Kdy nejpozději zasadit rajčata?

Kdy nejpozději zasadit rajčata?

Kdy se sází rajčata

Výsadba sazenic

Rajčata jsou choulostivá a zimu nesnášejí dobře, ven se proto vysazují až v druhé polovině května. Sázejte spíše později, než dříve, půda by měla být dostatečně vyhřátá.
Archiv

Kdy nejíst rajčata

Rajčata, která už začínají zrát, tedy načervenalá, už obsahují solaninu jen neškodné množství. Samozřejmě existují i zelené či černé odrůdy rajčat, které jsou ve zralé fázi naprosto v pořádku. Pozor, ani tepelná úprava solanin nelikviduje. Nezralá rajčata tedy určitě nekonzumujte.

Kdy zasadit rajčata na balkoně

Na balkon vysazuji klasicky „po zmrzlých“, když teplota v noci neklesá pod 10°C. Pokud je rostlina vytáhlá, tak ji trochu položím, aby nad zeminu trčela jen vrchní část s pravými listy.

Kdy přesazovat sazenice rajčat

Po mrazivých mužích v květnu je vhodný čas na přesazení rajčat na konečné místo. Pokud jsme je už v březnu zasadili ven, je to v pořádku. Pro přesazení by rostlinka měla mít dostatečně silný stonek a neměla by být vyšší než 30 cm. Tyčková rajčata potřebují navíc ke svému růstu oporu.

Jak rychle rostou rajčata

Výhodou vlastního pěstování rajčat je možnost sklidit plody rovnou na stůl nebo pro zpracování, tedy s nejlepšími chuťovými vlastnostmi. rajčata začínáme sklízet za 8–10 týdnů po výsadbě, plody nenecháme přezrávat, neboť by měkla a praskala.

Jak hluboko se sází rajčata

Při výsadbě sázíme rajče vždy hlouběji, než je v květináči. To proto, že je schopné na stonku vytvářet kořeny, kterými si pomáhá v průběhu celé sezony získávat živiny i vodu. Rajče vyndáme z květináče, odstraníme spodní listy a šikmo ho sázíme do substrátu. Sázíme tak všechna rajčata, tyčková, keříčková.

Jak na výsev rajčat

Semena vysejeme do lehkého substrátu (výsevního, nebo směsi listovky a perlitu či vermikulitu), zasypeme přibližně 0,5 cm silnou vrstvou a udržujeme vlhké. Pokud sejeme do sadbovačů (ze kterých se snáze přesazuje) můžeme je naplnit zcela, vytvořit drobné důlky či zářezy, semena do nich vložit a zahrnout.

Jak pěstovat rajčata na balkoně

Rajčata milují slunnou polohu a naopak nesnáší přílišnou vlhkost. Nejlepší je balkon orientovaný na jih nebo západ, navíc zakrytý střechou. Pokud střecha chybí, musíte sazenice umístit tak, aby jim při dešti nestékala voda na listy, například ke zdi, která je vyhřátá od sluníčka a odkud se bude navíc kumulovat teplo.

Jak zasadit rajčata do kýblu

Je to docela jednoduché. Rostlinku v květináči namočte do vody, nebo pořádně polijte, aby se snadno uvolnila. Pak opatrně rozrušte kořenový bal. Do nádoby, kde ji budete pěstovat, dejte drenáž, trochu substrátu, do ní položte rajče a zasypte zbylým substrátem.

Jak zalévat rajčata v květináči

Pokud jde o správné zavlažování vašich rostlinek, myslete na to, že rajčata jsou na polévání poměrně citlivá. Půda proto nesmí být ani příliš mokrá a bahnitá, ani příliš suchá. Důležité je nezalévat rajčata na list a na plody, protože byste mohli rostlinku poškodit a rajče by mohlo podlehnout houbovitým onemocněním.

Kdy Prepikyrovat rajčata

Nepropařený substrát je možné použít, ale zvyšuje se tím riziko napadení rostlin houbovou chorobou (tzv. padání klíčních rostlin). Když se objeví dva pravé listy, je vhodný čas sazeničky přepíchnout (přepikýrovat) do kelímku či malého květináče o rozměrech minimálně 8 x 8 cm.

Jak vysoko nechat růst rajčata

Jak pečovat o vzrostlé rostliny

Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm. Pokud by rostla výš, uštípněte ji. U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla. Velmi důležitá je závlaha.

Kdy začnou plodit rajčata

Na slunném stanovišti ve skleníku, kde slunce pálí celý den, jsou již na konci srpna rajčata téměř sklizena, jakmile však máme polostín, byť by byl způsoben čímkoli, nebo rajčata pěstujeme na venkovním stanovišti a neřku-li opět v polostínu, začíná jejich intenzivnější sklizeň až od začátku do poloviny srpna a plody …

Jak nejlépe zasadit rajčata

Při výsadbě sázíme rajče vždy hlouběji, než je v květináči. To proto, že je schopné na stonku vytvářet kořeny, kterými si pomáhá v průběhu celé sezony získávat živiny i vodu. Rajče vyndáme z květináče, odstraníme spodní listy a šikmo ho sázíme do substrátu. Sázíme tak všechna rajčata, tyčková, keříčková.

Co zasadit k rajčatům

Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián. Z dalších druhů zeleniny můžete k rajčatům přisadit saláty, mrkev, anebo okurky.

Jak mít silné sazenice rajčat

Sazeničky zužitkují vše, zbytky se, na rozdíl od venkovního použití, nevyplavují do spodních vod. Při vhodném počasí lze již v dubnu sazenice, přesazené ze sadbovače či misky do větších nádob, přemístit do skleníku (nesmí však zmrznout) nebo chladnější místnosti k oknu. Porostou pomaleji, ale budou silné a košaté.

Jak velký květináč na rajčata

Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Co potřebují rajčata

výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).

Jak hluboko sázet sazenice rajčat

Jak hluboko sázet semínka rajčat, paprik a okurek

Použijte pomůcku starých zahradníků, která říká, že semínka patří do takové hloubky, jaká je jejich výška. Vyseté osivo nezalévejte, jen roste rozprašovačem, aby se semínka nevyplavila. Zároveň ale dbejte důsledně na to, aby substrát nikdy nevyschnul.

Jaký květináč na rajčata

Vhodnou nádobou na pěstování rajčat jsou nejen velké květináče a bedničky k tomu určené, ale recyklovat můžete velké nádoby, vědra i starší květináče. Rajčata můžete na balkoně dokonce pěstovat i v tlustém igelitovém pytli.

Co dát pod rajčata

Pod rajčaty vytvářejí husté spodní patro, které podobně jako saláty zastiňují povrch půdy. Použít se dá i majoránka, petržel, pažitka, oregano, koriandr anebo šalvěj. Vhodná je také máta, ta navíc odpuzuje slimáky, musíme ale volit jen nízkou.

Proč žloutnou sazenice rajčat

podle vašeho popisu jsou rostliny pravděpodobně přerostlé a podvyživené (trpí nedostatkem dusíku, možná i draslíku). Řešení záleží na tom, kdy plánujete vysazovat. Pokud ještě před zmrzlými, tak je už nepřesazujte. Nestihli by prokořenit a bal by se při výsadbě rozpadal.

Kde nejlépe pěstovat rajčata

výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).

Jak daleko od sebe se sázejí rajčata

Pěstování na záhonech

Nepodceňujte to, jinak se dobré úrody nedočkáte. Rajčata se pěstují ve sponu 60 × 60 až 80 × 80 centimetrů, papriky sázejte do řádků vzdálených od sebe 60 centimetrů, mezi rostlinami nechte místo 25 až 40 centimetrů.