Jak pracovat s tekutým kouřem?

Jak pracovat s tekutým kouřem?

Jak se používá tekutý kouř

Tekutý kouř se používá k ochucování potravin, především masa, uzenin, ryb a sýrů. Může být používán také jako koření anebo i jako dochucovadlo do polévek. Uplatnění nalezne také při grilování, kde dodá vašemu jídlu skvělou chuť po velmi aromatickém kouři. Tekutý kouř působí jako antibakteriální složka.
ArchivPodobné

Čím nahradit tekutý kouř

Esku, tekutý kouř opravdu existuje a je to chemická náhražka za opravdickou věc. Při uzení místo toho používáme větvičky pecanu, které nasbírám v nedaleké aleji. Pecan je druh ořechu (a já tvrdím ořech jako ořech). Také se používá dřevo hikory.
Archiv

Jak udit s tekutým kouřem

Použití tekutého kouře je naprosto jednoduché. Tekutý kouř se nalije na maso spolu s dalším kouřením a nechá se působit přes noc v chladu. To je dostatek času, aby se do masa dostalo požadované kouřové aroma. Aby proces uzení byl kompletní je potřeba maso usušit.
Archiv

Jak udit maso bez udírny

V den přípravy maso omyjeme, znovu potřeme tekutým kouřem a na 5-7 hodin (podle velikosti masa) dáme do pomalého hrnce na Low. Pod maso je vhodné dát mřížku, aby neleželo na dně, my to řešíme většími dřevěnými třískami, kterými kus masa podložíme. Během pomalení maso dvakrát potřeme lehce naředěným studeným kouřem.

Co je to Tekuty kouř

Tekutý kouř je kapalina získaná kondenzací kouře a par vznikajících během hoření dřeva, ve vodě nebo v jiné látce. Obvykle má hnědou, nebo žlutočervenou barvu. Průmyslově se tekutý kouř může vyrábět také procesem řízeného tepelného rozkladu dřeva (pyrolýzou) a následnou disperzí par ve vodě.

Jak se udí maso

Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.

Jak vytvořit umělý kouř

Dýmovnice v kuchyni

Pokud seženete trochu pevného salmiaku, odeberte na špičku nože a hoďte ho na rozpálenou plotýnku elektrického vařiče. Látka okamžitě sublimuje a vzniká dým. Pokus provádějte v brýlích, vznikající dým však téměř není dráždivý a dá se bez problémů vyvětrat.

Jak se dělá tekutý kouř

Tekutý kouř vzniká, stejně jako klasické studené a teplé kouře, spalováním kvalitního dřeva a následnou kondenzací ve vodě. Vzniklé kondenzáty jsou ale ještě dále upravovány a zbavovány zbytků nežádoucích látek tak, že je u finálního produktu na rozdíl od klasických kouřů známo jeho přesné složení.

Jak si doma Vyudit maso

První hodinu ponecháte maso v udírně na 45 °C až 60 °C. Poté teplotu pomalu zvyšujte na 80 °C až 100 °C, aby se maso důkladně propeklo a nezůstalo syrové. Druhá fáze trvá také zhruba hodinu. Ve třetí fázi dochází k takzvanému zakuřování, respektive vybarvování, kdy maso dostává kouřové aroma.

Jak poznat že je uzené maso hotove

Dřevo na uzení je třeba pečlivě vybírat. Musí být zcela vyschlé a nejlépe z ovocných stromů. Pro přikládání je ideální bukové nebo dubové dřevo. Hotové maso poznáte nejlépe podle barvy, pokud byste mu nedali dostatek času, bude vám hotový produkt plesnivět, pokud byste na něj naopak zapomněli, získá hořkou pachuť.

Jak udit maso doma

Uvedeme vám pár příkladů, jak udit maso: Bílé maso (drůbež) se udí při teplotě 58 °C po dobu 80 minut, nebo při teplotě 65 °C, a to 7 minut. Červené maso (hovězí, jehněčí, vepřové) se doporučuje dát do udírny s vnitřní teplotou 55 °C, a to na 120 minut. Při 60 °C se pak zkracuje doba na 15 minut.

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Jak dlouho udit teplým kouřem

Uzení teplým kouřem je oblíbenou metodou uzení. Teplota kouře se pohybuje v rozmezí 40 – 60 °C a doba uzení je podstatně kratší, stačí 10 – 16 hodin. Maso se doporučuje před samotným uzením nahřívat ve vodě na vnitřní teplotu 60 °C.

Jak vyrobit doma mlhu

PostupDo sklenice nalejeme trochu teplé vody.Zapálíme špejli a po chvíli ji sfoukneme.Vložte špejli do sklenice a foukněte dovnitř i trochu kouře. Vytvoříme tím tzv. kondenzačních jádra.Na sklenici položíme obrácené víčko a na něj dáme pár kostek ledu.Čekáme a pozorujeme, jak se tvoří mlha.

Jak vyrobit Plazivou mlhu

Novinkou jsou ultrazvukové mlhovače, které pro výrobu plazivé mlhy používají ultrazvuk. Do výrobníku mlhy proto stačí nalít jen destilovanou vodu. Ultrazvukový generátor mlhy hravě přemění vodu na jemnou hustou mlhu, která se plazí při zemi. Jde tedy o zdraví neškodnou výrobu mlhy, která nenarušuje životní prostředí.

Co je to kouř

Kouř nebo též dým, lidově též čoud či čmoud, je produkt nedokonalého spalování. Obsahuje obvykle bezbarvé plyny a drobné viditelné části (popel, popílek, saze).

Jak poznat že je maso Vyuzene

Že už maso dosáhlo požadovaného stavu poznáte podle barvy, která by měla být sytá a tmavá. Pozor ale na to, aby nebylo maso v udírně příliš dlouho. Správně vyuzené maso má jemnou konzistenci a je měkké. Vyschlé a tvrdé maso určitě není požadovaným výsledkem.

Proč je maso z udírny tuhé

Špatná doba uzení

Při uzení horkým kouřem určitě dobu uzení nepřežeňte. Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.

Jaké je nejlepší maso na uzení

Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.

Jak poznat že už je maso uzené

Že už maso dosáhlo požadovaného stavu poznáte podle barvy, která by měla být sytá a tmavá. Pozor ale na to, aby nebylo maso v udírně příliš dlouho. Správně vyuzené maso má jemnou konzistenci a je měkké. Vyschlé a tvrdé maso určitě není požadovaným výsledkem.

Čím topit v udírně

Čím tedy topit v udírně Záleží na typu vaší udírny. Ne každá je koncipovaná na kusové dřevo, například moderní elektrické se roztápí briketami, peletami a podobnými materiály. Nejuniverzálnější bývají dřevěné udírny s kovovým topeništěm, v nich se dá většinou použít kusové dřevo, piliny i štěpka.

Co na dno udírny

Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.

Jak vytvořit mrak

Postup:do láhve nalijte tolik francovky (nebo jiného alkoholu), aby pokryla dno.uzavřete láhev.nasaďte vývod hustilky a láhev napumpujte vzduchem.vypusťte co nejrychleji ventilkem vzduch. Kromě syčení vzduchu z ventilku uvidíte mrak v láhvi.

Jak si vyrobit kour

Dým se dá vytvořit i uměle, bez hoření, čistě chemickou cestou. chlorovodíkovou (solnou). Amoniak a chlorovodík jsou těkavé plyny. Reagují spolu za vzniku pevného chloridu amonného (salmiaku), jenž se jemně rozptyluje ve vzduchu a vytváří dým.

Co je to hazer

Hazer (z angl. haze, mlha) neboli výrobník mlhy je přístroj používaný na koncertech a diskotékách pro výrobu umělé mlhy. Mlha vzniká kondenzací vody s příměsí glycerinu, která se získává ze zásobníku umístěného v hazeru . Hazer je většinou ovládán dálkově vlastním ovládáním, případně přes DMX panel.