Jak zvládnout umírání?
Co prožívá umírající člověk
Umírající člověk je v některých chvílích či dnech neklidný. Stává se, že sebou na lůžku hází, dělá bezcílné pohyby rukama nebo nohama, snaží se odejít nebo bez viditelného důvodu škube prsty. To jsou také znamení, že ztrácí spojení s tímto pozemským světem.
Archiv
Co cítí umírající
Symptomy umírání
Člověk nemá zájem přijímat jídlo ani tekutiny. Pacient začíná mít větší potíže s dýcháním; dechy jsou slabší a rychlejší, nebo naopak pomalejší. Periodicky se objevují chvíle, kdy pacient nedýchá vůbec. Polykání je obtížnější.
Co se děje s tělem když umira
Smrt přichází velmi rychle poté, co srdce přestane bít, ustává přísun krve k životně důležitým orgánům včetně mozku. Poté, co se srdce zastaví, dostavují se během několika sekund všechny příznaky toho, že je člověk shledán mrtvým. Okamžik, kdy jsou přítomny všechny tři parametry, je definován jako čas smrti.
Jak poznat že umírá
Na skutečnost, že se život nemocného nachyluje k samotnému závěru a zbývá již pouze několik dní života, nás upozorní následující příznaky. Nemocný se stává čím dál tím více unaveným, zhoršuje se jeho pohyblivost, postupně ubývá tělesných sil, začíná být plně závislý na pomoci druhých osob, stává se ležícím.
Archiv
Jak si přivolat smrt
Když ze zdi sám od sebe spadl obraz, kříž nebo třeba zrcadlo, měl brzy v domě někdo zemřít. Někde smrt ohlašovalo náhlé vrzání dveří nebo nábytku. Mezi další úkazy v domácnosti symbolizující příchod smrti patřilo zrezavění nože, zhasnutí svíčky, zvlhnutí soli nebo tajemné zvuky vycházející z kamen.
Jaká je smrt
Smrt, úmrtí, skon, latinsky exitus, je (z biologického a lékařského hlediska) zastavení životních funkcí v organismu spojené s nevratnými změnami, které obnovení životních funkcí znemožňují. Smrt je tedy stav organismu po ukončení života, úplná a trvalá ztráta vědomí. Umírání je postupný proces, na jehož konci je smrt.
Co se stane po smrti
Po smrti dochází k zástavě cirkulace krve a ke kontrakci cév. Krev se následně sama hromadí a vlivem gravitace klesá (nejprve červené krvinky, posléze ostatní složky). Posmrtné skvrny se objevují na částech těla obrácených k zemi, ne však na těch částech těla, které jsou k zemi přitlačené.
Co se děje s tělem v rakvi
Poté, co rakev s tělem překročí práh krematoria, je odvezena do chladicího či mrazicího boxu – záleží na stupni rozkladu těla. V chladicí místnosti je 12° C, v menší mrazicí místnosti podstatně méně, až -20° C. Zde těla v rakvích, ve stabilní nízké teplotě, tráví naprostou většinu pobytu v krematoriu.
Co nás čeká po smrti
Po smrti uvidíme to, co předpokládáme, že uvidíme
Někdo se tak může ocitnout opuštěný ve vyprahlé poušti, jiný prožívat děsivé výjevy v říši temnoty (znázorněné v mystickém filmu Náš domov) a jiný uzří hned zářivé nebeské světlo. Je pravděpodobné, že každý uvidí také to, co odpovídá jeho náboženské tradici.
Jak se zbavit strachu ze smrti
Přestaňte se soustředit na smrt a směřujte svou pozornost na život. Snažte se zaměstnat svou mysl prací, volnočasovými aktivitami a budováním rodinného zázemí. Uvidíte, že na myšlenky o smrti už vám nebude zbývat vůbec žádná kapacita. Doporučení: Nedovolte, aby vaši blízcí prožívali strach ze smrti.
Jak se smířit se smrti
Jak se vyrovnat se smutkem z odchodu blízkého člověkaZpomalte a dovolte si „pocity”Nebojte se přijmout podporu.Sdílejte společné příběhy.Vypište se.Každý den jeden malý krok.Nezapomínejte na své oblíbené místo.Zkuste něco nového.Naučte se mít rádi sami sebe.
Co se s námi stane po smrti
Několik minut po smrti v těle probíhá autolýza či samotrávení, které způsobují trávicí enzymy, ty postupně rozkládají všechny tkáně. Tomuto procesu čelí nejdříve orgány, které obsahují buď mnoho těchto enzymů, což jsou játra, nebo velké množství vody, tím je mozek.
Jak se rozloučit se zemřelým
Dopřejme si čas k rozloučení. Posaďme se vedle lůžka a pokusme se vnitřně se uklidnit. Když pozorujeme obličej zemřelého, můžeme sledovat, jak mizí všechno napětí a vyzařuje pokoj. Jestli chceme, mluvme se zemřelým, doprovoďme jej svými myšlenkami na jeho pro nás neviditelné cestě.
Jak vypadá popel zemřelého
Výsledný popel z nebožtíka rozhodně nevypadá jako cigaretový, jeho konzistence spíše připomíná velmi jemný štěrk. Trvá přibližně hodinu, než vychladne a může být zabalen. Práce v krematoriu rozhodně není pro každého, člověk se musí naučit žít s tím, že je každý den v kontaktu se smrtí.
Proč se nedávají boty do rakve
Boty do rakve
Běžně se doporučuje nedávat zesnulému do rakve boty. To je z ekologických důvodů – obuv je většinou vyrobena z materiálů, které by při zpopelnění vypouštěly do ovzduší nechtěné zplodiny.
Jak vypadá duše
Duši lze tedy vnímat jako oživující princip, který je zcela nadčasový. Vlastní je pouze lidem, jde tedy o zásadní prvek, který člověka odlišuje od zvířat i od rostlin. Toto vnímání duše pak není vlastní pouze křesťanům, ale prolíná se i mnoha jinými náboženstvími.
Jak se rozloučit s duši zemřelého
Zapalte svíčku, chvíli klidně dýchejte a pak poproste Duši svého blízkého, aby Vám v rituálu pomohla. Představte si svého blízkého jak je zdravý, silný, šťastný a řekněte mu všechno, co mu potřebujete říct. Poděkujte mu za to, že jste se s ním mohli v tomto životě potkat.
Jak se smířit s vlastní smrti
Doporučila bych vám psychoterapii. Najděte si nějakého psychoterapeuta, se kterým budete moci mluvit o tématu smrti a svých myšlenkách a pocitech z ní, ale také o svém životě, svých přáních a plánech, které chcete realizovat.
Jak překonat žal
Možnost prožít si bolest a získat si postupný nadhled nad ztrátou, jsou hlavním prostředkem k překonání žalu, nicméně je to velmi zdlouhavý a náročný proces. Pomoci při snaze překonat smutek mohou také psychologové a práce se sny, jež jsou příznačným doprovodným jevem během procesu truchlení.
Co říct Když někdo zemře
Nejčastějším způsobem je jednoduchý pevný stisk ruky doprovázený několika slovy, kterými bývá „upřímnou soustrast“ nebo „přijměte mou upřímnou soustrast“. Nezapomeňte, že upřímná soustrast se nikdy nepřeje! Nenechte se tedy zlákat vyjádřením „přeji upřímnou soustrast“! Pozůstalým zcela jistě nic takového nepřejete.
Co udělat s věcmi po zemřelém
Je dobré věci po zesnulém rozdělit na několik skupin, které můžete pro lepší přehlednost shromažďovat na jedno místo. Při vyklízení po zemřelém je třeba přemýšlet, jak naložíte s cennostmi, s předměty, které pro vás mají symbolickou nebo emocionální hodnotu a pak s věcmi které nebudete potřebovat.
Co se děje s mrtvým tělem v hrobě
Rychlost rozkladu je dána mnoha faktory. Kde tělo leží, na roční době a teplotě okolí, na kondici a váze. V našich zeměpisných šířkách dochází při pohřbu do země za 6 až 12 měsíců k rozpadu měkkých částí těla a celý proces je pak ukončen zhruba za 10 let.
Co se děje po smrti sebevraha
V některých náboženstvích, jako je buddhismus, se věří, že duše sebevraha se může znovu narodit v jiném těle a pokračovat na své cestě k nirváně. V islámu existuje názor, že pokud sebevrah zemřel při obraně své země nebo víry, půjde do nebe.
Co se děje s tělem po pohřbu
V tuto chvíli o život dotyčného nebojují jen lékaři, ale i samo tělo umírajícího. Podle výsledků studie zveřejněných v magazínu Open Biology se buňky ze všech sil snaží regenerovat a obnovit činnost. Svůj marný boj prohrávají postupně, nikoli naráz, což proces smrti prodlužuje. Postupně odumírají i buňky mozkové.
Jak pracovat se smutkem
Prvním doporučením je být trpělivým sám se sebou. Ventilovat smutek může ale pomoci psychoterapeutický proces, který vám v dialogu s odborníkem umožní ho „zdravě odžít“ a do budoucna se vybavit takovými vnitřními zdroji, které vám pomohou snadněji zvládat podobné momenty.