Jak fotit proti světlu?
Jak fotit protisvětlo
Nejlépe siluetu vytvoříte tak, že budete měřit expozici na pozadí, tedy do protisvětla a stíny na obličeji nebudete brát v potaz. Tím, že je na pozadí světla hodně a fotoaparátem musíte světlo potlačit, obličej, nebo postava zůstane na čelní straně tmavá.
ArchivPodobné
Jak fotit krajinu v protisvětle
Stativ je kámoš
Výborným a asi i nezbytným pomocníkem při focení východů slunce je stativ. S jeho pomocí si z jednoho místa zhotovíme několik záběrů podzimní krajinky. Vše můžeme nechat na automatice fotoaparátu a nastavit tzv. expoziční bracketing (vějíř).
Jak fotit vesmír
Jak již bylo řečeno, většina vesmírných objektů má tak malý jas, že abychom je vůbec zaznamenali, musíme použít dostatečně dlouhou expozici – typicky deset a více sekund. Platí totiž jednoduché pravidlo, že čím delší expozice, tím více světla (ale pozor, i toho rušivého) zachytíme.
Jak fotit siluetu v ateliéru
Doporučuji spíš menší výkon, aby protisvětlo nebylo příliš intenzivní a v případě horších objektivů se tak neponičila kresba. Se zábleskovými světly si i trochu hrajte, zkoušejte je dávat i více do stran. Různé úhly budou dávat různé výsledky. I se mi líbí, když fotím portrét z profilu, jak je to na schématu výše.
Jak vyfotit stin
Foťte v ostrém slunečním světle, kde můžete temné a dramatické stíny zachytit. Uvidíte kontrast s jasnějším okolím. 2. Pokud chcete zachytit dlouhé stíny, fotografujte v době, kdy je slunce nízko nad obzorem.
Jak fotit na slunci
Zdroj světla můžete částečně, či zcela schovat za strom nebo hranu budovy, čímž eliminujete případný nadměrný výskyt optických vad. Nejlepších výsledků při focení proti slunci dosáhnete nejčastěji 1 až 2 hodiny po východu nebo před západem slunce. Bývá v tu dobu s teplejšími odstíny a jeho paprsky nejsou tak tvrdé.
Jak správně fotit krajinu
Na focení krajiny se nejlépe hodí priorita clony, tedy režim A nebo Av. Jak už označení napovídá, můžete zde ručně nastavit hodnotu clonového čísla, což má velký vliv na hloubku ostrosti, tedy na to, co všechno se v záběru zobrazí ostře.
Jak vyfotit strom
Foťte z neobvyklých úhlů
Bývá zvykem stromy většinou fotografovat z boku. Zkuste místo toho namířit aparát třeba vzhůru, ideálně s nasazeným širokoúhlým objektivem. Takové zimní snímky z bučin či březových hájů, s korunami stromů a modrou oblohou nad nimi, nikdy nezklamou. Nebo naopak objektiv skloňte dolů k zemi.
Jak fotit mobilem přes dalekohled
Pokud máte doma kvalitní dalekohled, vyzkoušejte adapter – držák pro dalekohledy. Adapter je levný, sevře okulár dalekohledu a do kleštiny – svěrky se vloží mobilní telefon. Nejdříve zkuste jaké fotky budou přes Váš dalekohled a pokud budete spokojeni, tak adapter je správná volba – viz obrázek adapteru.
Jak fotit přes dalekohled
Řada fotoaparátů totiž nemá možnost (nedestruktivně) odejmout objektiv a afokální soustava je pak jediná možnost, jak s tímto přístrojem fotografovat přes dalekohled. Stačí prostě dalekohled i fotoaparát zaostřit na nekonečno a mechanicky obojí vhodně spojit. Místo fotoaparátu lze samozřejmě použít i videokameru.
Jak vyfotit stín
Foťte v ostrém slunečním světle, kde můžete temné a dramatické stíny zachytit. Uvidíte kontrast s jasnějším okolím. 2. Pokud chcete zachytit dlouhé stíny, fotografujte v době, kdy je slunce nízko nad obzorem.
Jak fotit při Ostrem slunci
Pokud je slunce hodně ostré a hodně vysoko, fotím spíše subjekty nasvícené zboku. Pokud chci zvýraznit barvy, používám polarizační filtr, který pří focení se sluncem v boku působí nejvíce (ztmavuje oblohu, ruší odlesky a tudíž zvýrazní barvy). Tuto strategii jsem použil při focení dymnivek.
Jak fotit lidi venku
Fotografování venku jde nejlépe za oblačného dne nebo v době, kdy je sluníčko níže na obloze. Pokud se přesto rozhodnete fotit za slunečného dne, vyberte místo ve stínu. Pokud fotografujete za jasného slunečného dne a v blízkosti není jediný zdroj stínu, použijte k rozptýlení osvětlení difuzéry.
Jak fotografovat zatmění Slunce
Základními pomůckami pro focení Slunce je velice silný šedý filtr a co nejdelší teleobjektiv. Potřeba co nejsilnějšího šedého filtru je zcela evidentní, vždyť budete fotit přímo Slunce a ještě k tomu teleobjektivem!
Jak fotit při západu slunce
Pro fotografování západů a východů Slunce nepotřebujete nic speciálního. Kromě fotoaparátu (bez něj by to opravdu nešlo) je opravdu dobré mít s sebou stativ, třeba i malý, hlavně že vůbec nějaký. Výhodné je mít stativ různě polohovatelný, který dovolí kompenzovat fotografování z nerovných terénů.
Jak zaostřit při focení krajiny
Pokud chcete zvýraznit určitý prvek krajiny, může vám pomoci nízké clonové číslo, většinou je však vhodnější zaclonit a využít maximální hloubky ostrosti. Clonu na fotografování krajiny jednoduše nastavíte pomocí režimu AV, na voliči poté nastavte vysoké clonové číslo, například f/16.
Jak fotit noční krajinu
Nejlepších výsledků při fotografování noční krajiny dosáhnete s objektivy s ohniskovou vzdáleností od 14mm po 300 mm a světelnosti f/1.4 – f/2.8. Ohniskové vzdálenosti jsou stejné jako u běžné krajinářské fotografie. Clonová čísla ale potřebujete co nejmenší, abyste získali co nejvíce světla.
Jak fotit galaxie
Na fotografování Mléčné dráhy vám stačí základní objektiv s širokým ohniskem. Pokud ale chcete fotografovat objekty hlubokého vesmíru (tzv. Deep-sky objekty nebo taky DSO), potřebujete alespoň střední teleobjektiv s ohniskem 200 mm a více.
Jak zaostřit teleskop
Pokud je naopak foťák daleko, potřebujete prodlužovací kroužky. Poraďte se se zkušenějším fotografem, jistě vám pomůže teleskop seřídit. Pak už jen doporučuji pořízení Bachtinovy masky. To je udělátko, keré nasadíte na teleskop a ono Vám umožní precizněji zaostřit.
Jak fotit mobilem noční oblohu
Ano, je možné fotit hvězdy i na smartphone, ale žádné zázraky neočekávejte. I v tomto případě budete potřebovat stativ a nějakou aplikaci, která vám umožní pořizovat delší expozice. Například na iPhone si můžete stánout aplikaci NightCap Camera a na Androidu aplikaci Long Exposure Camera 2.
Jak fotografovat planety
Pro fotografování planet je relativně charakteristický dostatek světla, který je však vykoupený velmi malým úhlovým rozměrem detailů a jejich nízkým kontrastem. Planety fotografujeme s citlivostí 100–200 ISO, pokud možno s delším expozičním časem a nižší frekvencí mezi jednotlivými expozicemi.
Jaký filtr na focení slunce
Základními pomůckami pro focení Slunce je velice silný šedý filtr a co nejdelší teleobjektiv. Potřeba co nejsilnějšího šedého filtru je zcela evidentní, vždyť budete fotit přímo Slunce a ještě k tomu teleobjektivem!
Jak fotit produkty venku
Připravte si scénu u okna, přitáhněte k němu židli, stůl, nebo rovnou foťte na zemi. Ideálně chcete otočit focený předmět k oknu, aby chytil co nejvíce světla. Pokud chcete fotit na zahradě, ideální je večer nebo ráno, případně za zamračeného dne. Vyhněte se přímému slunci.
Jak fotit ve špatném světlé
Nastavte režim M, ISO 400 až 800, clonu dle potřebné hloubky ostrosti od f/2.8 do f/5.6 a čas expozice zvolte 1/60 až 1/200. Takové nastavení by vám mělo stačit na většinu scén. Může se vám stát, že blesk dostatečně nenasvítí celé pozadí scény, a to je pak tmavé až černé.
Jak koukat na zatmění
„Nejlepší ochranou zraku při pozorování zatmění Slunce jsou k tomu určené brýle či filtry zakoupené v nejbližší hvězdárně. Jako vhodná ochrana může posloužit také speciální fólie vyrobená účelově pro potřeby pozorovatelů Slunce. Prodává se ve formátu A4 za zhruba 500 korun v obchodech, které prodávají dalekohledy.