Kdy je období zabijaček?
Kdy se konají zabíjačky
Zabíjačky se dělají zhruba od listopadu do března – do Velikonoc, což vychází z historické tradice, která je středoevropskou záležitostí. Kromě českých zemí je domácí zabíjačka obvyklá také na Slovensku nebo v Polsku.
Archiv
Jak dlouho trvá zabíjačka
Po zabijačce bývá tradičně rozdělována výslužka mezi všechny, kteří při ní pomáhali, ale také mezi sousedy a příbuzné. Tradiční období zabijaček trvá až do masopustního úterý. Po něm následuje popeleční středa, která je začátkem postního období. Masopustní radovánky a hodování končí až do velikonočních dnů.
Archiv
Co se dělá na zabijačce
Základ tvoří vývar, ve kterém se vařila jelita, jitrnice, ovar a tlačenka. Do vývaru se přidají kroupy a vepřová krev a nešetří se česnekem ani majoránkou. Guláš, ve kterém najdete snad všechno – plecko, bůček, krkovici, ořezy i vnitřnosti. Právě tahle směs tvoří jedinečnou chuť guláše, jaký si dáte jen na zabijačce.
Jak se dělá zabíjačka
Základem je ovar
Z hlavy prasete se odřízne lalok, od plecka a kýty se oddělí nožička a koleno. Maso se pak nechává v chladu odležet a teprve pak se upravuje. Kromě pečení, vaření a smažení, se některé části masa rozemelou do klobás, další kusy se udí.
Archiv
Co je potřeba na domácí zabijačku
Co potřebuji na zabijačku
Potřebovat budeme necky na spaření prasete, velké hrnce na škvaření sádla a vaření kusů masa, sklenice nebo hrnec na hotové sádlo, lavor nebo pekáč na zachycení krve, velkou nádobu na promíchání směsi do jitrnic, jelit, sulcu, tlačenky atd.
Jak ochutit zabijačkovou polévku
Na sádle osmahneme nakrájenou cibuli, zalijeme ji procezeným vývarem s masem, uvedeme do varu a za stálého míchání přidáme připravené kroupy s krví. Do polévky vložíme obrané nakrájené maso, dochutíme česnekem, majoránkou, solí a pepřem. Chvíli povaříme a podáváme.
Jak se anglicky řekne zabíjačka
pig slaughter je překlad "Zabijačka“ do angličtina.
Jak se vaří kroupy na zabijačku
Příprava: Vyprané kroupy namočíme v dostatečném množství vody na cca 30 minut. Do stejné vody přidáme sůl a vaříme 20 – 25 minut. Po uvaření kroupy propereme. Pozor na připalování, při vaření nutno občas promíchat!
Co nachystat na zabijačku
Nůž, mlýnek, vál, ale i řeznická zástěra by Vám při domácí zabijačce určitě neměly chybět. S dalším prostorem počítejte na výrobu zabijačkových pochoutek. Na vaření se vám bude hodit kotel nebo opravdu hodně velké hrnce a více sporáků nebo výkonných vařičů.
Jak se jí jelito
Na sádle osmažíme drobně pokrájenou cibuli, kterou zaprášíme hladkou moukou, necháme jí zpěnit a zrůžovět. Jelito vymačkáme ze střívka, promícháme s cibulkovou jíškou a přilijeme vývar. Povaříme, dochutíme solí, pepřem, rozetřeným česnekem a majoránkou. Podáváme s čerstvým pečivem.
Jak se anglicky řekne Zabijačka
pig slaughter je překlad "Zabijačka“ do angličtina.
Jak se zabíjí prase na zabijačce
Jak se prase má správně usmrtit Zabíjení prasete je historicky pořád stejné. Je na to speciální špičatá sekera, kterou se trefí do spojnice mezi pravým uchem, levým okem a levým uchem a pravým okem. Nebo je to omračovací pistole.
Jak se zabíjí prase na Zabijacce
Jak se prase má správně usmrtit Zabíjení prasete je historicky pořád stejné. Je na to speciální špičatá sekera, kterou se trefí do spojnice mezi pravým uchem, levým okem a levým uchem a pravým okem. Nebo je to omračovací pistole.
Jak se dělá zabijačkový guláš
Postup přípravy receptuNa sádle osmahneme nakrájenou cibuli, přidáme na kostky pokrájené maso, zasypeme sladkou a pálivou paprikou, promícháme a zalijeme vroucí vodou.Nakonec vše zahustíme dle zvyklosti a dochutíme solí, česnekem a majoránkou.My vícero vnitřností nepoužíváme, ale vy si je můžete doplnit dle libosti.
Jak dlouho vydrží zabijačková polévka
V plastových nádobách při – 20 °C vydrží mnoho měsíců. Budete-li ji rozmrazovat, pamatujte si, že se polévka při ohřívání musí míchat. Necháte-li ji bez povšimnutí ohřívat, až se z ní kouří, bude mít nakyslou, nedobrou chuť. Řeknete si, že se vám při zamrazování zkazila.
Na co se dá použít vepřový vývar
Nejlépe vepřový vývar chutná s játrovými knedlíčky. Stejně jako hovězí či kuřecí vývar má také vepřový vývar široké použití v kuchyni, protože ho lze dále redukovat a použít do různých druhů omáček.
Jak se řekne anglicky krkovice
krkovice
Hlavní překlady | |
---|---|
Čeština | Angličtina |
krkovice | pork shoulder |
Jak se anglicky řekne tlačenka
tlačenka
Hlavní překlady | |
---|---|
Čeština | Angličtina |
tlačenka | headcheese |
haggis |
Kdy se solí kroupy
Kroupy dobře properte pod studenou tekoucí vodou v cedníku, nasypte do hrnce, zalijte vodou tak, aby je asi o dva centimetry přesahovala, a nechte zhruba hodinu stát.Poté slijte, zalijte novou vodou, osolte lžičkou soli, přiveďte k velmi mírnému varu a vařte nezakryté téměř doměkka, trvá to asi 30 minut.
Jak dlouho vydrží kroupy
Uvařené kroupy vydrží v lednici i několik dnů. Můžeme z nich jeden den udělat „rizoto“, druhý den je přidat do salátu, třetí den jimi obohatit polévku atp.
Jak dlouho se vaří kroupy na zabijačku
6 tipů na vaření krup
Nechte alespoň na 30 minut namočit pro lepší stravitelnost a poté vodu slijte. Zalijte čistou vodou, osolte ji a přiveďte k varu. Vařte do změknutí – záleží na velikosti krup a na tom, jak měkké kroupy chcete mít. Malým kroupám bude stačit 20-30 minut, ale průběžně je ochutnávejte.
Jaký je rozdíl mezi Jitrnicí a Jelitem
Jitrnice jsou na rozdíl od jelit šedé. Jelita – připravují se podobně jako jitrnice, ale navíc obsahují krev a kroupy. Krev tak dodává jelitům typickou tmavě hnědou barvu.
Jak na jitrnici aby nepraskla
Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.
Jaké koření je potřeba na zabijačku
Koření na zabijačku je důležité pro chuťovou úpravu pokrmů. Nečekejte nějaké cizokrajné koření, českou klasikou zůstává pepř, nové koření, kmín , hřebíček a majoránku. Den před porážkou prasete koření umeleme, majoránku jemně promneme.
Co se dává do zabijačkového guláše
Patří sem na kostičky nakrájené srdíčko, ledvinky a slezina. Vše orestujeme na cibuli, ochutíme solí, mletým černým pepřem, zázvorem, mletým novým kořením a mletým kmínem. Zalejeme vodou a vaříme doměkka. Nakonec přidáme syrová játra nakrájená na kostky a zahustíme vepřovým mozečkem smíchaným s vajíčkem.