Jak je to když zaměstnavatel nemá práci?

Jak je to když zaměstnavatel nemá práci?

Co si zaměstnavatel nesmí dovolit

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Na co má právo zaměstnavatel

K právům zaměstnavatele patří mimo jiné určení množství práce a pracovní tempo, vyžadování náhrady škody po zaměstnanci, který nějakým způsobem porušil pracovní kázeň, a způsobil tak nadřízenému újmu. Mezi další právo zaměstnavatele patří také výpověď podřízenému ve zkušební době bez udání důvodů.

Kdy mě může zaměstnavatel přeřadit na jinou práci

Zaměstnavatel může převést zaměstnance na jinou práci v rámci výpovědní lhůty, byla-li výpověď podána z důvodu, že zaměstnanec nesplňuje zákonné předpoklady pro výkon práce, dlouhodobě dosahoval neuspokojivých pracovních výsledků, nebo pokud závažně porušil své pracovní povinnosti.
Archiv

Kdy nemusím přijít do práce

Promítne se to do posudku

Pokud přestanete chodit do práce, zaměstnavatel vám může okamžitě zrušit pracovní poměr. To je sice vaším cílem, ale problém je, že se to může odrazit v pracovním posudku. Zmínku pak uvidí nejen nový zaměstnavatel, ale může vám to i zkomplikovat jednání na úřadu práce, pokud žádáte o podporu.

Na co se zaměstnavatel nesmí ptát

sexuální orientace, náboženství, rasa, politika

Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.

Co musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci

Zaměstnavatel má povinnost umožnit svým zaměstnancům dostatečný pitný režim. Při horku v práci navíc zaměstnancům vzniká nárok na takzvané ochranné nápoje. Podle § 2 zákona č. 309/2006 Sb., zákoníku práce tedy musí být pracoviště zásobováno vodou.

Co je převedení zaměstnance na jinou práci

Převedení na jinou práci je jednostranné právní jednání, kterým zaměstnavatel, zpravidla bez souhlasu zaměstnance, mění po určitou dobu druh práce sjednaný se zaměstnancem v pracovní smlouvě. Na rozdíl od změny pracovní smlouvy, k níž dochází podle § 40 zákona č.

Jak dlouho dopředu musí zaměstnavatel oznámit směny

O rozvržení pracovní doby musí být zaměstnanec podle zákoníku práce informován alespoň 2 týdny předem, pokud není dohodnuto něco jiného. Zaměstnavatel tedy může změnu oznámit i v kratším předstihu, ale jen se souhlasem dotčeného zaměstnance.

Jak se omluvit v práci když mi není dobře

Nejjednodušší je zatelefonovat do zaměstnání, ohlásit jednodenní sick day a ještě ten den navštívit svého obvodního lékaře, který rozhodne o dalším postupu – zda váš uzná dočasně pracovně neschopným – a vydá tzv. „neschopenku“.

Jak odejít z práce hned

Jedinou možností pro skončení pracovního poměru ze dne na den je tedy okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance.

Co dělat když zaměstnavatel porušuje zákoník práce

Jestliže zaměstnavatele podezříváte z porušování pracovněprávních předpisů, podejte podnět k provedení kontroly na oblastní inspektorát práce, nebo přímo na Státní úřad inspekce práce. Podnět je možno podat písemně poštou, osobně, telefonicky nebo elektronicky.

Na co se neptat na pohovoru

Na co se neptat v první fázi pracovního pohovoru Není vhodné se ptát na otázky týkající se délky dovolené, výše platu, firemních benefitů. Pokud se dostanete do užšího kola výběru, na tyto otázky budete tázáni.

Co je povinností zaměstnavatele

Mezi základní povinnosti zaměstnavatelů patří: Dodržování zákonů a předpisů v souvislosti s pracovní smlouvou. Přidělování práce pracovníkům dle jejich zkušeností, dovedností a dle jejich pracovní smlouvy. Respektování práva pracovníků na jejich odborné sdružování.

Na co mám nárok jako zaměstnanec

Zaměstnanec má právo na náhradu mzdy od zaměstnavatele ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku po dobu prvních 14 dnů, a pokud se zaměstnanec nevrátí do práce, pak má od 15. dne nárok na nemocenské (§ 192 zákoníku práce). Pokud je má firma uzavřená kvůli mimořádným opatřením, kolik dostanu

Co je paragraf 52

Zákoník práce paragraf 52. Výpověď ze strany zaměstnavatele musí splňovat podmínky paragrafu 52 zákoníku práce, jinak je výpověď neplatná. Neplatnost výpovědi může vyslovit pouze soud, na který se dotčený zaměstnanec obrátí. Důvod výpovědi nelze dodatečně měnit.

Kdy může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr

Okamžitou výpověď tedy můžete podat pouze, pokud vás k tomu nutí zdraví, nebo pokud zaměstnavatel neplatí sjednanou mzdu či plat. Oba tyto důvody musíte řádně doložit. Pokud jste si ale našli novou práci a v té staré chcete skončit, tak musíte podat běžnou výpověď ze zaměstnaneckého poměru.

Kdy může zaměstnavatel změnit směny

S rozvrhem musí zaměstnavatel zaměstnance seznámit, a to nejpozději 2 týdny předem (pokud se nedomluví se zaměstnancem jinak). Stejně tak ho musí seznámit i s jakoukoliv změnou rozvrhu. Ze dne na den tedy zaměstnavatel bez souhlasu zaměstnance směny změnit nemůže.

Jak dlouho můžu být v práci

Maximální pracovní doba

Maximální délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin. 12 hodinová pracovní doba je maximální zákonem povolená. Zákoník práce pracovní dobu a její rozvržení definuje čtyřmi způsoby.

Kdy muze dát zaměstnavatel acko

Pokud zaměstnanec není přítomen v práci v pracovní době a jeho nepřítomnost není způsobena některým zákonem stanovených omluvitelných důvodů, jedná se o neomluvenou absenci zaměstnance. Příklad omluvené absence: nemocenská, dovolená, ošetřování člena rodiny, předvolání k soudu, výslech na policii apod.

Co delat kdyz nejdu do práce

V případě vážnějšího rozstonání je třeba nejprve navštívit lékaře, který vám může vystavit neschopenku. Na neschopenku má nárok ze zákona každý zaměstnanec či OSVČ, která se přihlásila k nemocenskému pojištění. O vystavení neschopenky musíte informovat bez zbytečného otálení svého zaměstnavatele.

Na co si dát pozor při odchodu z práce

Výpověď musí být zaměstnanci doručena v písemné formě a do vlastních rukou. Nemůže být komunikována například přes Skype ani po telefonu. Po doručení výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba je stanovena v délce minimálně dvou měsíců a běží od prvního dne následujícího měsíce od oznámení.

Co se stane kdyz nenastoupím do práce

Jestliže zaměstnanec ve sjednaný den nenastoupí do práce, aniž by mu v tom bránila překážka v práci, nebo se zaměstnavatel do týdne nedozví o této překážce, může zaměstnavatel od pracovní smlouvy odstoupit. Odstoupením zaměstnavatele se pracovní smlouva od počátku ruší.

Kam se obrátit když zaměstnavatel neplatí

V tomto případě máte možnost uplatnit svoji pohledávku u insolvenčního správce nebo se s ní obrátit na krajskou pobočku Úřadu práce České republiky. Po úřadu můžete ze zákona požadovat náhradu dlužné mzdy až za tři kalendářní měsíce.

Jak poznat že pohovor šel dobře

BlogyPohovor trval déle, než jste očekávali.Pohovor proběhl formou konverzace, nejednalo se pouze o odpovědi na dotazy.Bylo vám řečeno, jaké by byly VAŠE úkoly v této roli.Reakce manažera.Zaujala Vás nejen role, ale i společnost jako takováDostali jste odpovědi na všechny Vaše otázky.

Co dělá zaměstnavatel s Neschopenkou

U dočasných pracovních neschopností vystavených zaměstnancům zaměstnavatel neprodleně po uplynutí prvních 14 dnů trvání dočasných pracovních neschopností zasílá příslušné OSSZ/ PSSZ/ MSSZ pouze vyplněný tiskopis „Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění“, a to bez žádostí o dávky nemocenského pojištění.