Jak se vypočítá inflace?
Jak se počítá Meziměsíční inflace
Statistici každý měsíc sledují, jak se u jednotlivých položek změnila cena. Když tyto změny pak s příslušnou váhou sečteme, dostaneme průměrnou meziměsíční inflaci – za letošní květen 0,7 %.
Archiv
Kdo vydělává na inflaci
Centrální banky mohou ovlivnit inflaci ve významné míře pomocí stanovení úrokových sazeb a přes jiné operace. Vysoké úrokové sazby a pomalý růst peněžní zásoby jsou tradiční způsoby, které centrální banky používají pro boj s inflací nebo pro její prevenci, i když existují různé přístupy.
Co je příčinou inflace
Příčiny inflace mohou být jak na straně poptávky, tak i na straně nabídky. V případě inflace tažené poptávkou chtějí lidé více nakupovat a tím tlačí na zvýšení cen a následně také na vyšší mzdy. Inflace tažená nabídkou je zapříčiněna zdražením nákladů firem a to je tlačí na zvýšení cen zboží a služeb.
Kdo určuje inflaci
V ČR inflaci měří ČSÚ, na jehož internetových stránkách lze nalézt podrobnosti o měření inflace v ČR. Součástí cílování inflace je také její predikce, kterou ČNB publikuje ve Zprávách o měnové politice. ČNB také zjišťuje inflační očekávání domácností, nefinančních korporací a firem a finančních trhů.
Jaká bude inflace v roce 2023
Česká národní banka dnes zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. HDP by v roce 2023 měl dle prognózy vzrůst o 0,5 %. Únorová prognóza ještě počítala s 0,3% poklesem. Predikce celkové inflace za rok 2023 byla oproti minulé prognóze zvýšena z 10,8 % na 11,2 %.
Co tvoří inflaci
Obecný růst cen
K inflaci dochází, pokud rostou ceny zboží a služeb celkově, tedy nejen ceny jednotlivých položek. To znamená, že za 1 euro si dnes koupíte méně, než byste si koupili včera. Jinými slovy, inflace v průběhu času snižuje hodnotu měny.
Co způsobí vysoká inflace
Po letech, kdy byla inflace velmi nízká, dosáhla v srpnu, září a říjnu 2021 nejvyšší úrovně za posledních 13 let. Dochází k tomu ze tří hlavních důvodů: naše ekonomika se rychle znovu otvírá, inflaci tlačí nahoru vysoké ceny energií a také to, co statistici nazývají „vliv srovnávací základny“.
Jaká je aktuální inflace
Během roku 2021 došlo k výraznému zdražení spotřebitelských cen napříč takřka celým spektrem zboží a služeb. Za celý rok byla inflace vyjádřena hodnotou 3,5 %, což je nejvyšší inflace naměřená od roku 2008.
Jak se dělí inflace
otevřená inflace – nejběžnější, měřená mírou inflace, skrytá inflace – ceny se nemění, ale výrobky jsou stále nižší kvality, potlačená inflace – ceny se nemění, ale lidé přesto nekupují zboží, je to typická inflace při převisu nerealizované poptávky (na trhu není to, co by lidé chtěli) a inflace vynucených úspor.
Jak sčítat inflaci
Míra inflace v ČR
Míru inflace spočítáte jako poměr cenového indexu za vybrané období, respektive na jeho konci a začátku. Jako cenové indexy se nejčastěji využívají index spotřebitelských cen či deflátor HDP (poměr nominálního a reálného HDP). V ČR inflaci měří Český statistický úřad.
Jak se v ČR měří inflace
Nejčastěji se používají: Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za 12 posledních měsíců proti průměru 12 předchozích měsíců. Průměrná roční míra inflace – jedná se o hodnotu téhož ukazatele v prosinci daného roku.
Kdy byla nejvyšší inflace v ČR
Nejvyšší průměrná roční míra inflace v celé historii samostatné České republiky byla v roce 1993, kdy dosáhla výše 20,8 %. V roce 2018 byla průměrná roční míra inflace 2,1 %. Cenové indexy patří mezi nejstarší sledované informace.
Jaká bude inflace v roce 2024
V průběhu celého roku 2024 by se již meziroční růst spotřebitelských cen mohl pohybovat v horní polovině tolerančního pásma inflačního cíle České národní banky. Průměrná míra inflace by tak letos mohla dosáhnout 10,9 % a v roce 2024 klesnout na 2,4 %.
Kdy se zlepsi inflace
Inflace se na jaře a v létě letošního roku bude dále rychle snižovat, počátkem roku 2024 se vrátí do blízkosti 2% cíle.
Jak se bránit proti inflaci
Vaše finanční rezerva na nečekané výdaje nebo na důchod tedy přichází o svou hodnotu a vy si za ni v čase koupíte míň a míň. Jsou ale nástroje, které vám pomohou se inflaci bránit a její dopady snižovat, někdy možná i překonávat. Patří mezi ně například investice, spoření nebo termínované účty.
Jaká bude inflace za rok 2023
Dle prognózy bude celková inflace za rok 2023 11,2 %, přičemž ještě v únoru bylo predikována inflace 10,8 %. „Inflace se na jaře a v létě letošního roku bude dále rychle snižovat, počátkem roku 2024 se vrátí do blízkosti 2% cíle,“ uvádí ČNB.
Jak ČNB řeší inflaci
Při dosahování cenové stability používá ČNB režim cílování inflace, který se opírá o veřejně vyhlášený inflační cíl ve výši 2 % a otevřenou komunikaci centrální banky. Hlavním nástrojem měnové politiky jsou úrokové sazby, jejichž nastavení se promítá do tržních sazeb a následně ovlivňuje vývoj ekonomiky a inflace.
Co zvyšuje inflaci
Za hlavní příčinu inflace se většinou označuje růst objemu peněz v ekonomice. Víc peněz v oběhu a mezi lidmi zvyšuje poptávku, poptávka zvyšuje ceny. V ideálním případě však následné zdražení poptávku opět omezí a nabídka s poptávkou se v průběhu času znovu vyrovná.
Jak se bude vyvíjet kurz Eura 2023
Znamená to, že intervenční aktivita ČNB v září zeslábla a je pravděpodobné, že v budoucnu již centrální banka nebude korunu držet na současných úrovni kolem 24,60 za euro. V prognóze samotné ČNB se počítá s průměrným kurzem CZK/EUR pro rok 2023 v úrovni kolem 25,70 CZK za euro.
Co s penězi při inflaci
Pokud máte volné peníze a nechcete je nechat ležet ladem, využít můžete také termínovaný účet. Vyberete si, na jak dlouho chcete peníze uložit, a získáte garantovaný úrok po celou dobu vkladu. Ten je obvykle vyšší než na spořicích účtech a pomůže vám úspory před inflací chránit.
Jak je rizena inflace v ČR
Vývoj inflace v ČR za poslední roky
Co se týče posledních let, v roce 2019 byla míra inflace 2,8 %, v roce 2020 3,2 %, v roce 2021 3,8 % a k srpnu 2022 byla na úrovni 17,2 %. Ve srovnání se srpnem 2021 byla tedy v srpnu 2022 průměrná cena zboží a služeb dražší o 17,2 %.
Koho nejvíce postihuje inflace
Inflace se nejvíce dotýká osob a domácností s nižšími příjmy. Jejich výdaje se většinou skládají z nezbytných položek jako potraviny, energie či nájemné. Ceny mouky přitom stouply meziročně o více než polovinu, regulované nájemné o čtvrtinu, zemní plyn a nafta téměř o pětinu.
Kdy bude stoupat euro
Znamená to, že intervenční aktivita ČNB v září zeslábla a je pravděpodobné, že v budoucnu již centrální banka nebude korunu držet na současných úrovni kolem 24,60 za euro. V prognóze samotné ČNB se počítá s průměrným kurzem CZK/EUR pro rok 2023 v úrovni kolem 25,70 CZK za euro.
Kdy bylo euro nejdražší
Euro svého historicky nejsilnějšího kurzu, který představoval 1,5990 amerického dolaru za euro, dosáhlo na devizovém trhu 15. července 2008, svůj největší propad pak zaznamenalo 26. října 2000 při kurzu 0,8252 USD za euro. V roce 2015 se kurz eura pohybuje kolem hodnoty 1,1 USD za euro.
Kam investovat peníze při inflaci
Oblíbenou formou investování jsou investiční fondy, s nimiž můžete investovat do více aktiv najednou (akcie, dluhopisy, zlato…) a snížit tak riziko ztráty při výkyvech na trhu. Fondy jsou vlastně kolektivním investováním a díky tomu spolu s ostatními dosáhnete i na aktiva, která by pro jednotlivce byla těžko dostupná.