Jak se zbavit vrtalky?

Jak se zbavit vrtalky?

Co proti Vrtalkam

Vertimec je insekticidní a akaricidní přípravek na hubení svilušek a vrtalek na okurce, paprikách, rajčeti a na hubení mery skvrnité na hrušních. Účinek: Abamectin, účinná látka přípravku Vertimec 1.8 SC, likviduje svilušky, vrtalky a mery. Jedná se o kontaktní a žaludeční jed.

Co na Květilku cibulovou

Chemická ochrana v současnosti není možná, protože nejsou autorizovány žádné přípravky proti květilce cibulové. Neautorizovaný účinek by mohly mít správně použité pyrethroidní přípravky, v našem případě insekticidy.

Kdy zakrýt pórek

Agrotechnická opatření Je doporučeno zakrývat pórek sítěmi, jakmile se mouchy podzimní generace vylíhnou a zakopat jakékoliv zbytky rostlin obsahující kukly tak hluboko, jak je to jen možné do půdy. Silně napadené rostliny je důležité odstranit z porostu i ze skladu a nekompostovat je.

Co napadá pórek

Titulem největší škůdce pórku by se mohla chlubit drobná moucha s poetickým jménem – vrtalka pórová. Český název si vysloužila za způsob kladení vajíček: kladélkem propichuje list a vajíčka klade do úhledných řádků.
Archiv

Jak na Vrtalku

Pro ošetření můžete použít insekticid Sanium Ultra. Aplikujte v době hromadného rojení imag až do začátku líhnutí larev.

Co je Sanium Ultra

Sanium Ultra (dříve Decis® Protech) patří o skupiny výrobků řady Garden Protec francouzské firmy SBM Life Science. Představuje insekticidní přípravek typu emulze olej ve vodě k hubení živočišných škudců v bramboru, ovocných dřevinách, vinné révě, luskovinách, zelenině, jahodníku a okrasných rostlinách.

Co způsobuje kroucení cibule

Odpověď: Kroucení cibulové natě způsobují larvy květilky cibulové (Delia antiqua). Květilky patří mezi dvoukřídlý hmyz a jsou podobné mouše. Přezimuje kukla, z které se v květnu líhnou dospělci.

Co znamená když se začne cibule kroutit

Kroucení cibulové natě způsobují larvy květilky cibulové (Delia antiqua). Květilky patří mezi dvoukřídlý hmyz a jsou podobné mouše. Přezimuje kukla, z které se v květnu líhnou dospělci. Dospělci dorůstají délky 7 mm, larvy asi 8 mm.

Kdy se sází pórek

Letní pór vyséváme brzy na jaře podle oblasti a počasí, sazenice pak přesazujeme do poloviny května. Pro pozdní a hlavně jarní sklizeň stačí výsev koncem dubna s výsadbou v červnu až počátkem července. Sadbu vysazujeme do řádků vzdálených 30 cm, v řádku 15 cm pro letní pórek a 15–20 cm pro pór zimní.

Jak pěstovat por

Nejlépe se mu daří v hlinitopísčité půdě plné živin, do níž se před zasazením dalo výrazné množství hnoje či kompostu. Potřebuje také dostatek vláhy. Ke vzrostlým rostlinám přihrneme zeminu a dobře je zavlažujeme. Vegetační doba pórku se pohybuje mezi 150 a 200 dny.

Na co se používá Mospilan

Mospilan je široce používaný systémový insekticid k ochraně rostlin před savými a žravými škůdci. Působí jako konaktní a žaludeční jed. Hubí larvy i dospělce. Nejčastěji se používá k likvidaci mandelinky bramborové, mšic, obalečů, třásněnek, molic nebo vlnatky krvavé.

Jak funguje Mospilan

Mospilan 20 SP je systémově působící insekticid ze skupiny neonikotinoidů. Působí jako neurotoxikant, tzn. blokuje nikotinový Ach receptor v postsynaptické membráně nervového systému živočišných škůdců. Přípravek působí systémově i translaminárně, prostupuje celým profilem listu.

Jaký postřik na cibuli

V místech s pravidelným výskytem se neobejdete bez chemické ochrany, kterou je třeba dělat od června a to nejlépe třikrát, tedy na začátku, v polovině a na konci měsíce. Pro tato ošetření se doporučujeme přípravek Ortiva.

Jak daleko pórek

Sadbu vysazujeme do řádků vzdálených 30 cm, v řádku 15 cm pro letní pórek a 15–20 cm pro pór zimní. Zkrátíme kořeny i nadzemní zelenou část a sazeničky vysadíme hlouběji do nejméně 10 centimetrů hlubokých rýh nebo kolíkem vyhloubených důlků.

Jak daleko se sází pórek od sebe

Rostliny sázíme je do hloubky asi 10 cm a pěstujeme je cca 15 cm od sebe.

Kdy zasít semínka

V únoru je čas na první výsevy semínek pro předpěstování sazeniček. Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít také s předpěstováním rajčat, cibule a petrželky.

Jak dlouho působí Mospilan

Absolutní biologická účinnost přípravku je pak zaručena po dobu 3 týdnů po provedení postřiku. Až 6 týdnů po aplikaci přetrvává celková biologická účinnost přípravku Mospilan.

Jak namíchat Mospilan

Dávkování:peckoviny (štítenka zhoubná) 2,5 g / 3 -10 l vody / 100 m2 / OL 0 dní (podle signalizace, v době hromadného rozlézání nymf; max.třešeň, višeň (zobonosky) 2,5 g / 3 – 10 l vody / 100 m2 / OL 14 dní (podle signalizace, nejpozději na počátku růstu plůdků; max.

Jak často můžu použít Mospilan

Aplikaci je možné opakovat 2x za sezónu. Na třešních a višních škodí i květopas peckový a vrtule třešňová s nimiž si přípravek Mospilan dokáže také hravě poradit. Hubení se provádí podle signalizace, maximálně 1x za sezónu.

Kdy hnojit cibuli

Zalévání, mulčování, hnojení

Až se budou cibule zvětšovat, mulč odstraňte, nebo ponechejte ve velmi tenké a lehké vrstvě, aby cibulím nic nebránilo v narůstání. Tekutým organickým hnojivem můžete sazeničkám přilepšit tři týdny po výsadbě, a poté každé další tři týdny.

Čím hnojit pórek

Pro dobrý start má pórek rád přihnojení kopřivovou jíchou nebo dobře vyzrálým kompostem. Jakmile sazenice povyrostou, přihrnujeme je postupně zeminou nebo mulčem, abychom měli dlouhou vybělenou část. Pórku zajišťujeme pravidelnou a vydatnou zálivku zvláště v horkých letních měsících.

Jak Zastrihnout pórek

Pokud chceme pórek sklízet v červenci, musíme již v lednu doma zasít semínka a předpěstovat si sazenice. V dubnu je pak přesadíme na záhon a od července do září můžeme sklízet úrodu. Sazenice vysazujeme do hloubky alespoň 10 cm, do rýh vzdálených od sebe 30 až 40 cm.

Jak hluboko sázet pórek

Rostliny sázíme je do hloubky asi 10 cm a pěstujeme je cca 15 cm od sebe. Po letním póru pokračujeme zimním, který vyséváme až do září. Zimní pór roste déle, a tak i dřívější výsev sklízíme od září. Bez problémů přežije zimu (až do mrazu 15 °C.

Jak nechat vyklíčit semínka

Při sázení do substrátu stačí semínka namočit na 12 až 24 hodin do vody. Jakmile nabobtnají, puknou a objeví se první klíček, přemístíte je do vlhkého sadbovacího média.

Jak vyklíčit semínka ve vatě

Klíčení na vatě – k tomu budete potřebovat buď klíčicí papír, nebo vatu. Semínka nejdříve namočte na 12 hodin do vody, poté je přesuňte na navlhčenou vatu a přikryjte, aby byla ve tmě. Kromě vaty můžete k naklíčení využít, pro někoho možná překvapivě, jemnou tkaninu, toaletní papír nebo odličovací tampon.