Jak získat nové sazenice jahodníků?
Jak obnovit jahody
Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon. Mladé rostliny se mohou „objevit“ i samy – starší jahodníky pouštějí výhonky, které samy zakořeňují, a záhon se tak rozrůstá.
Kdy zasadit odnože jahod
Kdy vysazovat jahody
Ze silných sazenic získáte první plody, i když je zasázíte na jaře. Pokud však sázíme v červenci až září, což je doporučovaná doba výsadby, rostliny lépe zakoření a do konce vegetace se rozrostou a příští rok dají bohatší úrodu.
Jak zasadit odnože jahod
Jahody z vlastních odnoží se pěstují snadno
Nová rostlina z odnože: Dlouhý šlahoun z trsu jahodníku ustřihněte a zasaďte do malého květináčku. Za pár týdnů zapustí kořeny a vy jej můžete přesadit na záhon na své místo. Na jaře můžete odnože zasadit přímo do půdy na záhonu.
Jak dlouho vydrží sazenice jahod
Frigo sazenice jahod
Umístěte do lednice a takto Vám vydrží týden. Před výsadbou je důležité kořeny jahod zkrátit o 1/3. Po vysazení vydatně zalít. Pokud je v noci větší mráz, tak může rostliny ze země povytáhnout.
Jak často měnit sazenice jahod
Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.
Jak pečovat o stále plodící jahody
Chceme-li zvýšit a uspíšit následnou letní sklizeň, musíme první květní pupeny vyštípat. V parném létě musíme denně zalévat (ideální je kapková závlaha) a v případě tropických teplot i zastiňovat. V letním období je dobré doplnit živiny přímo zálivkou, např. Kristalonem, vhodná je i kombinace hnojiva s Lignohumátem.
Jak hluboko zasadit jahody
Pro sazenice si připravíme jamky hluboké cca 15 cm, zároveň i stejně široké. Správně vysazená sazenice nemá mít srdéčko zakryté hlínou, ale ani ho nesmí mít příliš vytažené nad povrch půdy. Zkoušku, zda je sazenice pevně uložena v půdě, provedeme jemným tahem za listy. Pokud rostlina tahu odolá, je to v pořádku.
Kdy obnovit jahody
V červenci a srpnu je nejvhodnější doba pro výsadbu nových sazenic – do zimy stihnou zesílit, neohrozí je mrazy a v příštím roce již budou bohatě plodit. Sadbu jahod můžete zakoupit a vyzkoušet nové odrůdy.
Jak rozmnožit Stáleplodící jahody
Ať už se jedná o rané, pozdní, nebo stáleplodící odrůdy jahod, všechny lze právě teď v druhé polovině léta rozmnožovat od mateřských rostlin, které nasazují nové výhony s dceřinými sazeničkami. Tyto výhony je třeba včas od mateřské rostliny oddělit, aby se původní jahodník nevyčerpával.
Co dát po jahodách
Co zasadit po jahodách
Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře. Kořenová plodina netrpí stejnými chorobami jako jahody a také ji nenapadají škůdci, kteří záhony s jahodami rádi napadají. Po předběžném ošetření a hnojení půdy letní obyvatelé zasadí cukety, okurky a melouny.
Co s jahodníky po sklizni
Je též dobré po sklizni odstranit staré listy jahodníků posekáním (kosa, srp a nebo zahradnické nůžky), nejníže ale pět centimetrů nad zemí, nesmíme poškodit srdéčka rostlin. Bát se nemusíme, do zimy listy opět dorostou a budou zdravé a čerstvé, naopak porost zmladíme a zvýšíme tak úrodu v dalším roce.
Kdy stříhat Stáleplodící jahody
Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem. Porost vyplejte, okopejte, přihnojte a pořádně zalijte.
Po jaké plodině sázet jahody
Mezi jahody vysaďte česnek
Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.
Jak casto Zalevat sazenice jahod
Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.
Čím Na jaře pohnojit jahody
Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.
Jak se mnozi lesni jahody
▶️ Lesní jahody se kromě výsevu množí šlahouny, na kterých vyrůstají nové rostliny. Díky tomu je jednou pořídíte a potom už jen dále rozšiřujete a vyměňujete s ostatními za jiné rostliny. ▶️ Při výsadbě lesních jahod udržujte korunky na úrovni země a dobře je zalijte.
Co můžu zasadit vedle jahod
Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
Co nesnáší jahody
Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.
Co skodi jahodám
Mějte na mysli, že kořenům jahodníků nejvíce škodí přímé sluneční paprsky, proto vysazujte vždy buď navečer, nebo za podmračeného počasí, nejlépe před deštěm nebo po něm. Správně zasazená sazenice by neměla jít vytáhnout, pokud ji uchopíte za listy. Nově založené záhony posílíte mulčem dobrého kompostu.
Kdy sazet jahodníky
Nejpřirozenější a nejběžnější volbou pro výsadbu jahod je podzim. Používá se zelená sadba. Začněte v srpnu až září, když už nehrozí nebezpečně vysoké teploty, které by vám mohly nově vysázené sazenice zlikvidovat. Čas na podzimní výsadbu pak máte až do konce října, kdy ranní rosy přispívají k bezproblémovému ujmutí.
Co dát pod jahody aby Nehnily
Aby jahody nehnily, je dobré je sázet do mulčovací fólie, která udrží potřebnou vlhkost, ale zároveň odizoluje dozrávající plody od hlíny. Já těmhle výdobytkům moc nefandím, ale uznávám, že jahodám je líp na podestýlce. Proto záhon mulčuju – buď posekanou trávou nebo štěpkou z větví.
Kdy se množí jahody
Jahody množte vždy v létě, poté, co doplodí. Zbytečně ale čekání neprodlužujte, mělo by se to dělat do konce července, aby sazenice měly dost času zakořenit před zimou.
Kdy se mnozi jahody
Srpen je nejvhodnějším obdobím k vysazování nových jahodníkových rostlinek, které mají skvělé podmínky a dostatek času k tomu, aby se dobře uchytily a přečkaly zimu.
Co dát pod jahody
Slámou (popřípadě jiným materiálem) jahodníky podkládáme v období květu. Tím zabráníme tomu, aby se vyvíjející plody dostaly do styku s půdou. Nejvhodnější pro mulčování jahod je sláma rozřezaná na kusy o délce 8-10 cm. Po sklizni slámu co nejdříve z jahodiště odstraníme, aby mohly dobře zakořenit odnože.
Co dát vedle jahod
Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.