Co je to sabat?
Jak dlouho trvá šabat
Židovský šábes začíná v pátek se západem slunce a končí v sobotu se setměním. Po tuto dobu by židé neměli pracovat. Na celý šábes se proto musí nakoupit všechno potřebné předem. A k tomu patří i hektický shon na pátečních jeruzalémských tržištích.
Který den v týdnu je šabat
Na šabat spolu s Božím požehnáním tedy člověk může zakoušet obzvláštní pocit Boží blízkosti. Sedmý den týdne je znamením smlouvy mezi Bohem a jeho lidem, vyjádřením vzájemného věčného pouta. Kvůli tomuto všemu se den odpočinku nazývá i svatým šabatem.
Archiv
Jak slavit šabat
Liturgie na šabat
Po skončení modlitby se rodina většinou schází u slavnostní večeře, před kterou se říká kiduš nad vínem a požehnání nad chlebem. V sobotu ráno se v synagoze koná ranní bohoslužba (šacharit) se zvláštními přídavky k Psukej de-zimra a čtením z Tóry.
Co se nesmí dělat o šabatu
Věřící židé o šabatu nesmějí používat peníze, chodit nakupovat, vařit, telefonovat či jezdit autem. Všechny tyto zákazy striktně dodržují hlavně ortodoxní židé. Tyto zákazy jsou historického původu a dodnes se v závislosti na době mění.
Archiv
Kdy končí šabat
Byl večer a bylo jitro den druhý.." Tak tomu je den za dnem po celou dobu stvoření. Podobně všechny dny židovského kalendáře začínají ve shodě s Biblí večerem a následujícím večerem končí. To je také důvod, proč například židovský den odpočinku, šabat, začíná již v pátek po setmění a končí po setmění dne následujícího.
Co znamená šabat Salom
JIČÍN – Občanské sdružení Baševi doplnilo do letošního programu v synagoze navíc i koncert s názvem „Šabat šalom! “ Tento pozdrav v hebrejštině se používá během pátku. Přeje se jím pokojný den odpočinku – Šabat.
Co jsou to bar micva
Bar micva (hebrejsky בר מצוה, doslova „syn přikázání“), je židovský náboženský obřad, během kterého se ze židovského chlapce stává nábožensky dospělý muž, který na sebe přijímá odpovědnost za dodržování micvot – přikázání.
Co to je Shalom
Šalom (hebrejsky שָׁלוֹם, obvykle se překládá jako „mír“ či „pokoj“), je výraz, který se v židovském prostředí používá k pozdravu a zároveň k označení ideálního stavu pro život.
Co je bát mitzvah
Bat micva (hebrejsky בת מצווה doslova "dcera přikázání") je židovský náboženský obřad, během kterého židovská dívka vstupuje do období dospělosti. Je obdobou obřadu bar micva u chlapců.
Jak probíhá židovská svatba
Židovská svatba není pouze jedním aktem, ale sestává ze dvou částí – kidušin (קידושין, zásnuby) a nisu'in (נישואין, sňatek). Původně se konaly tyto dva obřady odděleně, nisu'in do roka po kidušin, ve středověku však byly obě části spojeny a doplněny o některé prvky, takže se dnes obřad koná v jeden den.
Co je Shalom Aleichem
Shalom aleichem (/ʃəˌlɒm əˈleɪxəm, ˌʃoʊləm-/; Hebrew: שָׁלוֹם עֲלֵיכֶם, šālōm ʿalēḵem; Hebrew pronunciation: [ʃaˈloːm ʕaleːˈxem]) is a spoken greeting in Hebrew, meaning "peace be upon you".
Co to je bar micva
„Syn příkazu – dcera příkazu“. Znamená každého dospělého muže/ženu, který(á) je povinen (povinna) plnit všechna přikázání a povinnosti. Od raného středověku se koná slavnostní náboženský obřad, při němž je chlapec o prvním šabatu po svých 13.
Co je to Ketuba
Ketuba (hebrejsky כתובה, plurál כתובות, ketubot) je psaná svatební smlouva, kterou uzavírají ženich a nevěsta při židovské svatbě.
Co je to košer
Košer je soubor stravovacích zvyků v judaismu. Jedná se tedy o celé seznamy jídel, která je možno konzumovat, aniž bychom porušili rituální čistotu jídla židovské kuchyně. Ačkoliv se používá především ve vztahu ke gastronomii, stále častěji je používán nejen Židy pro označení všeho, co je povolené, správné či vhodné.
Co je to Mezuza
Mezuza (pl. mezuzot) je pergamenový obdélník, na němž jsou napsány příslušné biblické pasáže (Deut. 6:4-9 a 11:13-21). Na jeho zadní straně je slovo Šadaj, jedno z Božích jmen a akronym výrazu šomer dlatot jisrael – „ten, který chrání dveře Izraele“.
Co je to Tfilin
Tfilin (hebrejsky תפילין, od tfila, doslova modlitba) jsou modlitební řemínky a jeden z nejstarších znaků judaismu. Někdy jsou označovány také jako fylaktéria (přes pozdnělat. phylacterium z řec. phylacterion ochrana, záštita, amulet), což je však pejorativní a nesprávné pojmenování křesťanského původu.
Co nesmí jíst Žid
Základní pravidla kašrutu
Ze savců se například smí jíst hovězí, jehněčí či kůzlečí. Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí. Z ptáků jsou zakázáni především dravci, povoleny jsou naopak všechny běžně chované domestikované druhy, tedy kuře, kachna, husa, krocan či krůta.
Co je Kasrut
Kašrut (hebrejsky כַּשְׁרוּת) označuje v judaismu soubor pravidel pro rituální způsobilost. Používá se zejména v souvislosti s potravinami: co je povoleno k jídlu, je označováno jako „kašer“ (hebrejsky כשר, doslova vhodné).
Co je to pejzy
Pejzy (nakroucené lokny vlasů na skráních) nejsou obvyklé u všech skupin charedim, stejně tak jako pokrývka hlavy.
Co buddhismus zakazuje
Základem buddhismu je cyklus zrození, života a smrti. Víra zakazuje působit bolest živým tvorům, lhát a užívat alkohol, nepřípustné je také sexuálně nemorální chování.
Co to je kosher
Kosher ve zkratce znamená vhodný, rituálně zabitý. Tento pojem pochází z Tóry a židé dodržují košer pravidla pro potraviny, protože to řekl Bůh. Existuje řada pravidel pro košer jídlo, které je povolené ke konzumaci, a košer jídlo je většinou i certifikováno.
Kdo to jsou Chasidé
chasidismus – (z hebr. chasid = zbožný) – původně středověké židovské hnutí „zbožných“ rozšířené hlavně mezi Židy v Německu a navazující na tradice mystiky a kabaly, jehož představitelem byl Jehuda Chasid, autor zákl. díla Knihy zbožných.
Kdo smí nosit Jarmulku
כיפות – kipot) nebo jarmulka (jidiš יאַרמלקע – jarmlke) je pokrývka hlavy, kterou věřící židé nosí ve shodě s tradicí svého náboženství (judaismus).
Co nesmí jíst buddhisté
Jelikož buddhisté věří, že se může člověk převtělit do zvířete, jsou automaticky vegetariány. Na rozdíl o ostatních náboženství to není kvůli konzumaci masa, ale samotnému aktu zabití. Základ stravování tvoří rýže společně se zeleninou, obilninami či luštěninami.
Co nejí buddhisté
Přesto se převážně uvádí, že nebyl. Podle théravády Buddha schvaloval jedení vepřového, kuřecího a rybího masa, ale nepovoloval maso člověka, psa, kočky, krávy či slona. Maso pro mnichy by nemělo být zabito cíleně pro ně. Obvykle maso dostávají jako dar od ostatních.