Kdo žádá o prodloužení nemocenské?
Kde žádat o prodlouzeni nemocenské
Ještě před uplynutím podpůrčí doby (nebo nejdéle 3 měsíce po jejím uplynutí) lze požádat o její prodloužení. Žádost se podává na správě sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště (v Praze na Pražské správě, v Brně na Městské správě, v ostatních městech na Okresní správě sociálního zabezpečení).
Archiv
Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o prodloužení podpůrčí doby
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůta pro vydání rozhodnutí je 30 dnů ode dne podání žádosti, v odůvodněných případech činí tato lhůta až 60 dnů, popř. se lhůty prodlužují z důvodů uvedených v ust. § 147 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.
Jak dlouho můžu být na nemocenské po skončení pracovního poměru
Aby občan nezůstal bez prostředků v době, kdy jeho zaměstnání (pojištění) skončilo, ze zákona se na něj vztahuje ochranná lhůta. Ochranná lhůta pro nárok na nemocenské trvá 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění.
Kdy můžu znovu na nemocenskou
Pro nárok na čerpání další plné podpůrčí doby je zapotřebí odpracovat alespoň 190 kalendářních dní. V opačném případě Vám náleží podpora pouze za dobu, která Vám zbývá z oněch 380 dnů.
Jak si nechat prodloužit neschopenku
Prodloužení výplaty nemocenské si nelze nárokovat, záleží jen a pouze na rozhodnutí lékaře, který zkoumá zdravotní stav dosud práce neschopného pojištěnce. Kdyby žádosti pojištěnce o prodloužení podpůrčí doby nebylo vyhověno, zůstává tu ještě možnost požádat lékaře o potvrzení nezpůsobilosti zdravotního stavu.
Kdy může lékař ukončit neschopenku
O ukončení PN rozhoduje opět ošetřující lékař, tedy ten, kdo Vás pro dané onemocnění léčí. Zpravidla se tak stane ve chvíli, kdy Váš zdravotní stav umožňuje návrat do původního zaměstnání. Ve většině případů nemůže PN trvat déle než 380 dní, při ustálení zdravotního stavu by se měla ukončit už po 180 dnech.
Jak dlouho se musí marodit na invalidní důchod
podpůrčí doby, která je 380 dní, je na to nemocný upozorněn dopisem od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Po jeho převzetí má dvě možnosti: buď požádat o prodloužení výplaty nemocenského o 3 měsíce, nebo si zažádat o invalidní důchod.
Jak dlouho můžu marodit po výpovědi
Ochranná lhůta u nároku na nemocenské trvá 7 kalendářních dní od zániku pojištění. Pokud onemocníte anebo u vás během těchto dnů dojde k nařízení karantény, můžete čerpat nemocenskou. Jestliže však účast na pojištění trvala kratší dobu než 7 dnů, zkrátí se na počet dnů, kdy byla účast na pojištění.
Jak zaměstnavatel postupuje u nemoci zaměstnance v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání
Ochranná lhůta 7 kalendářních dnů
dohody o provedení práce). Zaměstnavatel je povinen pracovníkovi, který onemocněl v ochranné sedmidenní lhůtě po skončení pracovního poměru, vyplatit nemocenské dávky za dobu trvání jeho pracovní neschopnosti.
Jak casto můžu být na neschopence
Jakmile podpůrčí doba skončí, může na Okresní správě sociálního zabezpečení požádat o její prodloužení. Správa může žádosti vyhovět, ale celková doba strávená na nemocenské v souhrnu nesmí překročit 2 roky, tj. u běžného zaměstnance 380 + 350 dní (celkem 730 dní).
Co se stane když na nemocenské nebudu doma
V případě, že pracovníci OSSZ nemocného nezastihnou na uvedené adrese, vyzvou ho písemným oznámením, aby kontaktoval OSSZ. Pokud se prokáže porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, zahájí OSSZ správní řízení, jehož výsledkem může být rozhodnutí o krácení nebo odejmutí nemocenského, tzv. postih.
Jak je to s kontrolou na neschopence
Kontrolu má právo provést i samotný zaměstnavatel v období prvních třech týdnů pracovní neschopnosti, kdy vám vyplácí náhradu mzdy. Vaší povinností je kromě dodržování léčebného režimu také umožnit právě kontrolu. To znamená, že lékař musí znát vaši platnou adresu, kde se budete během nemoci zdržovat.
Jak dopředu lze ukončit neschopenku
Den ukončení neschopenky je posledním dnem, kdy je zaměstnanec ještě ze zaměstnání omluven. V den ukončení neschopenky do práce tedy ještě nejde. Ukončení neschopnosti je možné maximálně 3 dny dopředu.
Jaký důchod dostane člověk který nikdy nepracoval
„Lidé, kteří nikdy nepracovali, nemohou získat nárok na starobní důchod. Podmínkou nároku na starobní důchod je kromě dosažení důchodového věku vždy i získání potřebné doby pojištění,“ zdůraznila Buraňová.
Co patří do invalidity 2 stupně
Za invaliditu II. stupně se považuje snížení pracovní schopnosti alespoň o 50–69 %. Nárok na invalidní důchod z invalidity 2. stupně tak mají pojištěnci, kteří splnili tuto podmínku a zároveň byli v potřebné době pojištěni.
Jak se prodlužuje zkušební doba o dobu nemoci
Dochází k prodloužení zkušební doby o nemoc – pokud ve zkušební době onemocníte a jste v pracovní neschopnosti v délce 14 dnů, o tuto dobu se vaše zkušební doba prodlužuje. Zkušební dobu nelze prodloužit ani v případě, že bude zaměstnanec s 3 měsíční zkušební dobou povýšen na vedoucí pozici.
Kdo plati neschopenku po výpovědi
Kdo vyplácí nemocenskou po skončení pracovního poměru
Za dobu prvních 14 dnů trvání pracovní neschopnosti ovšem takovému člověku žádná náhrada mzdy nenáleží, protože pracovní poměr již netrvá. Od 15. dne nemocenskou vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení.
Co dělá zaměstnavatel s Neschopenkou
U dočasných pracovních neschopností vystavených zaměstnancům zaměstnavatel neprodleně po uplynutí prvních 14 dnů trvání dočasných pracovních neschopností zasílá příslušné OSSZ/ PSSZ/ MSSZ pouze vyplněný tiskopis „Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění“, a to bez žádostí o dávky nemocenského pojištění.
Co dělat když mi zaměstnavatel nevyplatí nemocenskou
Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu (nebo její část) déle než 15 dní po splatnosti, můžete podat okamžitou výpověď. Datum splatnosti uvedené v pracovní smlouvě je však z pohledu zákoníku práce jen orientační údaj.
Jak funguje neschopenka 2023
Nemocenská v roce 2023
Způsob výpočtu nemocenských dávek se v roce 2022 nijak nezměnil. Zvýšení se ale dočkaly tzv. redukční hranice, od nichž se výše nemocenských dávek odvozuje. I nadále platí, že základní nemocenská dávka je stanovena ve výši 60 % denního vyměřovacího základu, odvozeného od redukčních hranic.
Co když mě nezastihne kontrola na nemocenské
Pokud člověka kontrola nezastihla
V případě, kdy kontrola nezastihne člověka na nemocenské na zadané adrese, může být ukončena pracovní neschopnost, kráceny dávky nemocenské nebo zcela odebrány, a to i zpětně.
Co kdyz mě nezastihne kontrola na nemocenské
Pokud vás kontrolní pracovník nezastihne, měli byste kontaktovat lékaře s odůvodněním, proč kontrola neproběhla úspěšně. Pokud zaměstnavatel nebo pracovník správy sociálního zabezpečení klasifikuje porušení léčebného režimu, může vám být nemocenské podle závažnosti porušení pokráceno nebo odebráno a to i zpětně.
Jak casto chodi kontrola na neschopence
Kontroly jsou prováděny na základě tzv. plánu kontrol, který si podle aktuální situace sestavuje OSSZ. Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“.
Kdy je lepší ukončit nemocenskou v pátek nebo v neděli
Za neomezený pohyb, který získáte pátečním ukončením neschopnosti, totiž tvrdě zaplatíte. Člověk, který bere například 15 000 hrubého, stoná od pondělí a nechá si nemoc ukončit v pátek, dostane vyplacenou nemocenskou ve výši 938 korun. Když mu neschopenka skončí v neděli, bude to o hodně víc – 1546 korun.
Jak dokoupit roky
K účasti na dobrovolném důchodovém pojištění se můžete přihlásit na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Zde s vámi bude sepsána přihláška k dobrovolnému důchodovému pojištění a obdržíte číslo účtu a variabilní symbol, pod kterým budete pojištění platit.