Co si vzít na Samosber jahod?
Kdy začíná sezóna jahod
Sezóna samosběru jahod trvá dle aktuálního počasí zhruba od 5.června do 20. července. samosběry pomalu končí, sledujte tedy termíny konání. Pokud si nasbíráte množství menší než 3kg, bude Vám účtováno 100,-Kč/kg.
Archiv
Kdy na samosběr jahod
Správná doba nadchází obvykle v první polovině června, ale záleží na dlouhodobém počasí. Samosběr jahod probíhá většinou celý týden, od pondělí do neděle, převážně mezi 7. a 17. hodinou.
Jak dlouho trva Samosber jahod
V závislosti na počasí a zralosti jahod spouštíme samosběr koncem května začátkem června. Samosběr trvá měsíc až měsíc a půl.
Kdy začíná samosběr jahod 2023
Letos ve 2023 se růst jahod a tím i samosběr trochu zpomalil a je až teď v prvním týdnu června – ve srovnání s předchozími roky, které byly teplé a jahody byly už v druhé půlce května. Většina samosběrů začne až v červnu.
Jak probíhá samosběr jahod
Na samosběr jahod se není třeba nijak zvlášť objednávat. Jednoduše přijedete na plantáž a nahlásíte u pověřeného pracovníka. Ten vám zváží nádoby, do kterých hodláte jahody sbírat. Většinou mají pěstitelé v nabídce i košíky pro zapomnětlivé sběrače, které si můžete zakoupit přímo na místě.
Jak se sází jahody
Slabě rostoucí odrůdy vysazujeme na vzdálenost 20 cm v řádku. Přičemž řádky jsou od sebe vzdálené 80 cm. Více rostoucí sazenice dáváme do řádků vzdálených 90 cm a jednotlivé sazenice pak vysadíme na vzdálenost 30–40 cm. Pro častěji zamokřené pozemky se doporučuje výsadba do hrůbků.
Jak sbírat jahody
jahody sklízíme velmi opatrně. Nejlépe tak, že uštípneme jahodu i s kališními lístky a malou stopkou. Někdo k tomu používá i nůžky. Čím méně otlaků jahoda bude mít, tím déle vydrží.
Kdy končí jahody
Sezóna samosběru jahod trvá dle aktuálního počasí zhruba od 5. června do 20. července.
Jak se dělá jahodová marmeláda
Do jahod přisypeme cukr (není nutné dávat celý kilogram, dle sladkosti jahod) smíchaný s želírovacím prostředkem (například želírfix…) a vše za stálého míchání, dokud se cukr nerozpustí, přivedeme k varu. Pak teplotu ztlumíme, aby nám marmeláda příliš nebublala a nepěnila a vaříme cca 2-3 minuty.
Kdy jsou nejlevnější jahody
V zimě se však za dobré ceny dají sehnat i borůvky nebo jahody. Je to logické, většina sortimentu v oddělení ovoce se do České republiky dováží. Díky tomu nejsou supermarkety závislé na českém počasí a tuzemské sezónní produkci.
Kdy se vysazují jahody
Nejpřirozenější a nejběžnější volbou pro výsadbu jahod je podzim. Používá se zelená sadba. Začněte v srpnu až září, když už nehrozí nebezpečně vysoké teploty, které by vám mohly nově vysázené sazenice zlikvidovat. Čas na podzimní výsadbu pak máte až do konce října, kdy ranní rosy přispívají k bezproblémovému ujmutí.
Co sázet vedle jahod
Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
Jaké hnojivo použít na jahody
Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.
Jak dlouho vydrží jahody
fólií na potraviny. Jahody lze uchovat v čerstvém stavu v lednici po dobu jednoho až dvou dnů. Jahody je nevhodné uchovávat dlouho při pokojové teplotě nebo na slunci.
Co dát po jahodách
Co zasadit po jahodách
Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře. Kořenová plodina netrpí stejnými chorobami jako jahody a také ji nenapadají škůdci, kteří záhony s jahodami rádi napadají. Po předběžném ošetření a hnojení půdy letní obyvatelé zasadí cukety, okurky a melouny.
Co se dává do marmelády
Bez pektinů, které stojí za houstnutím marmelád a džemů, se zkrátka neobejdeme. Není ale nezbytné přidávat kupované želírovací přípravky. Do zavařeniny můžete přidat i ovoce, které přirozeně obsahuje vysoký poměr pektinů. Je to například rybíz, angrešt, kdoule, brusinky či jablka.
Jak dlouho se vaří marmeláda
Rychle zahřejeme k varu a odpaříme asi třetinu. Pak přidáváme po malých dávkách želírovací cukr nebo cukr krystal promíchaný s Gelfixem a dále vaříme za stálého míchání. Rosolování marmelády vyzkoušíme stejně jako u džemu. Po přidání poslední dávky cukru by se marmeláda neměla vařit déle než 10 minut, aby neztmavla.
Jak udělat jahody v čokoládě
Ve vodní lázni rozpusťte čokoládu a do rozpušťené čokolády namáčejte jahody. Abyste neměli ulepené prsty a jahody se vám pěkně namočily, můžete si je v místě stopky napíchnout na špejli. Namočené jahody můžete ještě obalit v nasekaných oříšcích, v kokosu nebo v cukrářském posypu.
Jak na jahody v truhlíku
Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Po jaké plodině sázet jahody
Mezi jahody vysaďte česnek
Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.
Jaké plodiny pěstovat spolu
Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.
Jak zvysit urodu jahod
Dodejte živiny
Právě časně zjara potřebují jahody nejvíce dusíku, aby mohly regenerovat po zimě. Dusík podpoří tvorbu kořenů a listů a jahody se nastartují, proto jim nejvíce pomůžete, když je pohnojíte. Zvolte hnojivo speciálně určené na jahody, poradí vám v každém zahradnictví.
Kdy hnojit jahodníky
Obvykle je nutné hnojit pravidelně od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.
Jak prodloužit životnost jahod
Jejím hlavním protagonistou je ocet. Doporučuje se jahody omývat roztokem z vody a octa v poměru cca 1:100 (250 ml octa na 2,5 l vody). Čistou vodou dobře opláchnuté jahody se stopkami do roztoku ponoříme na několik minut a poté opět pořádně opláchneme čistou vodou a položíme na papírovou utěrku, aby oschly.
Jak prodloužit trvanlivost jahod
Přestože se jahody nemají před skladováním omývat, existuje metoda, která mytí jahod naopak využívá k prodloužení jejich trvanlivosti. Trik spočívá v tom, že jahody ponoříte do zředěného octového roztoku, který zničí případné plísně a bakterie.