Co musí obsahovat evidenční list?
Co obsahuje evidenční list
Evidenční list dnes obsahuje údaje, které jsou uváděny v předpisu záloh a jsou nezbytné pro rozúčtování nákladů (osoby, m2 apod.). Z evidenčního listu tedy zjistíte, za co a kolik za váš byt platíte na jednotlivé položky služeb a energií – kolik platíte za úklid, kolik za elektřinu a podobně.
Archiv
Co je evidenční list bytu
Každý vlastník bytu má k dispozici evidenční list (někdy nazýváno jako rozpis záloh ap.), který by měl obdržet vždy, pokud správce budovy změní výši záloh na služby a jednou ročně dostane vlastník také „roční vyúčtování služeb“. A právě tento dokument je stěžejní pro stanovení služeb do nájemní smlouvy.
Archiv
Co jsou evidenční listy
Tiskopis „Evidenční list důchodového pojištění“ (ELDP) slouží k plnění povinnosti zaměstnavatele v důchodovém pojištění. Vykazuje se na něm především doba důchodového pojištění zaměstnance a jeho vyměřovací základ za daný kalendářní rok.
Jak zpětně získat evidenční list důchodového pojištění
Obrátit se na svého zaměstnavatele a požádat jej, aby ELDP do evidence zaslal, můžete také sami; zaměstnavatel neexistuje nebo je nekontaktní, OSSZ od Vás převezme doklady (případně si pořídí kopie), jež máte k dispozici, a zahájí šetření, a to i v případě, že zaměstnavatel má nebo měl sídlo v jiném okrese.
Kdy se dává evidenční list
Za každý kalendářní rok po účetní závěrce (závěrce mzdových listů), nejpozději však do 30. dubna následujícího kalendářního roku, a v případě skončení účasti na důchodovém pojištění před 31. 12.
Jak správně vyplnit evidenční list důchodového pojištění
Do ELDP se zapisují tyto údaje:identifikační údaje zaměstnavatele,jméno, poslední příjmení, rodné příjmení, datum a místo narození, místo trvalého pobytu a rodné číslo občana,druh výdělečné činnosti,doba účasti na důchodovém pojištění,doba důchodového pojištění,
Jak vyúčtovat služby při pronájmu bytu
Samotné vyúčtování se provádí tak, že se sečtou náklady za poskytnuté služby spojené s nájmem, připadající na daný rok a odečte se součet přijatých záloh na tyto služby od nájemce. Výsledkem je pak přeplatek nebo nedoplatek, který je splatný obvykle do 15 dnů od předložení vyúčtování nájemci.
Jak doložit užívání bytu
Doklad o oprávněnosti užívání bytu nebo domu
Takovým dokladem bude zejména originál či ověřená kopie nájemní smlouvy, podnájemní smlouvy, smlouvy o ubytování či smlouvy s obdobným obsahem. Podmínkou je platnost smlouvy (např. v případě smlouvy na dobu určitou předložení dodatku o jejím prodloužení).
Co když nemám evidenční list důchodového pojištění
Jak postupovat, když zaměstnavatel zaměstnanci ELDP nepředá Pokud zaměstnanec od zaměstnavatele evidenční list neobdrží, měl by ho požádat, aby tuto svou zákonnou povinnost splnil. Pokud zaměstnavatel nekomunikuje, nebo mezitím např. zanikl, lze opět doporučit, aby se zaměstnanec obrátil na OSSZ.
Co dělat když mi chybí evidenční list důchodového pojištění
V případě, že evidenční list chybí, může ČSSZ v době před zahájením důchodového řízení přijmout a zaevidovat pouze takové náhradní dokumenty, které jednoznačně prokazují dobu zaměstnání či pojištění.
Co všechno musí platit nájemník
Jedná se tedy například o dodávku vody a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek (vodné a stočné), odvoz komunálního odpadu, dodávky tepla, osvětlení a úklid společných prostor, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů a provoz výtahu.
Co nesmi platit nájemník
V případě, že neexistuje ujednání o službách v nájemní smlouvě, hradí nájemce takzvané nezbytné služby stanovené občanským zákoníkem. Nicméně pronajímatel nemůže po nájemci požadovat platbu do fondu oprav, nebo poplatky za správu nebo pojištění celého domu, protože tyto služby neposkytují nájemníkovi okamžitý prospěch.
Na co má vliv trvalé bydliště
Právo trvalého pobytu nezakládá žádná další práva. Zákon stanoví jasně, že "… z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu uvedenému ani k vlastníkovi nemovitosti." Tedy ani například právo na náhradní bydlení v případě výpovědi smlouvy.
Jak se daní příjem z pronájmu
Při odečtení výdajů od příjmů vám zůstane základ daně, ze kterého pak jako fyzická osoba zaplatíte 15% daň. Jestliže byste si vydělali víc než 48násobek průměrné mzdy (pro rok 2022 to je 1 867 728 Kč, pro rok 2023 je to 1 935 552 Kč), částku nad touto hranicí daníte sazbou 23 %.
Co dělat když není zápočtový list
Nevydání zápočťáku je tedy protiprávní jednání. Pokud vám list nebyl vydán, písemně na to upozorněte zaměstnavatele a zažádejte o jeho vydání. Pokud přesto formulář neobdržíte, obraťte se na inspektorát práce. Zaměstnavatel může dostat pokutu až ve výši 2 000 000 Kč.
Kdy se dává evidenční list důchodového pojištění
ELDP se vyplňuje za každý kalendářní rok po účetní závěrce (závěrce mzdových listů), nejpozději však do 30. dubna následujícího kalendářního roku v případě, že výdělečná činnost trvala k 31.
Kdo vydává evidenční list důchodového pojištění
? Evidenční listy důchodového pojištění neboli ELDP, vede firma pro každého pojištěnce vždy za daný kalendářní rok a předkládá jej České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) prostřednictvím příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ).
Co platí nájemník a co majitel
Údržba a opravy v nájemním bytě
Můžou sem spadat i další opravy v bytě, jejichž náklady nepřekračují 1000 Kč. Pronajímatel má ze zákona povinnost udržovat po dobu nájmu byt (či dům) ve stavu způsobilém k užívání. Sem by se řadilo především zajištění základních potřeb jako dodávka vody, tepla a podobně.
Na co má najemnik právo
Základním právem nájemníka je v bytě nerušeně bydlet, užívat prostor a využívat služby spojené s užíváním bytu a zajišťované pronajímatelem. Nájemník má právo chovat v bytě zvíře (psa kočku, ne stádo krav) a může do bytu přivést k bydlení další osoby.
Co s věcmi po nájemci
V případě že po vystěhovaném nájemníkovi zůstaly v bytě nějaké věci, sežeňte si jeho souhlas, že můžete věci vyklidit, eventuálně zlikvidovat. Pokud však zájemce nepotvrdí, že o věci již nemá zájem, budete mu je muset uschovat po přiměřeně dlouhou dobu.
Co zahrnout do nájemného
služby spojené s užívání bytu (co hradí nájemce)VytápěníVodné a stočnéDodávka pitné vody.Dodávka teplé a studené vody.Odvádění odpadních vod kanalizacemi.Užívání výtahu.Vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou.Odvoz komunálního odpadu.
Jaký je rozdíl mezi trvalým bydlištěm a trvalým pobytem
Pojem bydliště je vymezen zákonem jako místo, kde se osoba trvale zdržuje neboli kde skutečně bydlí. Trvalý pobyt je naopak právní pojem, který se týká evidence obyvatel a je závislý na zápisu do této evidence. Bydliště může být často měněno bez následků, například při změně nájmu nebo při přestěhování do jiného města.
Kam se hlásí přechodné bydliště
TÝKÁ SE VÁS TO POKUD vám bylo vydání potvrzení o přechodném pobytu nebo povolení k přechodnému či trvalému pobytu a změníte adresu svého pobytu na území ČR. Za těchto podmínek máte povinnost tuto změnu oznámit na příslušné pracoviště MV ČR.
Co lze odečíst z dani při pronájmu
Na daň z pronájmu bytu můžete uplatnit 30% paušál
Stejně jako například u příjmů z podnikání můžete ke zjištění dílčího základu daně využít paušálu, který u nemovitostí činí 30 %, nebo uplatníte reálné výdaje.
Jak se vyhnout dani z pronájmu
Pokud jste zaměstnanec a pronájmem jste si v roce 2022 vydělali méně než 6 000 Kč (a jiné další vedlejší příjmy nemáte), nemusíte přiznání řešit a daň z příjmu z pronájmu neodvádíte. V roce 2023 se limit zvyšuje na 20 000 Kč, přiznání za tento rok podáváte na jaře 2024.