Co s přerostlými rajčaty?
Co lze pěstovat po rajčatech
Rajčata a ředkvičky, cibule, mrkev či fazole
Kořenová zelenina s rajčaty o živiny soupeřit nebude, takže i ona je vhodnou plodinou spodního patra. Fazole bychom měli vysadit raději keříčkové, protože klasické popínavé budou po rajčatech šplhat.
Co se snese s rajčaty
Co zasadit vedle rajčat: Paprika Kapusta Kedlubny Česnek Cibule Fazole MrkevPaprika.Kapusta.Kedlubny.Česnek.Cibule.Fazole.Mrkev.
Kdy jsou černá rajčata zralá
Sklízet můžeme černá rajčata až v době, kdy již mají červené líčko, nejlepší však je nechat plody zcela zčernat. Pozor však, aby rajčata nepřezrála. Ze začátku poznáte plnou zralost těžko, ale s přibývající zkušeností to již bude hračka.
Co potřebují rajčata
výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).
Archiv
Co pěstovat spolu
Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.
Co s rajčaty po sklizni
Hlavní je, uchránit je před prvními mrazíky. Další možností je sklizeň nedozrálých rajčat, která pak necháte dozrát v teple bytu nebo domu. Umístěte je na tmavší, teplé místo, kde bude teplota kolem 18 – 20 °C. Tady rajčata přikryjte listem novin a za několik dnů se budete moci těšit z výborných rajčátek.
Co pěstovat spolu s rajčaty
Vybíravá zelenina
Rajčata patří k hojně pěstované zelenině ve sklenících i na záhonech. Vhodnými sousedy jim může být cibule, špenát, celer, petržel, různé druhy kapusty, řeřicha nebo kedlubny. Pozitivně je ovlivňují i v případě, kdy byly pěstovány na záhonu pro rajčata rok předtím.
Co skodi Rajcatum
Ani rajčatům se totiž nevyhýbají nemoci a obtíže.Plíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.
Jak poznat zralé rajče
V době zralosti začnou světle zelené pruhy na plodu žloutnout, plod je na omak měkčí a začne jemně vonět. Jestli máte rádi výraznou chuť, sklízejte plody dříve, když chcete více cukrů, nechte déle dozrát. Nenechávejte ale plody na keřících příliš dlouho. Osobní zkušenost se sklizní je u tohoto rajčete nenahraditelná.
Kdy odstraňování listů u rajčat
Zaštipujte proto rostlinu za 7 _ 8 vijanem, rajčátka, která se vytvoří výše, již v našich podmínkách nedozrají. Odstraňte spodní listy až po právě sklizený vijan. Zajistíte prosvětlení rostliny, tyto listy již v době odplození vijanu, nejsou fotosynteticky aktivní.
Jak hluboko koření rajčata
Sázejte hluboko
Při tzv. přepichování se nebojte zasadit rajčata co nejhlouběji! Z hlíny by měl vykukovat jen růstový vrchol, který měří 10 až 15 cm. Rostlina tak může vytvářet mohutnější kořeny a lépe vstřebávat vodu i živiny ze zálivky.
Jak zachránit přelitá rajčata
Prvním krokem při přelití je rostlinu přesunout do teplejší místnosti, anebo na slunné, teplé a dobře větrané místo. Přebytečná voda se na takovém místě rychleji vstřebá. Rostlinu byste zároveň měli zkusit méně zalévat, případně zvyšovat pouze vlhkost jejího okolí rosením.
Které rostliny se spolu nesnáší
Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.
Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe
Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek.
Co dělat s Nedozrálými rajčaty
Plody přešlé mrazem už nesklízejte a rostliny likvidujte. Lepší je však ještě před mrazíky všechna rajčata sklidit, byť zelená, a zdravá nepoškozená se stopkou zkuste nechat doma v teple dojít. Možností je i dozrávání plodů přímo na rostlinách zavěšených na půdě kořeny vzhůru.
Kdy sklidit poslední rajčata
Plody rajčat sbíráme (sklízíme), když jsou celé plně zbarvené. Čili krásně červené, ale i žluté či oranžové – podle odrůdy. Plody sklízíme vybarvené, ale ještě pevné, nikoli již měkké. Sklizeň provádíme opatrně a vždy odshora dolů.
Které rostliny pěstovat spolu
Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.
Co nemají rádi rajčata
Rostliny rajčat nemají rády déšť, proto je ideální místo chráněné před deštěm ve skleníku, pod přístřeškem nebo pod okapem.
Kdy sklidit posledni rajčata
Nevěšte hlavu, není třeba je vyhazovat. Nazmar nemusí přijít nic z toho, co jste vypěstovali. První mrazíky mohou přijít už v září a pro rajčata jsou posledním zvoněním. Ještě před jejich hlášeným příchodem byste měli sklidit všechno, co na záhonech máte.
Kdy nejíst rajčata
Rajčata, která už začínají zrát, tedy načervenalá, už obsahují solaninu jen neškodné množství. Samozřejmě existují i zelené či černé odrůdy rajčat, které jsou ve zralé fázi naprosto v pořádku. Pozor, ani tepelná úprava solanin nelikviduje. Nezralá rajčata tedy určitě nekonzumujte.
Co dělat když černají rajčata
Jestliže zrovna řešíte tento problém, je stále naděje na záchranu úrody. Stačí jen začít aplikovat KRISTALON Zdravé rajče a paprika s aktivním vápníkem a ten v týdenním intervalu používat alespoň po dobu 1 měsíce. I včasná prevence odvrátí ztrátu úrody a dovede pěstitele ke zdravým a šťavnatým rajčatům.
Kdy se Zaštipují rajčata
Kdy zaštípnout vrchol rajčat Čas pro zkrácení hlavního výhonu rajčat nastává v momentě, kdy se na rostlině vytvoří asi 6 nebo 7 květenství (vijanů). Obvykle k tomu dochází v průběhu srpna a rajčata se krátí z toho důvodu, že by plody na dalších vijanech již nestihly včas dozrát.
Jak přírodně hnojit rajčata
Nastýlka ochrání kořeny a kompost dodá rostlině živiny. Přihnojovat můžete rajčata také mletou rohovinou, která obsahuje vysoký podíl důležitých živin, zejména dusíku. Pořídit si lze i minerální hnojiva, která obsahují důležitý dusík, fosfor nebo draslík.
Jak poznat Přelitou rostlinu
Jednoduché znaky řeči rostlin:Přílišná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je přemokřená.Nedostatečná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je suchá.Málo světlo – listy jsou měkké, slabé a světlé, lodyhy jsou vytáhlé a zesláblé, opadávají poupata a listy.
Co se snese s okurkou
Raději okurky vysaďte někam na samotku, potřebují separé. Nemají rády přítomnost brambor, ředkviček a nelíbí se jim ani jahody. Prostě si rády rostou o samotě. Ve svém prostoru snesou luštěniny jako je hrášek a fazolky nebo bylinky jako je kopr či pažitka.