Co je to zánět osrdečníku?
Jak se projevuje zánět osrdečníku
Typickým projevem je bolest na hrudi, která bývá ostrá a bodavá, zhoršuje se při kašli, hlubokém dýchání či v poloze v předklonu. Mezi další příznaky patří únava, slabost, dušnost, zvýšená tělesná teplota či horečka.
Co způsobuje zánět osrdečníku
Perikarditida může být infekční – často ji způsobují některé viry, bakterie a o něco vzácněji i plísně. Zánět osrdečníku ovšem může vzniknout i u autoimunitních chorob, může provázet nádorová onemocnění, sníženou funkci štítné žlázy a hromadění odpadních látek v těle při chronickém selhávání ledvin (odborně tzv.
Archiv
Co to je osrdečníku
Perikard neboli osrdečník je jedna ze čtyř srdečních vrstev (zjednodušeně řečeno)*. Jedná se o pouzdro z vazivové tkáně, v němž je uloženo srdce. Problémy mohou nastat, když se osrdečník zanítí (perikarditida) nebo naplní tekutinou. Otok může srdce poškodit a ovlivnit jeho funkci.
Kde se nachází osrdečník
Osrdečník či perikard, někdy též osrdečnice (latinsky: pericardium), je vak obalující srdce. Je tvořen dvěma listy – vnitřní serózní blánou (pericardium serosum viscerale), která tvoří výstelku perikardiální dutiny a epikard přímo naléhající na srdeční svalovinu, a vnější blánou (pericardium serosum parietale).
Jak poznat zánět srdečního svalu
Někdy se objeví únava, slabost, příznaky podobné chřipce (horečka, bolesti těla, únava) nebo zrychlený puls. V závažnějších případech může docházet k bolesti na hrudi, srdečním arytmiím, postupně se zhoršujícímu srdečnímu selhávání s dušností a otoky nebo i k akutnímu srdečnímu selhání.
Proč mě bolí u srdce
Píchání u srdce je obvykle vyvoláno poruchami nervosvalovými, tj. různými degenerativními procesy krční a hrudní páteře, funkčními bloky páteře, uskřípnutím některého z hrudních nervů apod. Zejména u neurastenických a psychicky labilnějších pacientů mohou být obtíže akcentovány jejich psychickou a emocionální rozladou.
Co je to Pericarditis
Perikarditida (latinsky: Pericarditis) je zánětlivé onemocnění osrdečníku (perikardu), tedy vaku obklopujícího srdce. Některá data mohou pocházet z datové položky. Mezi příznaky perikarditidy patří bolest na hrudi a teplota. Při poslechu se objevuje třecí šelest a patrné jsou též změny na EKG.
Co je to Epikard
Epikard (zevní vrstva srdeční stěny; tunica serosa) je mezotelová výstelka tvořící viscerální list perikardu. Od srdeční dutiny je nejvzdálenější, komunikuje asi s 50 ml perikardiální tekutiny. V subepikardu probíhají koronární arterie.
Jak vzniká srdeční arytmie
„Arytmie vznikají důsledkem odlišného vytváření či vedení elektrických vzruchů v srdci. Existuje velké množství poruch srdečního rytmu, a to jak v plusových hodnotách (zrychlený rytmus), tak v těch mínusových (zpomalený rytmus, případně delší výpadky v srdeční činnosti).
Jak poznat že srdce není v poradku
5 signálů, že srdce není v pořádku: Poznejte projevy srdečníhoNestačíte s dechem. Na zadýchávání při sportu není nic zvláštního.Otoky, které nesvedete na nepohodlí při cestováníNevysvětlitelná únava a slabost.Nadměrné bušení srdce i bez fyzické zátěže.Nárůst váhy i přes ztrátu chuti k jídlu.
Jak se leci zánět srdce
Odhalit zánět je složité – dělá se to pomocí magnetické rezonance srdce nebo odběrem vzorku přímo ze svalu. K léčbě se pak používají antibiotika nebo i léky podávané při srdečním selhání.
Jak se pozná slabé srdce
Těmi nejčastějšími příznaky jsou narůstající únava a slabost, dušnost, která se může zhoršovat vleže a v noci. Dále vás mohou při srdečním selhání trápit otoky kolem kotníků, nohou a břicha. Někteří pacienti si stěžují na nadměrné bušení srdce. Běžný je náhlý nárůst váhy, nechuť k jídlu a častější frekvence močení.
Co je perikardiální výpotek
Perikardiální tekutina je za normálních okolností přítomna v perikardiálním prostoru (perikardiální vak) v množství 20 ml. Zmnožuje se v řadě stavů různého původu. Za patologické množství (perikardiální výpotek) se považuje objem tekutiny nad 50 ml, objem může přesáhnout 500 ml.
Co je to Tamponada
Tamponáda srdeční je akutní, život ohrožující stav, který bez urgentní léčby vede k selhání srdce jako pumpy, a tedy ke smrti pacienta. Srdce je v dutině hrudní uloženo v tzv. perikardiálním (osrdečníkovém) vaku.
Co to je Myokarditida
Myokarditida je proces charakterizovaný zánětlivou infiltrací myokardu s nekrózou nebo degenerací myocytů, zánětlivými změnami intersticia a cévních struktur myokardu. Často bývá postižen i perikard (perimyokarditida).
Jak poznam že mám arytmie
V řadě dalších případů se arytmie projevuje v podobě záchvatů pravidelného bušení srdce. Tyto záchvatovité formy mají obvykle náhlý začátek i ukončení a jsou pociťovány jako rychlé tepání nebo chvění srdce. Často bývají provázeny pocitem tísně, kratšího dechu, případně slabostí až krátkodobou ztrátou vědomí.
Co spouští arytmií
Vznik nespočtu druhů arytmií mohou provokovat různé faktory a podněty, které ovlivňují nervový systém člověka. Spouštěčem srdeční arytmie tak může být např. stres, kouření, nadměrné pití alkoholu, kávy, zvýšená fyzická zátěž atp.
Jak se pozna slabe srdce
Charakteristickým příznakem je svíravá, palčivá či tlaková bolest lokalizovaná retrosternálně. Může vystřelovat do horních končetin, krku, dolní čelisti, mezi lopatky či do epigastria. Mezi další známky infarktu myokardu patří dušnost, bledost, pocení, úzkost, nauzeu či vomitus.
Na které straně bolí srdce
Bolest, která ukazuje na srdeční problémy, bývá lokalizovaná za hrudní kostí, mírně vlevo.
Jak se projevuje bolest srdce
Rozlišujeme 7 základních příznaků při onemocnění srdce, patří sem bolest na hrudi, dušnost, kašel, palpitace, synkopa, cyanóza, otoky a hemoptýza. Mezi další příznaky patří také únava, nechutenství, kachexie, bolest břicha, nauzea, zvracení, atd.
Jak poznat kašel od srdce
Dušnost a kašel
Přetrvávající kašel nebo dušnost mohou být rovněž ukazatelem selhávání srdce, kdy se hromadí tekutina v plicích a způsobuje právě tyto problémy. Dýchavičnost při cvičení, námaze a stresu tak může být včasným znamením toho, že se ve vašem organismu něco děje.
Jak lecit kardiomyopatie
Léčba je obtížná jako u jiných forem srdečního selhání. Kromě léků je možné u části nemocných zlepšit funkci srdce pomocí tzv. resynchronizační léčby – stimulací obou srdečních komor. V některých případech je nutná implantace umělého srdce a nakonec transplantace srdce.
Co je to Perikarditída
Perikarditida je zánětlivým onemocněním osrdečníku, perikardu. Výskyt v populaci se pohybuje kolem 27 případů na 100 tisíc obyvatel za rok. Klinicky se projevuje bolestí na hrudi (s ulevující polohou v předklonu), perikardiálním třecím šelestem a typickými EKG změnami (deprese PR úseku, difuzní ST elevace).
Jak poznat zánět myokardu
Klinické příznaky
známky infekce – zvýšená teplota (80–95 %), zimnice (40 %), noční pocení (20 %), únavnost, bolesti hlavy, kloubů, svalů, námahová dušnost, kašel. IE může probíhat jako některý z vyhraněných klinických obrazů, v praxi nejčastěji smíšená forma.
Co spouští arytmii
Vznik nespočtu druhů arytmií mohou provokovat různé faktory a podněty, které ovlivňují nervový systém člověka. Spouštěčem srdeční arytmie tak může být např. stres, kouření, nadměrné pití alkoholu, kávy, zvýšená fyzická zátěž atp.