Jak pěstovat jahody v trubce?
Jak se starat o jahody v truhlíku
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Co s jahodami v Truhliku na zimu
Stačí, když rostlinu i s květináčem odnesete na zahradu a přikryjete ji chvojím. To rostliny ochrání před mrazem a díky jeho prodyšnosti rostlinky budou mít i dostatek světla. Pakliže nechcete ořezávat smrky, můžete namísto chvojí použít bílou netkanou textilii. Před tím odstraňte všechny suché lístky.
Jak pěstovat jahody v paletě
Jahodový záhon na paletě
Už jste zkoušeli pěstovat jahody na paletě Položte paletu na vybrané místo, naplňte ji čerstvou zeminou a do mezer, které poslouží jako řádky v záhonu, vysaďte jahody. Plná místa tak zamezí prorůstání plevele a v době dozrávání plodů budou šťavnaté jahůdky čisté.
Jak daleko od sebe sázet jahody do truhlíku
Hluboko sázené rostliny špatně rostou, mělké výsadby s obnaženými kořeny trpí naopak suchem. Jamku pro výsadbu vyhloubíme dostatečně velkou, aby v ní kořeny sazenic byly volně rozprostřeny. Sázíme v řádcích 10 – 15 cm od sebe.
Co do truhliku s jahodami
SUBSTRÁT Nádoby naplňte substrátem pro jahody, případně kvalitním zahradnickým substrátem nebo univerzálním eko substrátem. Při přípravě zapracujte organominerální hnojivo pro jahody, granulované nebo tabletové vícesložkové hnojivo či eko hnojivo pro jahody.
Kdy dát sazenice jahod ven
Nejpřirozenější a nejběžnější volbou pro výsadbu jahod je podzim. Používá se zelená sadba. Začněte v srpnu až září, když už nehrozí nebezpečně vysoké teploty, které by vám mohly nově vysázené sazenice zlikvidovat. Čas na podzimní výsadbu pak máte až do konce října, kdy ranní rosy přispívají k bezproblémovému ujmutí.
Kdy můžu dát ven jahody v truhlík
Vysazujte je od března do října. Zvídaví a zkušení vyzkouší pěstování ze semínka. Je ale nutné obrnit se trpělivostí, rostou pomalu a seje se už v lednu nebo v únoru. Když si obstaráte nakvétající silné sazenice, letošní úrodu nezmeškáte.
Kdy stříhat Stáleplodící jahody
Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem. Porost vyplejte, okopejte, přihnojte a pořádně zalijte.
Jak si udělat pyramidu na jahody
Nejjednodušší je použít ke stavbě jahodové pyramidy duté zahradní tvarovky, které jednoduše vyskládáme vedle sebe a na sebe, načež vyplníme dutiny zeminou a na jaře vysadíme sazenice jahod.
Co zasadit do palety
Pro osázení palet je možné využít téměř jakoukoliv rostlinu. Není problém kombinovat kvetoucí letničky třeba s bylinkami a drobným ovocem či zeleninou. Pro interiérové pěstování jsou vhodné jakékoliv pokojové květiny. Ideální jsou však rostliny o průměru 9, maximálně 12 cm.
Co sázet vedle jahod
Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
Jak daleko od sebe se sází jahody
Slabě rostoucí odrůdy vysazujeme na vzdálenost 20 cm v řádku. Přičemž řádky jsou od sebe vzdálené 80 cm. Více rostoucí sazenice dáváme do řádků vzdálených 90 cm a jednotlivé sazenice pak vysadíme na vzdálenost 30–40 cm. Pro častěji zamokřené pozemky se doporučuje výsadba do hrůbků.
Čím hnojit Stáleplodící jahody
Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.
Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody
Připomeňme, že klasický jahodník plodí od konce května do začátku července v závislosti na ranosti odrůdy. Tvoří květy pouze za krátkého dne. Stáleplodící jahodník kvete bez ohledu na délku dne. Je remontantní.
Kdy se prodávají sazenice jahod
Přelom srpna a září je čas, kdy se objevují nabídky nových sazenic jahodníků. Ať už chcete pěstovat jahody poprvé nebo potřebujete svou jahodovnu obnovit či rozšířit, snažte se vždy získat co nejhodnotnější sazenice. Stoprocentní záruku bohaté sklizně vám nedá nikdo, ale kvalitní sadba je jejím nejlepším základem.
Jak udělat záhon na jahody
Jahodníky vysazujeme na záhony do rozestupů podle odrůdy. Slabě rostoucím odrůdám jahodníků stačí rozestupy okolo 20 cm, silnějším 30 cm a nejsilněji obrůstajícím a rozrůstajícím se pak 40 cm. Rozestupy mezi řádky volíme tak, abychom se k rostlinám snadno dostali při péči o ně i při sklizni.
Jak osadit paletu
Paletu položte na zem lícovou stranou. Překryjte textilií celou zadní stranu i boky a připevněte sponkovačkou všechna důležitá místa: boky i spodní stranu. Sponkujte od sebe nejdále po 5 centimetrech, a to na všech čtyřech stranách. Na jedné nezapomeňte vytvořit z netkané textilie pevné dno.
Jak využít palety na zahradě
Spodní stranu palety potáhneme dvojitou vrstvou netkané textilie, v horizontální poloze paletu naplníme zeminou a vysazujeme sazenice (jednoletky, bylinky, hlávkový salát, měsíční jahody…). Paletu je vhodné nechat nějakou dobu v horizontální poloze, aby rostliny mohly zakořenit a růst chvíli v přirozené poloze.
Co dát pod jahody
Slámou (popřípadě jiným materiálem) jahodníky podkládáme v období květu. Tím zabráníme tomu, aby se vyvíjející plody dostaly do styku s půdou. Nejvhodnější pro mulčování jahod je sláma rozřezaná na kusy o délce 8-10 cm. Po sklizni slámu co nejdříve z jahodiště odstraníme, aby mohly dobře zakořenit odnože.
Po jaké plodině sázet jahody
Mezi jahody vysaďte česnek
Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.
Jaké hnojivo použít na jahody
Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.
Co dát pod jahody aby Nehnily
Aby jahody nehnily, je dobré je sázet do mulčovací fólie, která udrží potřebnou vlhkost, ale zároveň odizoluje dozrávající plody od hlíny. Já těmhle výdobytkům moc nefandím, ale uznávám, že jahodám je líp na podestýlce. Proto záhon mulčuju – buď posekanou trávou nebo štěpkou z větví.
Kdy hnojit jahody v truhlíku
Kapalné hnojivo na jahody sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží. Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý týden od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.
Jak často měnit sazenice jahod
Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.
Co dát po jahodách
Co zasadit po jahodách
Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře. Kořenová plodina netrpí stejnými chorobami jako jahody a také ji nenapadají škůdci, kteří záhony s jahodami rádi napadají. Po předběžném ošetření a hnojení půdy letní obyvatelé zasadí cukety, okurky a melouny.