Kam jít volit s voličským průkazem?

Kam jít volit s voličským průkazem?

Kdy je možné volit

Aktivní volební právo mají všichni občané od 18 let, pasivní se liší podle orgánu (viz tabulka níže).

Jak volit v případě nemoci

Pokud nemůžete přijít do volební místnosti třeba kvůli nemoci, můžete si zavolat volební okrskové komisi o přenosnou schránku, a to i přímo v den voleb. Musíte být ale na území svého volebního obvodu a a v případě, že jste v době voleb v nemocnici nebo jiném zdravotnickém zařízení, můžete volit přímo tam.

Kde se dá volit v Německu

Volby v Německu jsou svobodné. Volí se poslanci Spolkového sněmu, Evropského parlamentu, sněmů spolkových zemí a dalších územních korporací. Každých pět let probíhá nepřímá volba spolkového prezidenta.

Jak se bude volit v druhém kole

Žádosti směřujte na obecní úřad příslušný podle místa trvalého pobytu. O voličské průkazy pro druhé kolo prezidentské volby je možné požádat v listinné podobě s ověřeným podpisem nebo v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránkydo pátku 18.

Co se stane s mým hlasem když nepůjdu k volbám

Obvykle je považováno za žádoucí, aby volební systém počet možných propadlých hlasů minimalizoval. Volič, jehož hlas se neprojeví, může ztrácet důvěru v daný volební systém, potažmo ztrácet zájem o účast na politickém dění a ztrácet důvěru v demokracii jako takovou.

Kdo může volit v prezidentských volbách

Proces volby. Volba prezidenta republiky se koná tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva všech českých občanů nad 18 let.

Jak volit prezidenta v zahraničí

Seznam zastupitelských úřadů, u kterých je možné podat žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů nebo žádost o voličský průkaz, včetně kontaktů na ně je k dispozici na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí https://www.mzv.cz/, pod odkazem "státy a území" zvolit název státu a Kontaktní český úřad.

Kde dostanu volební lístky na prezidenta

Pokud volič neobdrží hlasovací lístky domů nejpozději 3 dny před prvním kolem volby prezidenta (tj. v úterý volebního týdne), může se obrátit na příslušný obecní úřad (dle místa svého trvalého pobytu), popřípadě je obdrží na vyžádání až ve volební místnosti od okrskové volební komise.

Kdo vyhral volby v Německu

Největší stranou se stala SPD s 206 poslanci. Druhá skončila se ziskem 197 CDU/CSU, pro kterou byl zisk 24,1 % nejhorší v historii. Třetí největší stranou je v Bundestagu nově Svaz 90/Zelení se 118 mandáty, pro které je to jejich nejlepší volební výsledek, byť si od volebních průzkumů na začátku roku 2021 pohoršili.

Jak to probíhá u voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se konají na základě poměrného systému s kandidátkami politických stran či jejich koalic. Kandidátní listiny jsou vázané s možností preferenčních hlasů. V letech 1990–1998 bylo možné dát 4 preferenční hlasy, v letech 2002–2006 pak pouze 2 preferenční hlasy.

Kdo vyhrál volby v roce 2023

Volební účast ve druhém kole dosáhla 70,25 %, vítězem se stal se ziskem 58,32 % hlasů Petr Pavel.

Jak dopadlo první kolo voleb

Voliči vybírali celkem z osmi kandidátů. Ze dvou postupujících získal 35,40 % hlasů Petr Pavel, druhý Andrej Babiš dostal 34,99 % hlasů.

Co se stane kdyz nebudu volit prezidenta

Jestliže se postupující kandidát své kandidatury vzdá nebo přestane být volitelný, postupuje další v pořadí. Ve druhém kole je pak zvolen kandidát, který získá větší počet hlasů. Při opět hypotetické rovnosti hlasů je celá volba zrušena a do deseti dnů je vyhlášena nová volba.

Co je neplatný hlas

Jako propadlý, případně ztracený hlas se označuje takový hlas, který se vzhledem k volebním systému nepromítl do výsledků. Typickým příkladem je hlas pro stranu, která nedosáhla uzavírací klauzule. Obvykle je považováno za žádoucí, aby volební systém počet možných propadlých hlasů minimalizoval.

Co je to voličský průkaz

Voličský průkaz nenahrazuje průkaz totožnosti, a to ani pro účel voleb. Volič tedy musí volební komisi prokázat svou totožnost občanským průkazem nebo cestovním pasem. V praxi se voličský průkaz používá především pro volbu prezidenta Česka, volby do Poslanecké sněmovny a pro volby do Evropského parlamentu.

Kdo bude kandidovat na prezidenta ČR v roce 2023

Zaregistrovaní kandidáti

Č. Kandidát Stranická příslušnost
1 Pavel Fischer nestraník
2 Jaroslav Bašta SPD, dříve ČSSD a BOS
4 Petr Pavel nestraník, dříve KSČ
5 Tomáš Zima nestraník, dříve KSČ

Kdo bude kandidovat na prezidenta

Osoby, jejichž kandidátní listina byla odmítnuta

Osoba Informace o osobě
Libor Hrančík Obchodní zprostředkovatel. Dříve kandidoval za ND.
Karel Janeček Matematik, filantrop a podnikatel, autor volebního systému D21. Záměr kandidovat oznámil v lednu 2022.
Anna Kašná Invalidní důchodkyně.
Roman Lalik Kandidát z Mostu.

Kdy budou parlamentní volby na Slovensku

Parlamentní volby na Slovensku 2023
Stát Slovensko
Druh voleb parlamentní
Volební termín 30. září 2023
Předchozí volby 2020

Kdy dostanu volební lístky

Pokud volič neobdrží hlasovací lístky domů nejpozději 3 dny před prvním kolem volby prezidenta (tj. v úterý volebního týdne), může se obrátit na příslušný obecní úřad (dle místa svého trvalého pobytu), popřípadě je obdrží na vyžádání až ve volební místnosti od okrskové volební komise.

Jak často se volí

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se konají tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva, a to každé čtyři roky podle zásad poměrného zastoupení.

Kdy se bude volit premiér

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Volby Datum Vítěz
Volby do Poslanecké sněmovny 2013 25. října – 26. října 2013 ČSSD
Volby do Poslanecké sněmovny 2017 20. října – 21. října 2017 ANO
Volby do Poslanecké sněmovny 2021 8. října – 9. října 2021 SPOLU

Jak často se volí prezident

V České republice je funkční období prezidenta 5 let. Nikdo nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou, zvolen také nemůže být občan, který byl potrestán za velezradu nebo za hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku.

Kdo vyhrál volby v 2023

Vítězem volby se ve druhém kole se ziskem 58,32 % hlasů stal Petr Pavel. Účast v druhém kole byla nejvyšší volební účastí v celostátních volbách v České republice od voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 1998.

Jak se volilo v obci

Volební den, stejně jako u jiných druhů voleb, vyhlašuje prezident republiky, a to nejméně 90 dní před jejich konáním. Starosta obce má před volbami (nejméně deset dní před jejich konáním) možnost (nikoliv povinnost) vyhradit plochu pro vylepení volebních plakátů.

Jak se počítají hlasy ve volbách

V prvním kole je kolový součet strany roven počtu hlasů a první mandát získává strana s nejvyšším počtem hlasů. V dalších kolech se kolový počet hlasů každé strany určí jako podíl získaných hlasů strany ku počtu mandátů, které získala v předchozích kolech, zvýšenému o jedničku.