Kdo je plátcem spotřební daně?
Kdo plati spotřební daň
Plátci daně jsou výrobci a provozovatelé tzv. daňových skladů. Poplatníky jsou pak kupující výrobku, daň je obsažena v ceně výrobku, jako je tomu například i u DPH. Daň se započítává do základu pro výpočet DPH, tedy nezvyšuje jen cenu samotného výrobku, ale i hodnotu DPH.
Na který není v České republice uvalena spotřební daň
Od platby daně jsou osvobozeny fyzické osoby, které vyrábí výhradně tichá vína, a za kalendářní rok ho nevyprodukují více než 2 000 litrů.
Archiv
Na co je spotřební daň
Spotřební daně patří mezi nepřímé daně a uplatňují se na prodej nebo používání určitého zboží, např. na alkohol, tabák a energetické produkty.
Jak se počítá spotřební daň
Spotřební daň z lihu, piva či vína
Spotřební daň zjistíme podle vzorce 32 Kč x 11 stupňů / 200 (sazbu pro hektolitr dělíme půllitry) = 1,76 Kč. Navíc ještě započítáme nejnižší (10%) DPH, tedy 3,64 Kč = 40 Kč – (40 / 1,10).
Kdo je spravcem spotřební daně
Správcem spotřební daně jsou výhradně celní úřady. Celní úřady spravují nejen spotřební daně, ale také i cla a energetické daně.
Jaké výrobky podléhají spotřební daní
Následující výrobky se označují jako zboží podléhající spotřební dani:alkohol a alkoholické nápoje.energetické produkty a elektřina.tabákové výrobky.
Jaké výrobky podléhají spotřební dani
Následující výrobky se označují jako zboží podléhající spotřební dani:alkohol a alkoholické nápoje.energetické produkty a elektřina.tabákové výrobky.
Jak se účtuje spotřební daň
O spotřební dani se účtuje na účet 345 – Ostatní daně a poplatky a souvztažným zápisem na další účty. Podle daňových dokladů účtujeme na stranu „DAL“ (ve prospěch účtu) na účet 345 a souvztažně např. na účet 311 (Odběratelé) nebo 315 (Ostatní pohledávky).
Kdo je správcem přímých dani v ČR
Plátce daně je ten, kdo odvádí peníze do státního rozpočtu. Příkladem je zaměstnavatel, který strhne daň ze mzdy svému zaměstnanci, a zaplatí ji státu. Správce daně je finanční úřad, který vám vyměřuje výši daně. Předmět daně jsou všechny vaše příjmy, které podléhají zdanění, dále také majetek nebo poskytnutí služby.
Kdy je správcem daně celní úřad
Se vstupem České republiky do Evropské unie 1. května 2004 zůstaly celní organý správcem daně z přidané hodnoty pouze při dovozu zboží ve vybraných případech, jak stanovuje zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.
Jak podat přiznání ke spotřební dani
Daňové přiznání se podává místně příslušnému správci daně – celnímu úřadu podle sídla právnické osoby nebo trvalého pobytu fyzické osoby. Podávání daňových přiznání není zpoplatněno. Plátci, kterým vznikla povinnost daň přiznat a zaplatit, jsou povinni předložit daňové přiznání samostatně za každou daň, a to do 25.
Co je to prima dan
Přímé daně lze rozdělit do dvou skupin. Tou první jsou daně z příjmů (nebo také daně důchodové), kam se řadí daně z příjmů fyzických i právnických osob. Druhou pak daně majetkové, mezi něž se řadí daň z nemovitostí (pozemky, stavby, bytové i nebytové jednotky), daň silniční a tzv. daně převodové (např.
Kdy se podává přiznání ke spotřební daní
3 písm. a) zákona o SPD, daňové přiznání se podává a daň je splatná nejpozději první pracovní den po dni zjištění ztráty nebo znehodnocení vybraných výrobků.
Jak se uctuji daně
Platby záloh mají být účtovány na účet 341 – Daň z příjmů. Účet 341 slouží pro účtování daně z příjmů účetní jednotky – daně z příjmů právnických osob nebo daně z příjmů fyzických osob u podnikatele fyzické osoby účtující v podvojném účetnictví.
Kdo je správce daně
Nejběžněji jako správce daně vystupují územní finanční orgány, kterými jsou finanční úřad a finanční ředitelství, a dále územní celní orgány, kterými jsou celní úřady.
Jak zjistím svého správce daně
DEFINOVÁNA. Od roku 2021 zpřístupnila Finanční správa ČR (dále též „FS“ nebo „správce daně“) na stránkách portálu MOJE daně aplikaci modernizované Daňové informační schránky (dále jen „DIS+“), a to na základě § 69 a násl. zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“).
Kdy vzniká povinnost přiznat a zaplatit spotřební daň
Povinnost daň ve stanovené lhůtě přiznat a zaplatit vzniká okamžikem uvedení vybraných výrobků do volného daňového oběhu na daňovém území České republiky.
Kdo je oprávněný příjemce
Oprávněný příjemce je osoba (právnická nebo fyzická osoba), která na základě povolení přijímá vybrané výrobky z jiného členského státu EU v režimu podmíněného osvobození od daně. Tato osoba nemůže vybrané výrobky skladovat v tomto režimu a ani je odesílat. Oprávněný příjemce není provozovatelem daňového skladu.
Jaké jsou druhy dani
Přímé daně lze rozdělit do dvou skupin. Tou první jsou daně z příjmů (nebo také daně důchodové), kam se řadí daně z příjmů fyzických i právnických osob. Druhou pak daně majetkové, mezi něž se řadí daň z nemovitostí (pozemky, stavby, bytové i nebytové jednotky), daň silniční a tzv. daně převodové (např.
Které daně znáte
V České republice existuje několik druhů daní, které se liší sazbami a způsoby výpočtu. Mezi nejznámější patří daň z příjmu, daň z nemovitosti a DPH (daň z přidané hodnoty). Každá z těchto daní má své specifické pravidla pro výpočet a platbu.
Kdy je splatnost daně z příjmu fyzických osob
čtvrtletní zálohy – první záloha je splatná do 15. dne třetího měsíce zdaňovacího období, druhá záloha je splatná do 15. dne šestého měsíce zdaňovacího období, třetí záloha je splatná do 15. dne devátého měsíce zdaňovacího období a čtvrtá záloha je splatná do 15.
Jak se účtuje daňová povinnost
Splatnou daňovou povinnost zaúčtujete v agendě Interní doklady na účty 591/341 u daně z běžné činnosti. Zápornou daňovou povinnost účtujete obráceně, tedy ve prospěch nákladových účtů a jako snížení závazku z titulu daně z příjmů. Připomínáme, že u daňového přiznání fyzických osob se rozlišují tzv. dílčí základy daně.
Jaké daně platí zaměstnanec
Povinností zaměstnavatele je vypočíst zálohu na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a tuto daň za zaměstnance odvést. Daň z příjmů činí 15 % a v případě zaměstnanců, jejichž příjmy jsou vyšší než 4násobek průměrné mzdy, je výše daně 23 %.
Kdo vybira daně v ČR
Nejběžněji jako správce daně vystupují územní finanční orgány, kterými jsou finanční úřad a finanční ředitelství, a dále územní celní orgány, kterými jsou celní úřady.
Jak zjistím že mám přeplatek na dani
Informaci o existenci přeplatku je možné zjistit přihlášením se do Online finančního úřadu, např. prostřednictvím bankovní identity nebo datové schránky, popřípadě u svého místně příslušného správce daně. Pokud vám takový přeplatek vznikl, doporučujeme požádat o jeho převedení na jinou daň, nebo o jeho vrácení.