Kdy mi přijde eRecept?

Kdy mi přijde eRecept?

Kdy dojde eRecept

opakovací recept platí 6 měsíců, nestanoví-li předepisující lékař jinak, počínaje dnem následujícím po dni jeho vystavení, nejdéle však 1 rok. Elektronický recept, který obsahuje příznak „Neodkladná péče“ nebo „Pohotovost“, je platný nejdéle do konce prvního dne následujícího po dni jeho vystavení.
Archiv

Jak zjistím co je v eReceptu

Jak zjistit obsah eReceptu Pokud potřebujete znát obsah eReceptu, můžete lékaře požádat o vystavení papírové průvodky, která kromě kódu eReceptu může obsahovat další údaje, jako jsou předepsané léky, jejich síla a dávkování, jméno pacienta a datum platnosti eReceptu. Průvodku lze zaslat i e-mailem.
Archiv

Kam prijde eRecept

Lékařem vystavený eRecept je uložen do tzv. Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER). Každému eReceptu je přidělen unikátní identifikátor. V lékárně pak lékárník načte identifikátor eReceptu a pokud je eRecept v CÚER nalezen, vydá předepsaný lék pacientovi.
Archiv

Jak dlouho trvá recept

Recept má obvykle platnost 14 dní počínaje následujícím dnem od vystavení. Výjimkou jsou recepty z pohotovosti, ty platí pouze 1 den. Opakovací recept platí 6 měsíců a poukaz na zdravotní pomůcky platí 90 dnů ode dne vystavení. Lékař může také prodloužit platnost receptu až na 1 rok.

Jak vypadá eRecept

Lékařem vystavený eRecept je uložen do tzv. Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER). Každému eReceptu je přidělen unikátní identifikátor. V lékárně pak lékárník načte identifikátor eReceptu a pokud je eRecept v CÚER nalezen, vydá předepsaný léčivý přípravek pacientovi.

Jak otevřít eRecept

Zkopírujte celou SMS s eReceptem

Po obdržení SMS od lékaře si stačí zkopírovat celou SMS a otevřít aplikaci Medfox. Pokud máte průvodku nebo QR kód, postačí naskenování kódu.

Jak zjistit cenu léku na předpis

Výši případného doplatku na konkrétní předepsaný léčivý přípravek je možné orientačně dohledat na webu ministerstva zdravotnictví (Informace o úhradách, cenách a výši případného doplatku léčivých přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění, www.mzcr.cz/Leky.aspx).

Jak zjistit co mi prislo za eRecept

O eReceptu

Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER). Každému eReceptu je přidělen unikátní identifikátor. V lékárně pak lékárník načte identifikátor eReceptu a pokud je eRecept v CÚER nalezen, vydá předepsaný lék pacientovi. Informace o výdeji léku se zároveň zapíše do CÚER.

Jak vyzvednout SMS recept

Pro vyzvednutí již není potřeba nic přepisovat, stačí znát číslo rezervace, které dostanete v sms a emailu. Léky samozřejmě můžete vyzvednout také pomocí občanského průkazu, kdy lékárníkovi dáte načíst občanský průkaz nebo nadiktujete jeho číslo.

Jak požádat o elektronický recept

zaslání prostřednictvím SMS – pacient může požádat lékaře o zaslání receptu přes SMS na mobil. Systém recept bezplatně zašle na uvedené telefonní číslo textovou zprávu s identifikátorem, včetně odkazu pro zobrazení QR kódu pro urychlení předání identifikátoru v lékárně.

Jak vyzvednout eRecept bez SMS

Léky samozřejmě můžete vyzvednout také pomocí občanského průkazu, kdy lékárníkovi dáte načíst občanský průkaz nebo nadiktujete jeho číslo. Přes registr obyvatel si takto lékárník eRecept načte do systému a opět není potřeba nic přepisovat.

Jak zjistit přeplatky za léky

Přeplatky nad zákonem stanovený limit jsou vždy zasílány automaticky, pojištěnec o ně nemusí žádat, ani nemusí sledovat jejich výši. Výši svých zaplacených doplatků však snadno zjistí v aplikaci Moje VZP, kam se může přihlásit každý dospělý pojištěnec VZP.

Kdo může vyzvednout recept

eRecept může bez přítomnosti pacienta vystavit i zastupující praktický lékař, případně specialista, který má informace o zdravotním stavu pacienta.

Jak ziskat recept na léky

Musíte buď poprosit jiného ošetřujícího lékaře, nebo zajít do nemocnice, aby vám tam někdo předpis vystavil," říká předseda Mladých lékárníků Stanislav Gregor. Lékař samozřejmě může pacientovi vydat eRecept, ne každý se však může se svým lékařem spojit.

Kdy se vrací peníze za léky

Zdravotní pojišťovny vracejí přeplatky za léky čtyřikrát do roka, vždy za každé kalendářní čtvrtletí. Svým klientům je vracejí automaticky na bankovní účet pojištěnce nebo složenkou.

Kdo má nárok na vrácení peněz za léky

Limit spoluúčasti pojištěnců na doplatcích je stanoven vždy pro kalendářní rok, a to následovně: 1000 Kč – u dětí mladších 18 let, včetně kalendářního roku, ve kterém dovršily 18. rok věku, a u pojištěnců starších 65 let, včetně kalendářního roku, ve kterém dovršili 65. rok věku.

Jak se posílá recept na mobil

Do mobilního telefonu přijde pacientovi e-recept jako dvanáctimístný kód složený s čísel a písmen. "Pro pacienta i lékaře je to jednoduchý systém. Přepis kódu, i pokud je bezchybný, je pro nás ale delší než jiné formy vydání, kdy stačí načíst čárový kód čtečkou," řekl Krebs.

Kam jít Když nemám praktického lékaře

„Občané ČR nemají povinnost se registrovat u praktického lékaře, nicméně je obecně doporučováno, aby každý měl svého registrujícího lékaře. Pokud by některý z klientů VZP měl problém ho sehnat, ať se obrátí na naši pobočku, kde mu poradí,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Jak zjistit přeplatek za léky

Přeplatky nad zákonem stanovený limit jsou vždy zasílány automaticky, pojištěnec o ně nemusí žádat, ani nemusí sledovat jejich výši. Výši svých zaplacených doplatků však snadno zjistí v aplikaci Moje VZP, kam se může přihlásit každý dospělý pojištěnec VZP.

Jak zjistím doplatek na recept

Na stránkách www.mzcr.cz najdou lidé přehledný program, který najde všechny v Čechách dostupné léky. Všechny informace o lécích platí od 1. dubna. Stačí do vyhledávače zadat jméno léku, který pacient hledá nebo užívá, a program vyhledá všechny stejně nebo podobně účinné léky včetně informací o ceně a doplácení.

Jak získat přeplatky za léky

Žádost je možno podat na každé pobočce VZP. Přeplatek je pojišťovna povinna pojištěnci nebo jeho zákonnému zástupci vrátit do 60 kalendářních dnů po uplynutí čtvrtletí, ve kterém byl limit překročen. Překročení limitu neznamená, že pojištěnec už dál doplatky na léky neplatí.

Co delat kdyz mám lékaře v jinem meste

Možná spíše zkusíte využít místního praktického lékaře, zda by vás také neošetřil. To samozřejmě tento lékař může. Pokud je ale rovněž smluvním partnerem vaší zdravotní pojišťovny, nemá právo po vás chtít peníze za to, že vás ošetřil a předepsal vám recept.

Jak jít k doktorovi

Na vyšetření k odbornému lékaři můžete jít i bez doporučení svého registrujícího lékaře. Je lepší jej však neobcházet a nejprve se vždy poradit s ním. Samozřejmě při specifických či náhle vzniklých potížích vyhledáte přímo odborníka – např. chirurga, neurologa, kardiologa.

Kdy vrací VZP peníze za léky

Přeplatky pojišťovna vrací do 60 dnů po uplynutí kalendářního čtvrtletí.

Kdy vrací pojišťovna peníze za léky

Zdravotní pojišťovny vracejí přeplatky za léky čtyřikrát do roka, vždy za každé kalendářní čtvrtletí. Svým klientům je vracejí automaticky na bankovní účet pojištěnce nebo složenkou.