Kdo vymyslel dny v týdnu?
Proč má týden sedm dní
Hebrejský (a později křesťanský a muslimský) sedmidenní týden odpovídá biblickému příběhu o stvoření, ve kterém Bůh vytvořil svět během šesti dnů a poté sedmý den odpočíval.
Jak vzniklo slovo sobota
Slovo pochází z hebrejského šabat (odpočinek). Podle rumunské legendy název vznikl z pojmu Svatá Sobota. Byla to dobrá stařena, která napravuje zbloudilé duše zde i na onom světě a přivádí je na správnou cestu. Chodí stále a bez oddychu, a proto nosí na nohou železné topánky.
Jak vznikl název neděle
Neděle je tradičním křesťanským názvem pro sedmý den v týdnu – den nepracovní. Název získala neděle podle toho, že se během tohoto dne nic nedělá (netvoří se žádné dílo).
Archiv
Proč v Anglii začíná týden neděli
V anglicky mluvících zemích ale týden začíná nedělí. Ve Spojených státech je tomu tak vždycky, kdežto ve Velké Británii se můžete setkat s oběma možnostmi. Pondělí je prvním dnem pracovního týdne ( workweek), kdežto neděle je první den křesťanského i židovského týdne.
Jak vznikly názvy dnů
Pondělí se odvozuje od neděle, zkráceně „po neděli“, úterý má původ ve staročeském „vterý“ neboli „druhý“. Středa označuje prostředek týdne, čtvrtek a pátek jsou čtvrtým a pátým dnem, zatímco sobota vychází z hebrejského šabatu.
Proč se říká úterý
Úterý – pochází ze staročeského výrazu vterý (= druhý) či od jména Týr. Středa – střed týdne. Čtvrtek – čtvrtý den týdne (slovanský pobaltský název perundan ještě připomíná boha Peruna)
Jak vzniklo slovo středa
Původ slova středa je poměrně prostý. Jedná se o prostředek týdne (někde třetí, jinde čtvrtý den). V mnoha jazycích je její název odvozen od „Dne Merkura“, což pochází z latiny. Čtvrtek je čtvrtým dnem po neděli, a odtud se vzal i jeho název v češtině.
Jak vzniklo slovo pondělí
V českém občanském kalendáři je pondělí první den týdne, ale v tradičním židovském a křesťanském kalendáři je považován za den druhý. Pondělím také začíná pracovní týden. Název pondělí pochází od názvu neděle (zkráceně „po neděli“). Stará severština pondělí pojmenovala po Manim, bohu Měsíce.
Jak vzniklo slovo zima
etymologieEditovat
Význam (1) z praslovanského *zima (zima, roční období), z indoevropského *ǵʰei-m- (*ǵʰeymeh₂, zima, roční období). Srovnej s litevským žiema, lotyšským ziema, řeckým χεῖμα a latinským hiems.
Co to znamená Morna
Co je morna Jde o zastaralé označení hladomorny, lidomorny. Když je někde jako v morně, je tam veliká zima a vůbec neútulno.
Jak vzniklo slovo podzim
* PODZIM – jedná se pouze o české slovo, jinde se užívá jeseň. Skládá se z předložky pod- + zima, podobně jako existovalo slovo podletí = doba před létem, vznikl výraz podzim = doba před zimou.
Jak vznikl název měsíce září
Stejně jako u října v češtině jeho název pochází od říje. Vznikl ze slovního spojeni za říje (tedy během říje), staročesky za řuje. Ze starého slova řúti vzniklo současné řváti. Září je proto obdobím, kdy se zvěř páří a vydává typické zvuky – řve.
Kdo vymyslel české názvy měsíců
Názvy měsíců v roce jsou velmi staré. Většinou pochází nejspíš už z dob praslovanských. Některé z těchto názvů, jako leden a únor se zachovaly jen v jednom jazyce, ostatní měsíce jsou zachovány i v jiných slovanských jazycích.
Proč se říká prosinec
Jeho český název se odvozuje od praslovanského slovesa prosinoti, který znamená prosvítat či probleskovat. Slunce v tento měsíc často jen prosvítá mezi mraky. Lidová etymologie odvozuje název od slova prase, neboť v prosinci se konaly zabíjačky. Jindy poukazuje na slovo prosit s odkazem na vánoční koledování.
Proč je 12 měsíců
Za první úpravy v kalendáři může Julius Caesar, který od roku 45 př. n.l. zavedl Juliánský kalendář. Potvrdil tím zvýšení počtu měsíců na 12 (přidanými měsíci byly dnešní leden a únor). Starořímský kalendář, který se používal před Juliánským, měl původně pouze 10 měsíců.
Jak jdou měsíce po sobě česky
měsíce | česky | polsky |
---|---|---|
1. měsíc | leden | styczeń |
2. měsíc | únor | luty |
3. měsíc | březen | marzec |
4. měsíc | duben | kwiecień |
Proč se jmenuje únor
Český název měsíce odvozují jazykovědci od noření se ledových ker do vody (únor = nořiti se). V mnoha jazycích je název měsíce (anglicky February, německy Februar, slovensky Február) odvozen od latinského Februarius, což bylo pojmenování podle očistných svátků februa.
Kdo vymyslel kalendář
Juliánský (křesťanský) kalendář
Juliánský kalendář zavedl v předkřesťanském Římě Gaius Julius Caesar roku 46 př. n. l.. Měl 12 měsíců po 29, 30 nebo 31 dnech, dohromady 365 dnů a nově začal 1. ledna místo 1.
Kdo určil rok 0
V astronomii je rok 0 používán od 18. století, kdy jej zavedl Jacques Cassini.
Kdy byl prvni kalendář
První kalendář, již připomínající náš současný, je připisován Romulovi, zakladateli Říma, kolem roku 753 př. n.l. Měl jen deset měsíců s jarní rovnodenností (a začátkem zemědělských prací) v prvním z nich.
Kdo vymyslel datum
Systém Anno Domini byl vyvinut mnichem jménem Dionysius Exiguus (narozen v Malé Skythii) v Římě roku 525 jako jeden z výsledků jeho práce při výpočtu data Velikonoc.
Kdy byl rok 1
Rok 1 byl tedy rokem prvních kristových narozenin. Ježíš se tedy podle této hypotézy narodil v roce 1 před Kristem. Kalendářní rok nula totiž neexistuje.
Kde vznikl kalendář
Nejstarší kalendář v Mezopotamii máme doložený u starých sumerů okolo roku 3500 př. n.l. Byl lunární, nový den v něm začínal večerem ve chvíli, kdy bylo možné prvně spatřit měsíc. Byl rozdělen na dvanáct měsíců, které střídavě obsahovaly 29 nebo 30 dní, aby se vyrovnal měsíční cyklus trvající 29,5 dne.
Jak vznikl rok 1
Číslování roků
Léta Páně se počítají od kdysi předpokládaného dne Ježíšova obřezání, ke kterému mělo dojít 1. 1. roku 1. Za tohoto předpokladu k narození Krista došlo osm dní před začátkem letopočtu, tedy v roce označovaném 1 ante Christum natum, doslova v roce 1 před narozením Krista.
Co bylo před rokem 0
Neexistuje v našem (křesťanském) letopočtu, který se používá souběžně s gregoriánským kalendářem (dříve s juliánským kalendářem). V tomto systému je rok 1 př. n. l. přímo následován rokem 1. V astronomii je rok 0 používán od 18.