Co upéct s malinami?

Co upéct s malinami?

Co upéct z malin

Maliny – plody vhodné na dochucení mnoha receptůLetní dezert do skleničky.Rýžový nákyp z remosky.Malinová srdíčka s ruby polevou.Řezy s ananasem a malinami.Bublanina s malinami a plátky mandlíLinecký kolač s malinami.Letní palačinky s pudinkovo – tvarohovou náplní a malinami.Ovocný zákusek s mákem.
Archiv

Co se hodí k Malinám

Maliny skvěle ladí k čokoládě, protože vyvažují její sladkou chuť. Nejlépe si tuto kombinaci vychutnáte díky receptu na vynikající malinový dort nebo na úžasné malinovo-čokoládové pěnové dortíky. Vítanou alternativou, která se obzvlášť hodí v parném létě, jsou různé druhy nepečených dezertů.
Archiv

Co s přebytkem malin

Přebytek malin lze využít na vaření džemu nebo do pečeného čaje. Maliny také snadno usušíme v domácí elektrické sušičce. K sušení použijeme pevné a kvalitní nepřezrálé plody, při sušení si zachovají pěknou barvu a hodí se do různých snídaňových kaší nebo do jogurtu. Dají se použít i na přípravu sušeného ovocného čaje.

Jak spotřebovat maliny

Rady na zpracování malin

Léčivé jsou i listy, které bývají součástí čajových bylinných směsí. Z plodů vyrábíme šťávy vařené i nevařené), sirupy, džemy (používáme je ve směsi s méně aromatickým a želírujícím rybízem), kompoty, mošty, likéry, moučníky, dezerty, letní chlazené polévky apod.

Jak uchovat čerstvé maliny

Maliny, jahody, borůvky je možné skladovat jen krátkodobě, nejlépe v lednici. Plody nemyjte, pokud je neplánujete okamžitě sníst. Jablka a hrušky skladujte v otevřené bedničce ve sklepě. Držte je od ostatního ovoce a zeleniny, v jejich blízkosti se totiž rychleji kazí.

Jak Pasirovat maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak udělat malinovy krem

Mascarpone promíchejte s malinovým pyré a cukrem. Pak vlijte smetanu a společně vyšlehejte do tuhého krému. Ke konci je lepší šlehat pomalu, abyste nepřešlehali. Dle chuti můžete přisladit.

Jak se dělá malinový sirup

Malinovou šťávu zahřejte na 80°C, rozmíchejte v ní cukr s kyselinou citronovou a vše dobře promíchejte. Sirup stále prohřívejte a udržujte na 80°C (tekutina nesmí projít varem) dalších 15 minut. Horkým sirupem plňte připravené lahve. Sirup po vychladnutí skladujte na tmavém a chladném místě.

Proč jíst maliny

Díky vysokému obsahu vitamínů B, C a hořčíku konzumace malin podpoří naši imunitu. Podobně jako jahody, i maliny stimulují metabolismus a jsou vhodné, pokud držíme dietu. Díky železu a fosforu se podílí na správném fungování srdce a působí i proti stresu a migrénám.

Jak správně umýt maliny

Nezapomeňte je vždy pečlivě umýt, ideálně na sítku a pod tekoucí vodou. Vyhněte se mytí ponořením do vody, maliny ji totiž snadno nasají. Pokud je nechcete sníst hned, můžete je zamrazit.

Jak dlouho vydrží maliny

Maliny lze uchovávat pouze několik málo dní. Proto je nejlepší je sníst čerstvé a co možná nejdříve. V zásuvce na zeleninu v chladničce vydrží až tři dny. Při skladování však pamatujte na to, že maliny jsou velmi citlivé na otlak.

Jak se suší maliny

Sušení malin je pohodlné, protože plody nemusíte krájet ani nijak extra rovnat na sušících plátech. Prostě je tam nasypte a rozložte tak, aby se nepřekrývaly. Nastavte v sušičce potravin teplotu 50 °C a teď pozor – čas sušení nastavte klidně až na 48 hodin.

Jaké hnojivo na maliny

Hořečnaté hnojení je aktuální zejména na kyselých půdách. Při hnojení na podzim je vhodný dolomitický vápenec. Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.

Jak velký květináč na maliny

Jak velký květináč pro malinu

Dle mých zkušeností jsou ale květináče 40*40 cm dostatečné.

Jak se dělá Rozvar z malin

Mražené maliny dejte do rendlíku, přidejte třtinový cukr a pomalu vařte na mírném ohni. Za občasného míchání vařte ovoce15–20 minut, maliny se rozpadnou a tekutina se zredukuje na hustší sirup. Malinový rozvar nechte vychladnout a pak ho rozmixujte ponorným mixérem.

Jak se dělá malinové pyré

*Malinové pyré připravíte jednoduše z mražených malin, které krátce povařte s malým množstvím vody a cukru. Ještě teplé propasírujte přes sítko, vraťte zpátky do kastrůlku a nechte chvilku povařit, aby pyré zhoustlo a odpařila se nadbytečná voda. Před použitím dejte vychladit.

Jak dlouho vydrží domácí sirup

Domácí výroba sirupů

Existují dva způsoby – sirup bez vaření a sirup vařený. Sirupy nevařené vydrží v lednici zhruba 2 týdny, ale tu část, kterou do té doby nespotřebujete, můžete nalít do sáčků na led a zamrazit. Přidáte – li do sirupu citrónovou šťávu, vydrží vám v lednici až dva měsíce.

Jak udělat domácí sirup

PostupZralé ovoce omyjeme, pomačkáme a zalijeme trochou převařené vody, aby bylo ovoce ponořené.Necháme 1 den odstát.Štávu slijeme přes husté síto či gázu.Přidáme cukr podle druhu ovoce a citronovou šťávu.Pokud chcete spotřebovat ihned, nemusíme přidávat konzervant.Zahřejeme na zhruba 85 C, nevaříme!!

Jaké vitamíny obsahují maliny

Maliny obsahují velké množství vitaminů skupiny B i vitamin C. Dále obsahují některé minerály, zejména draslík, vápník, hořčík, mangan a železo. Jejich antioxidanty a barviva – flavonoidy – mají zdraví prospěšné vlastnosti.

Jak udržet maliny čerstvé

Ve velké míse smíchejte 1 hrnek octu se 3 hrnky vody a bobule v této lázni omyjte. Ocet odstraní plíseň a bakterie. Poté bobule opláchněte ve studené vodě a pořádně osušte. Skladujte je v plastové nádobě, které vyložíte papírovými ubrousky a víčko nechte lehce pootevřené.

Jak uchovat maliny

Bobule můžete skladovat v lednici v keramické míse nebo papírovém sáčku, ale ne dlouho. Nikdy je nemyjte před skladováním, pouze před spotřebou. Pokud víte, že je během pár dní všechny nesníte, skladujte je mražené, zavařené nebo sušené.

Jak dlouho se suší maliny

Sušení malin je pohodlné, protože plody nemusíte krájet ani nijak extra rovnat na sušících plátech. Prostě je tam nasypte a rozložte tak, aby se nepřekrývaly. Nastavte v sušičce potravin teplotu 50 °C a teď pozor – čas sušení nastavte klidně až na 48 hodin.

Jak se starat o maliny

U maliníku se doporučuje zkracování výhonů u odrůd silně rostoucích s dlouhými pruty, zkracujeme i výhony nevyzrálé, poškozené nebo namrzlé. Konce výhonů zkracujeme pouze o 20 až 30 cm, delší řez totiž výrazně sníží výnosy. Výhony dlouhé kolem 120–130 cm nezkracujeme vůbec.

Kdy se hnojí maliny

Na hnojení maliníku není co zkazit. Zaměřit bychom se měli zejména na hnojení malin na jaře a na podzim. Podzimní hnojení malin provádíme naprosto shodným postupem jako z jara. Změna nastává pouze v případě, že se rozhodnete hnojit dle postupů ekologického zemědělství.

Jak se starat o maliny v Kvetinaci

Jak se starat o malinu v květináči

Pravidelně zalévejte rostlinu tak, aby byla půda stále vlhká, ale ne přemokřená. Malinové rostliny vyžadují výživné hnojivo, abychom zajistili dobrou sklizeň. Hnojte rostlinu každé dva týdny hnojivem určeným pro ovocné rostliny.