Kdy dát slámu k jahodám?
Kdy odstranit odnože jahod
Starší jahodník už má slabší úrodu a plody jsou často i méně sladké, rostlina je totiž už vysílená. Proto na jaře nebo na podzim vždy starší jahodník (3 a více let) omlazujte. Nebojte se staré a velké listy odstranit, ale musíte ponechat tzv. srdíčko, tedy střed rostliny.
Co dát pod jahody aby Nehnily
Aby jahody nehnily, je dobré je sázet do mulčovací fólie, která udrží potřebnou vlhkost, ale zároveň odizoluje dozrávající plody od hlíny. Já těmhle výdobytkům moc nefandím, ale uznávám, že jahodám je líp na podestýlce. Proto záhon mulčuju – buď posekanou trávou nebo štěpkou z větví.
Kdy koupit sazenice jahod
Přelom srpna a září je čas, kdy se objevují nabídky nových sazenic jahodníků. Ať už chcete pěstovat jahody poprvé nebo potřebujete svou jahodovnu obnovit či rozšířit, snažte se vždy získat co nejhodnotnější sazenice. Stoprocentní záruku bohaté sklizně vám nedá nikdo, ale kvalitní sadba je jejím nejlepším základem.
Co dát kolem jahod
Obložte je slámou
„Ideální je jahodníky obložit 5 centimetrů vysokou vrstvou slámy. Když prší, vláha se dostane ke kořenům, ale na plody nestříká bláto. Jahody pak nejsou špinavé a zároveň se tak nepřenášejí plísně,“ radí Hamala. Zahrádkáři často jahody pěstují na černé fólii.
Archiv
Co dělat s odnožemi jahod
Pokud plánujete omlazení nebo rozšíření svého záhonu, můžete si vypěstovat mladé sazenice z odnoží. Jahody se totiž snadno množí samy. Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon.
Kdy stříhat Stáleplodící jahody
Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem. Porost vyplejte, okopejte, přihnojte a pořádně zalijte.
Jak pečovat o stále plodící jahody
Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.
Jak na jahody v truhlíku
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Jaké jsou nejlepší jahody
Většina z nás zná nejznámější odrůdy a to jsou Carmen anebo Senga sengáno. Pokud se ale začnete malinko zajímat o sazenice jahod, pak si můžete rozložit sklizeň v podstatě na celé léto. Určitě doporučujeme například výbornou odrůdu Polka, Dita, Valika, Ilona, Frikonza, Olívie (jsou seřezeny podle ranosti).
Co dát po jahodách
Co zasadit po jahodách
Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře. Kořenová plodina netrpí stejnými chorobami jako jahody a také ji nenapadají škůdci, kteří záhony s jahodami rádi napadají. Po předběžném ošetření a hnojení půdy letní obyvatelé zasadí cukety, okurky a melouny.
Jak správně utrhnout jahodu
Při sklizni nepoškoďte ostatní plody – abychom nepoškodili nezralé plody, je ideální zralou jahodu uštípnout i s kališními lístky a krátkou stopkou. Někdo k tomu používá malé nůžky. Pokud bychom se snažili jahodu pouze utrhnout, hrozí nebezpečí, že společně se zralým plodem utrhneme i ty nezralé.
Jak dlouho vydrží jahodník
Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.
Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody
Připomeňme, že klasický jahodník plodí od konce května do začátku července v závislosti na ranosti odrůdy. Tvoří květy pouze za krátkého dne. Stáleplodící jahodník kvete bez ohledu na délku dne. Je remontantní.
Co dělat s jahodami po sklizni
Jahodové listy zastřihněte
Jestli ale máte jahody první nebo druhý rok, tak po sklizni je prospěšné odstranit staré listy. Velkopěstitelé se s tím příliš nepárají a po sklizni listy jednoduše posekají. Na domácí zahrádce buďte k jahodníkům šetrnější – stačí vám zahradnické nůžky, jimiž listy zastřihnete.
Kdy můžu dát ven jahody v truhlík
Vysazujte je od března do října. Zvídaví a zkušení vyzkouší pěstování ze semínka. Je ale nutné obrnit se trpělivostí, rostou pomalu a seje se už v lednu nebo v únoru. Když si obstaráte nakvétající silné sazenice, letošní úrodu nezmeškáte.
Jak pečovat o převislé jahody
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Po jaké plodině sázet jahody
Mezi jahody vysaďte česnek
Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.
Jaké plodiny pěstovat spolu
Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.
Jak udržet čerstvé jahody
Poté se stačí držet krátkého postupu:Neumyté jahody opatrně vložte do čisté vzduchotěsné sklenice. Zásadní je vždy jahody zkontrolovat a nevkládat do sklenice ani sebeméně poškozené plody.Zavřete sklenici víčkem a vložte ji do lednice.Před konzumací si ze sklenice odeberte požadované množství a pořádně ho omyjte.
Jak poznat zralou jahodu
Proto je důležité sklízet plody opravdu zralé. Poznáme to snadno – budou celé rovnoměrně probarvené. Nejprve se červeně vybarví horní část plodu, spodní část bývá někdy výrazně pozadu, zvlášť u větších plodů. Proto se vyplatí podívat před utržením také na spodní stranu plodu.
Jak často měnit sazenice jahod
Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.
Co pěstovat po jahodách
Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
Co s Jahodama na zimu
Zazimování jahodníků vám potrvá jen krátkou chvíli. Stačí, když rostlinu i s květináčem odnesete na zahradu a přikryjete ji chvojím. To rostliny ochrání před mrazem a díky jeho prodyšnosti rostlinky budou mít i dostatek světla. Pakliže nechcete ořezávat smrky, můžete namísto chvojí použít bílou netkanou textilii.
Jak velký květináč na jahody
Takže jdeme na to!Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm.Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů. TIP: Práci si usnadníte se samozavlažovacími truhlíky.Pokud se nerozhodnete jít bio cestou, dbejte na hnojení.
Co nesnáší jahody
Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.