Kdy musí zaměstnavatel vydat zápočtový list?
Kdy má dát zaměstnavatel zápočtový list
Každý zaměstnavatel má vůči svým zaměstnancům povinnost zápočtový list vydat při skončení pracovního poměru. To v praxi znamená, že byste v den, kdy končí Váš pracovní poměr, měli ze zaměstnání odcházet také se zápočtovým listem. Tato povinnost je zakotvena v zákoně a zaměstnavatel ji nesmí obcházet.
Archiv
Kdy musí být vystaven zápočtový list
Zaměstnavatel je povinen vydat zaměstnanci zápočtový list při skončení pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti. Měl by mu být v papírové podobě předán osobně poslední den v práci. Datum vydání zápočtového listu by totiž mělo být totožné s posledním dnem v zaměstnání.
Archiv
Co dělat když mi zaměstnavatel nechce dát zápočtový list
Jestliže vám zaměstnavatel zápočtový list při skončení pracovněprávního vztahu nevydá, můžete podat žalobu na vydání potvrzení o zaměstnání – tedy žalobu na plnění.
Archiv
Kdy odevzdat zápočtový list
V případě, kdy by vám ho vydat nechtěl, zašlete upomínku. Pokud by ani to nepomohlo, obraťte se na inspektorát práce. Datum jeho vyhotovení by mělo být shodné s dnem ukončení zaměstnání. Neplatí tedy domněnka některých zaměstnavatelů, že vám ho mohou odevzdat až osm dní po skončení pracovního poměru!
Archiv
Proč chce nový zaměstnavatel zápočtový list
Vyžadování zápočtového listu po zaměstnancích
Zaměstnavatel může přijmout zaměstnance i bez zápočtového listu. Zákoník práce to nijak nezakazuje. Ovšem v zápočtovém listu jsou uvedeny pro zaměstnavatele důležité údaje. Zejména se týkají exekučních srážek.
Co dělat když nemám zápočtový list
Zápočtový list je zaměstnavatel svému zaměstnanci povinen vydat ihned po skončení pracovního poměru. Pokud tak zaměstnavatel neučiní, měl by ho zaměstnanec na nesplněnou povinnost písemně upozornit. Když ani tato upomínka nepomůže, obraťte se na příslušný inspektorát práce.
Co mi musí dát zaměstnavatel při odchodu
Při skončení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen vydat vám potvrzení o zaměstnání (zápočtový list). Po ukončení zaměstnání byste také měli dostat evidenční list důchodového pojištění.
Co dělat když zaměstnavatel nechce předat potvrzení o příjmech
V případě odmítnutí vydání potvrzení ze strany zaměstnavatele doporučujeme písemně jej vyzvat k bezodkladnému dodání potvrzení a odkázat na ustanovení § 38j zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů.
Jak získat zápočtový list
Zápočtový list je důležitý dokument, který je zaměstnavatel povinen vydat každému odcházejícímu zaměstnanci, a to buď osobně přímo na pracovišti, nebo za pomocí poštovní služby. Vzhledem k tomu, že se jedná o citlivý dokument, je třeba jej doručit pouze do vlastních rukou adresáta.
Co mi musí zaměstnavatel dát při výpovědi
Při skončení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen vydat vám potvrzení o zaměstnání (zápočtový list). Po ukončení zaměstnání byste také měli dostat evidenční list důchodového pojištění.
Co dělat když vám zaměstnavatel nechce dát odstupné
Jak postupovat v případě, když zaměstnavatel nevyplatí odstupné, ačkoli zaměstnanci na ně vznikl nárok Zaměstnanec má možnost podat podnět ke kontrole dodržování pracovněprávních předpisů k místně příslušnému oblastnímu inspektorátu práce (viz příloha).
Jak dlouho může zaměstnavatel Zadrzovat výplatu
Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu (nebo její část) déle než 15 dní po splatnosti, můžete podat okamžitou výpověď.
Co dělat když zaměstnavatel pošle výplatu
Pokud vám zaměstnavatel nezaplatí dlužnou mzdu ani do 15 dnů po uplynutí nejzazší doby její splatnosti (např. výplatu za leden do 15. března), můžete podat okamžitou výpověď z pracovního poměru. Tím zároveň získáte nárok na odstupné, tedy náhradu mzdy ve výši vašeho průměrného výdělku po dobu výpovědní doby.
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Na co se zaměstnavatel nesmí ptát
sexuální orientace, náboženství, rasa, politika
Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit
Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Co zaměstnavatel nesmí
Podle něj nesmí zaměstnavatel při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu s antidiskriminačním zákonem.
Co musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci
Zaměstnavatel má povinnost umožnit svým zaměstnancům dostatečný pitný režim. Při horku v práci navíc zaměstnancům vzniká nárok na takzvané ochranné nápoje. Podle § 2 zákona č. 309/2006 Sb., zákoníku práce tedy musí být pracoviště zásobováno vodou.
Co musí zaměstnavatel vydat při skončení pracovního poměru
Jednou z povinností zaměstnavatele při ukončení pracovního poměru je vystavit zaměstnanci tyto dokumenty: potvrzení o zaměstnání neboli zápočtový list, potvrzení o zdanitelných příjmech, potvrzení o nároku na podporu v nezaměstnanosti, posudek o pracovní činnosti a evidenční list důchodového pojištění.