Jak žili gladiátoři?
Co jedli gladiátoři
Zdá se, že gladiátoři dle izotopové analýzy kostí zřejmě opravdu konzumovali převážně rostlinnou stravu s velkou převahou sacharidů, která byla převážně vegetariánská (nikoliv veganská!) a dokonce museli již v té době doplňovat vápník odvary z vypalovaného dřeva nebo kostní moučkou.
Archiv
S kým bojovali gladiátoři
Výraz gladiátor je odvozen od názvu krátkého meče (gladius), s nímž gladiátoři za časů starověkého Říma často bojovali. Gladiátoři byli často otroci, váleční zajatci a odsouzení zločinci, existovali však i gladiátoři-profesionálové.
Kdo se stal gladiátorem
Gladiátoři měli shodné postavení s otroky. Jednalo se tedy o otroky, kteří byli ovšem fyzicky zdatnější než ostatní, a proto byli svým pánem vybráni pro pobavení publika. Gladiátorem se stávali otroci, váleční zajatci anebo odsouzené osoby.
Archiv
Jak probíhaly gladiátorské zápasy
Od roku 42 před naším letopočtem se staly zápasy gladiátorů součástí veřejných her, které trvaly i několik dní a měly svůj přesný harmonogram. Dopoledne byly na programu zápasy divokých zvířat – například medvěd s býkem. Pak představení s cvičenými zvířaty a na závěr souboj člověka se zvířetem.
Archiv
Jaké zbraně používali gladiátoři
Kromě otevřené přílby s výrazným chocholem měl na trupu brnění, nohy mu chránily náholenice a ruce kovové rukavice. K tomu měl jště velký oválný štít. Zbraní mu pak byl nejčastěji meč, méně často pak kopí. Svůj název má odvozen od kmene Samnitů, kteří byli jedni z prvních nepřátel Říma.
Kdo se mohl stát gladiátorem
Nejdříve byli gladiátoři muži otrockého stavu, váleční otroci nebo trestanci. Většinou těžcí zločinci a pachatelé, kteří se provinili činy proti státu. Soud jim mohl přikázat, aby absolvovali gladiátorskou školu nebo šli rovnou bojovat do arény.
Jak dopadl Spartakus
Samotné Spartakovo vojsko bylo nakonec poraženo v Apulii na řece Silarus, kde v namáhavém boji zemřel Spartakus a asi 40 až 60 tisíc vzbouřenců. Poslední skupinu vzbouřenců v severní Itálii nakonec zničil Pompeius, který se právě vracel z Hispánie, za což mu senát dovolil ucházet se o funkci konzula.
Co jsou gladiátorské zápasy
Gladiátorské zápasy, které také označujeme dobovou terminologií munera, začaly pravděpodobně jako pohřební hry sloužící k uctění zesnulého (a tak trochu jako lidská oběť) a tedy jako ryze soukromý podnik pozůstalých – na rozdíl od státem pořádaných závodů vozatajů a divadelních her.
Co je to Spartakus
Spartakus (†71 př. n. l.) byl podle římských a řeckých historiků otrok a gladiátor, který se stal vůdcem třetího neúspěšného povstání otroků ve starověkém Římě. Do současnosti se zachovalo jen velmi málo zmínek o Spartakovi, jeho životě a roli, jakou v povstání sehrál.
Čím se proslavil Spartakus
Spartakus (†71 př. n. l.) byl podle římských a řeckých historiků otrok a gladiátor, který se stal vůdcem třetího neúspěšného povstání otroků ve starověkém Římě. Do současnosti se zachovalo jen velmi málo zmínek o Spartakovi, jeho životě a roli, jakou v povstání sehrál.
Kde žil Spartakus
Spartakovo povstání se odehrálo v letech 73 – 71 př. n. l. Spartakus byl původem Thrák z jihu dnešního Rumunska. Sloužil v pomocných jednotkách římské armády, kde se neúspěšně pokusil o útěk. Jakožto dezertér a vzbouřenec se dostal do otroctví a byl prodán do gladiátorské školy ve městě Capua.
Kdo zabil Spartaka
Crassus se zapsal do dějin zejména úspěšným tažením proti vzbouřenému Spartakovi. Povstání otroků mezi lety 73 a 71 př. n.l. dalo Římanům zabrat, protože ho zpočátku podcenili a přerostlo jim takříkajíc přes hlavu. Byl to právě Crassus, kdo uštědřil Spartakovu vojsku zásadní porážku a nechal ukřižovat na 6000 zajatců.
Kdo vedl největší povstání otroků
Často se bouřili. Největší povstání otroků v r. 73 př. n. l. vedl gladiátor Spartakus.
Jak zemřel Spartacus
Herec podlehl nádorovému onemocnění lymfatického systému. Jeho nejznámější rolí byl hrdina seriálu a voják gladiátor, jenž vede boj proti Římanům, v třináctidílné sérii kabelového kanálu Starz Entertainment Spartakus: Krev a písek (2010), který byl snímán v exteriérech na Novém Zélandu.
Kde je otroctví
Otroctví přetrvává i ve státech Mauritánie, Mali a Súdán. Všechny tyto státy se nacházejí na pomezí arabské a černé (subsaharské) Afriky. Otroci jsou příslušníci různých černošských etnik, kteří žijí v otroctví již po celé generace a přijali identitu svých pánů (např. poarabštělí Haratínové černé pleti).
Jak dlouho trvalo otroctví
Transatlantický obchod s otroky trval od 17. do 19. století. Do otroctví bylo podle historiků uvrženo na 20 milionů Afričanů, z nichž se asi polovina utopila již na cestě do Ameriky.
Jak si koupit otroka
Jak získat otroka
Zmíněná "nabídka" poskytuje zároveň jednoduchý návod, jak otroka získat: Je třeba mu půjčit 160 dolarů s úrokem 60 procent. A poté umožnit jeho rodině, aby dluhy splatila tím, že bude pro věřitele dva roky pracovat.
Kdo zavedl otroctví
První, kdo zavedl otroctví v Africe, byli Arabové. Západní obchod s otroky z Afriky do Ameriky je historicky až třetí v řadě. První byl orientální obchod, kdy Arabové deportovali otroky z Asie.
Kdo zrusil otrokářství v USA
Spojené státy – V severních státech USA bylo otrokářství postupně zrušeno do roku 1790. Od roku 1808 začal platit zákaz dovozu otroků. Prezident Abraham Lincoln vydal během občanské války Prohlášení o zrovnoprávnění otroků vyhlašující, že počínaje 1.
Kdy bylo zrušeno otroctví v ČR
Právní svobody se otroci dočkali v prosinci 1865, kdy se třináctý dodatek o zákazu otroctví stal součástí ústavy.