Co je to kolaudační souhlas?

Co je to kolaudační souhlas?

Jaký je rozdíl mezi kolaudačním souhlasem a kolaudačním rozhodnutím

Rozdíl mezi kolaudačním souhlasem a kolaudačním rozhodnutím je především ve způsobu jeho vydávání – zatímco u kolaudačního souhlasu se nevede samostatné řízení, kolaudační rozhodnutí je vydáváno ve správním řízení se samostatným okruhem účastníků.
Archiv

Kdy je třeba kolaudační souhlas

Ze zákona je kolaudace stavby povinná pro většinu staveb, ať už jde o rodinný dům, přístavbu, garáž, nebo třeba průmyslovou halu.
Archiv

Jak dlouho trvá vydání kolaudačního souhlasu

Po provedení kontolní prohlídky je stavební úřad do 15 dnů povinen rozhodnout, jestli udělí kolaudační souhlas. Pokud je udělen, pak se stavba může začít užívat k účelu, ke kterému byla zkolaudována.
Archiv

Co je souhlas s užíváním stavby

jsou stavby, jejichž vlastnosti mohou budoucí uživatelé ovlivnit (mezi které patří i rodinné domy), uváděny do trvalého užívání na základě oznámení stavebníka o užívání stavby (dle ustanovení § 120 stavebního zákona). K tomuto oznámení je nutné přiložit všechny stavebním úřadem požadované doklady.

Na co si dát pozor při kolaudaci

Předně by dům měl být stavebně dokončen tak, aby byl schopen užívání a byl bezpečný. To znamená, že všechna schodiště, balkony apod. musí být opatřeny zábradlím, musí být nainstalovány hlásiče kouře, hasicí přístroje. Dům musí být napojen na zdroje elektřiny, vody, kanalizace, musí být zajištěno vytápění.

Co je potřeba ke kolaudačnímu souhlasu

Pro vydání kolaudačního souhlasu musí nejdřív stavební úřad provést závěrečnou kontrolní prohlídku stavby. Při té zkoumá především splnění následujících podmínek: Žádost je úplná. Projektová dokumentace je v souladu s realizovaným projektem.

Co když nemám kolaudaci

Užívat nesmíme bez kolaudace ani rekreační objekt, který pronajímáme. Pro užívání stavby bez kolaudace je nezbytné podat žádost o přidělení evidenčního (popisného) čísla stavby. Na základě této žádosti může být vystaveno evidenční (popisné) číslo, pod kterým bude konkrétní stavba vedena v katastru nemovitostí.

Jak probiha kolaudační prohlidka

Podstatou kolaudace je posouzení, zda skutečné provedení stavby, či její části, je v souladu s povolením. Kontrola probíhá přes institut tzv. závěrečné kontrolní prohlídky, kterou bude-li to nezbytné pro ověření skutečného provedení stavby provede stavební úřad do 30 dnů od podání úplné žádosti (dnes je lhůta 45 dnů ).

Kdo chodí na kolaudaci

Kolaudaci provede stavební úřad formou závěrečné kontrolní prohlídky stavby (pokud je k žádosti připojen odborný posudek autorizovaného inspektora, lze od této prohlídky upustit), na jejímž základě vyhodnotí, zda existují závady bránící bezpečnému užívání stavby.

Co vše se kontroluje při kolaudaci

Při kolaudaci zaměstnanec stavebního úřadu kontroluje, zda byla stavba provedena tak, jak bylo uvedeno v územním rozhodnutí a stavebním povolení, zda byly dodrženy všechny podmínky, zda stavba byla postavena dle projektové dokumentace, zda stavba nebude ohrožovat zdraví osob ani životní prostředí.

Jak se připravit na kolaudaci

Požadované dokumentyOhlášení stavby – Stavební povoleníProjektová dokumentace.Geometrický plán.Zpráva o výchozí revizi elektrického zařízeníZpráva o revizi elektrického odběrného zařízeníOsvědčení o provedení kusové zkoušky rozvaděče.Prohlášení o shodě (k použitým materiálům)

Co musí být hotovo ke kolaudaci

Stavba musí mít hotovou střechu s odvodněním a bleskosvodem, komíny, všechna okna a dveře, dokončená schodiště a balkony se zábradlími, povrchové úpravy stěn, podlah, stropů, instalace, dokončené jsou všechny přípojky inženýrských sítí (voda, kanalizace, plyn) s měřicími místy a v koupelnách jsou osazeny zařizovací …