původně byly jedy nervové-paralyzující a sloužily k lovu potravy. Takové má u nás většina samotářských druhů. Bodnutí bolí více než například od vos, ale účinek je jen krátkodobý – asi dvě minuty. Vosy a sršně mají jed, který slouží primárně k zabíjení kořisti, tedy jiného hmyzu.
Jak dlouho vydrží vosí hnízda
U vosích hnízd záleží na krému. Nedělám je, nemám ráda krémové. Jen suché a to v pohodě vydrží i měsíc.
Co je horší vosa nebo sršeň
Přestože sršní bodnutí je bolestivější než vosí, ve skutečnosti sršní žihadlo obsahuje až 50 krát méně jedu než to vosí! Takže zasažené místo sice oteče, zrudne a nepříjemně svědí, většinou se ale není čeho obávat. Stačí otok průběžně ledovat, a pokud se neobjeví další komplikace, nemusíte volat lékařskou pomoc.
Co nemají rádi vosy
Pachové odpuzovače vos
Na stůl umístěte keřík bazalky, nebo rozpůlený citron, do kterého zapícháte hřebíček. Vosám tyto, pro nás příjemné vůně, smrdí a budou se držet daleko. Citrony použijte klidně dva a umístěte je do široké misky, aby se mohla vůně rozvinout. Stejně funguje citronová svíčka.
Kdy jsou vosy aktivni
Vosy naletují často na zralé ovoce ať již na stromech nebo na talíři na stole a vykusují v něm otvory. Naletují i na potraviny jak sladké tak bílkovinné. Aktivní jsou jen ve dne a při vyšších teplotách se jejich aktivita zvyšuje. Vosí bodnutí v každém případě palčivě bolí, nejsilněji bodnutí sršní.
Jak poznat včelu od vosy
Rozdíl mezi včelou a vosou je například v tom, že vosa je mnohem větší a silnější. Zároveň mají také tvrdé tělo, takže je včely nemohou píchnout žihadlem. Některé druhy včel si však vyvinuly obranný systém proti vosám, který ale funguje jen tehdy, když úl napadne jen jedna vosa.
Jak nejlépe vyklopit vosí hnízda
Pomůže folie i speciální formička
Pokud chcete vosí úly hnědé a bez dalšího cukru či kokosu, zkuste přes formičku položit potravinářskou fólii a přes ní těsto do formičky napěchujte. Naplňte, uzavřete a pomocí volných okrajů folie „vosáka“ z formičky vytáhněte.
Jak se plní vosí hnízda
Úlky vyrobené ze studeného těsta se vám budou vyklepávat mnohem snáze. Plnění krémem či likérem – jestliže plníte něčím hustějším, obvykle máslovým krémem nebo marmeládou, vyplatí se nabrat si ho do malého cukrářského sáčku a hnízda plnit sáčkem – ušetříte si špinavé ruce od krému, které je pak neustále potřeba otírat.
Co je jedovatější včela nebo vosa
Na druhou stranu ale zase vosa i sršeň vpraví při bodnutí do našeho těla méně jedu než včela. Ta navíc při bodnutí zanechá v místě vpichu žihadlo i s jedovým váčkem, z něhož se „pumpuje“ do těla další jed.