Co zatěžuje játra?

Co zatěžuje játra?

Co nejvíc zatěžuje játra

Co játrům škodí

Obecně se dá říct, že játrům škodí přetěžování průmyslově zpracovanými potravinami, které obsahují velké množství konzervantů, barviv, sladidel a ztužených tuků. Játra nepotěšíme ani alkoholem a kouřením. Velké škody v našem těle mohou napáchat také plísně a žluklé oleje.
Archiv

Čím se zatěžují játra

Játra nejvíce zatěžuje alkohol, drogy, nadměrné užívání léků, toxiny z životního prostředí nebo velké množství cukrů a tuků. Nicméně, dokážou se opravdu pozoruhodně samy regenerovat – když je při operaci odstraněn celý jeden lalok, během několika týdnů ho tělo umí nahradit.
Archiv

Co je nejlepší na regeneraci jater

Na regeneraci jater se již tradičně používá Ostropestřec mariánský. Pokud vám nevyhovuje vaření čajů, můžete rovnou sáhnout po tabletách s výtažkem z této byliny. Přípravky se používají jako podpůrná léčba při chronický (nikoli akutních), toxických onemocněních nebo třeba při jaterní cirhóze.

Co pomáhá játrům

Zelená listová zelenina jako je rukola, polníček, špenát nebo čekanka je bohatá na antioxidanty, protizánětlivé látky a enzymy, které podporují tvorbu žluči. Mají také vysoký obsah chlorofylu, pomáhájí neutralizovat těžké kovy a další cizorodé látky, čímž podporují činnost jater.
Archiv

Jak rychle ulevit játrům

Pokud chcete dopřát svým játrům očišťovací kúru, měli byste zcela vyloučit alkohol, kofein, tabák a další drogy, umělé, rafinované nebo nekvalitní potraviny. Dobré je také hodně pít obyčejnou vodu a jíst organickou stravu. Prospěšné je také dopřát tělu sport, nebo třeba saunu.

Co se nesmí jíst při jaterní dietě

Nevhodné potraviny

Při jaterní dietě je naprosto nevhodný alkohol, dále tučná jídla jako vepřové maso,husa, kachna, skopové, zvěřina, losos, kaviár, sardinky, pikantní lahůdky a konzervy, paštiky, tlačenky, jelita, jitrnice, tučné a trvanlivé salámy, slanina, škvarky a klobásy.

Jak urychlit regeneraci jater

Aby bylo možné účinně odstranit toxiny nahromaděné v játrech a urychlit tak jejich regeneraci, je nutné okamžitě odstranit faktory, které vedou k poškození orgánu. Obvykle se jedná o alkohol, tučná jídla nebo léky a doplňky stravy. Je také nutné použít detoxikační léčbu.

Jak vyčistit střeva a játra

Základem přírodní detoxikace střev je detoxikační dieta. Znamená to, že několik dnů před vlastní detoxikací je potřeba již upravit jídelníček. Zařadit pouze potraviny snadno stravitelné, obsahující hodně vlákniny, pít dostatečné množství vody.

Jak dlouho trvá obnova jater

Tento proces bohužel trvá velmi dlouho a v závislosti na stupni poškození orgánu se pohybuje od několika týdnů až po několik měsíců. Je třeba poznamenat, že regenerační schopnost jater není neomezená.

Co mají rádi játra

Kapusta, růžičková kapusta, špenát a čekanka patří mezi mocnou zeleninu, která je bohatá na síru. Ta slouží jako aktivátor jaterních enzymů odpovědných za vylučování volných radikálů a toxinů z těla. Jednoduše řečeno síra pomáhá játrům v detoxikačním procesu.

Jak rychle snížit jaterní testy

Základem je úplný zákaz alkoholu a čerstvého pečiva. Je rovněž nutné vynechat živočišné i rostlinné tuky a vyhnout se vysokému množství bílkovin. Jídla se nesmí výrazně kořenit a nedoporučuje se ani používání bujónů, česneku a cibule.

Jak na detoxikaci jater

Snaha očistit játra je nezbaví žádné nemoci. Přirozenou funkci jater podpoří Ostropestřec mariánský, Kurkuma dlouhá nebo Artyčok zeleninový. Pokud máte zdravá játra, dodržujte zásady zdravé životosprávy, nepřejídejte se, pijte hodně vody, nepijte alkohol, nekuřte a neužívejte drogy.

Jak dlouho trvá detoxikace jater

Rychlá detoxikace jater může trvat jeden či dva dny, ale známé jsou i detoxikace jater za 20 dní.

Jak rychle se regenerují játra

Chronická onemocnění vedou k dlouhodobé jaterní chorobě. A to navzdory faktu, že žádný jiný orgán nemá tak úžasnou schopnost regenerace jako právě játra. I po jejich odstranění ze tří čtvrtin dorostou během pár týdnů do původního objemu a jsou schopna plně fungovat.

Jak se projeví problémy s játry

Bez funkčních jater nelze přežít. Že s nimi není něco v pořádku, se může projevit například trávicími potížemi (nadýmáním), nevolností, slabostí, pocitem vyčerpanosti, únavou, žloutnutím očního bělma či pokožky či tvorbou modřin. To vše by mělo být důvodem k absolvování jaterních testů.

Co nesmim na játra

Nejen před plánovanou očistou, ale i jako preventivní ochranu jater byste měli maximálně omezit tučná jídla, smažené a hodně solené pokrmy. Stejně tak jsou na tom i pečená jídla, přemíra cukru, uzenin a také tučné mléčné výrobky. Vynechejte taky polotovary a instantní jídla.

Co zhoršuje jaterní testy

Zvýšené hodnoty a nemoci jater

Zvýšené hodnoty jaterních enzymů často signalizuji poškození jaterní tkáně. Mezi nejvíce škodlivé toxické látky patří zejména vysoké dávky alkoholu, chemikálií nebo léků. Ale mohou to být například i různé rostlinné jedy, zejména houby.

Co zvyšuje jaterní testy

Zvýšení jaterních testů signalizuje některé z mnoha onemocnění jater. Může se jednat o onemocnění infekční, nejčastěji o některou z virových hepatitid, lidově řečeno žloutenku nebo o mononukleózu. „Dále připadají v úvahu postižení z příčin metabolických, například ztučnění jater při poruše metabolismu tuků.

Jak se projevuje špatná funkce jater

Příznaky a projevy cirhózyChronická únava, nechutenstvíZvýšená krvácivost a tvorba podlitin.Trávicí obtíže jako nevolnost, zácpa, průjem.Otoky dolních končetin (chodidla, kotníky)Hubnutí, často výrazně horní a dolní končetiny.Svědění kůže.Zažloutnutí kůže a očního bělma.Tmavá moč

Jak se poznají nemocná játra

Příznaky a projevy cirhózyChronická únava, nechutenstvíZvýšená krvácivost a tvorba podlitin.Trávicí obtíže jako nevolnost, zácpa, průjem.Otoky dolních končetin (chodidla, kotníky)Hubnutí, často výrazně horní a dolní končetiny.Svědění kůže.Zažloutnutí kůže a očního bělma.Tmavá moč