Jak dlouho vydrží jahodník?
Jak dlouho vydrží sazenice jahod
Frigo sazenice jahod
Umístěte do lednice a takto Vám vydrží týden. Před výsadbou je důležité kořeny jahod zkrátit o 1/3. Po vysazení vydatně zalít. Pokud je v noci větší mráz, tak může rostliny ze země povytáhnout.
Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody
Připomeňme, že klasický jahodník plodí od konce května do začátku července v závislosti na ranosti odrůdy. Tvoří květy pouze za krátkého dne. Stáleplodící jahodník kvete bez ohledu na délku dne. Je remontantní.
Archiv
Jak dlouho roste jahoda
Letní jahody se dají rozdělit na rané, střední a pozdně letní. Celoroční jahody jsou nejoblíbenější, protože rostou až pět let. Ty, které zrají v červnu, vám během léta zajistí velké množství ovoce, ale vždy záleží na tom, kdy je zasadíte. Letní plodiny začnou nést ovoce asi dva měsíce po zasazení.
Kdy odstranit odnože jahod
Starší jahodník už má slabší úrodu a plody jsou často i méně sladké, rostlina je totiž už vysílená. Proto na jaře nebo na podzim vždy starší jahodník (3 a více let) omlazujte. Nebojte se staré a velké listy odstranit, ale musíte ponechat tzv. srdíčko, tedy střed rostliny.
Co dělat s odnožemi jahod
Pokud plánujete omlazení nebo rozšíření svého záhonu, můžete si vypěstovat mladé sazenice z odnoží. Jahody se totiž snadno množí samy. Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon.
Jak dlouho vydrzi jahody na záhonu
Jahody je ideální nechat na záhonu tři roky. Už ve třetím roce není sklizeň tak velká, je proto lepší rostliny zlikvidovat a vysadit nové.
Kdy stříhat Stáleplodící jahody
Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem. Porost vyplejte, okopejte, přihnojte a pořádně zalijte.
Jak casto plodí jahody
Klasické jahody se dělí na jednouplodící, u kterých se sklizně dočkáte jednou ročně v červnu, a stáleplodící, které plodí od června až do prvních mrazíků. Nejoblíbenější jednouplodící odrůdy jsou Senga Sengana, Elsanta či Sonata. Mezi stáleplodící patří Aromas, Selva, Diamante nebo Anabele.
Jak získat nové sazenice jahodníků
Nové sazenice můžeme získat i tehdy, pokud pěstujeme jahodník na netkané agrotextilii. Jen musíme rostlinám připravit podmínky pro zakořenění. Vhodné jsou pro tento účel plastové květináče či kelímky (průměr 8 cm). Kelímkům uděláme ve dnu několik odtokových otvorů a naplníme je zeminou smíchanou s kompostem.
Jak uchovat odnože jahod
První odnože, které jahodníky pustí ještě před plozením anebo při něm, otrhávejte. Zamezíte tím vysilování rostliny, která pak bude mít dost síly na tvorbu a zrání jahod. Otrhané odnože můžete kompostovat jako zelené hnojivo.
Jak skladovat jahody aby vydržely
Jahody je nevhodné uchovávat dlouho při pokojové teplotě nebo na slunci. „Před zmrazením se doporučuje plody jemně omýt a osušit lehkým protřepáním, následně uložit do jedné vrstvy mikrotenovém sáčku a zmrazit. Zmrazené plody lze pak uchovat ve více vrstvách po dobu až jednoho roku,“ upozorňuje web.
Jak poznat zralou jahodu
Proto je důležité sklízet plody opravdu zralé. Poznáme to snadno – budou celé rovnoměrně probarvené. Nejprve se červeně vybarví horní část plodu, spodní část bývá někdy výrazně pozadu, zvlášť u větších plodů. Proto se vyplatí podívat před utržením také na spodní stranu plodu.
Co s jahodníky po sklizni
Je též dobré po sklizni odstranit staré listy jahodníků posekáním (kosa, srp a nebo zahradnické nůžky), nejníže ale pět centimetrů nad zemí, nesmíme poškodit srdéčka rostlin. Bát se nemusíme, do zimy listy opět dorostou a budou zdravé a čerstvé, naopak porost zmladíme a zvýšíme tak úrodu v dalším roce.
Co s jahodami na zimu
Jahody mráz nemilují
Také jahodníky jsou náchylné k namrzání. Proto je na zimu musíme připravit. Od matečních rostlin odstřihneme všechny výhony a krčky rostlin přihrneme zeminou či kompostem. Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.
Co dát po jahodách
Co zasadit po jahodách
Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře. Kořenová plodina netrpí stejnými chorobami jako jahody a také ji nenapadají škůdci, kteří záhony s jahodami rádi napadají. Po předběžném ošetření a hnojení půdy letní obyvatelé zasadí cukety, okurky a melouny.
Jak uchovat jahody co nejdéle
Smíchejte hrnek octa s třemi hrnky vody. Omyjte jahody ve vzniklé tekutině a následně je pořádně osušte. Potom je uložte do lednice. Prodloužíte tak jejich životnost, jelikož ocet zlikviduje bakterie, které způsobují plísně.
Jak uchovat jahody na zimu
Jakmile budou jahody usušené, nebudou tvrdé, ale pružné. Jahody skladujte na suchém místě, nejlépe ve vzduchotěsných skleněných nádobách. Správně usušené plody vám vydrží klidně až do další sezony jahod.
Jak zakonzervovat jahody
Omyté jahody bez stopek dáte do zavařovacích sklenic, na 1 kilo plodů přisypete 150 gramů cukru, sklenice dobře uzavřete a sterilizujete 30 minut při teplotě 90° Celsia. Pro vylepšení a změnu chuti je k jahodám možné přidat v malém množství třeba červený rybíz, angrešt nebo maliny.
Jak se trhají jahody
Nejlépe tak, že uštípneme jahodu i s kališními lístky a malou stopkou. Někdo k tomu používá i nůžky. Čím méně otlaků jahoda bude mít, tím déle vydrží. Sklizené plody nedáváme do velké vrstvy a nepřesypáváme je z jedné nádoby do druhé.
Co s Jahodama na zimu
Zazimování jahodníků vám potrvá jen krátkou chvíli. Stačí, když rostlinu i s květináčem odnesete na zahradu a přikryjete ji chvojím. To rostliny ochrání před mrazem a díky jeho prodyšnosti rostlinky budou mít i dostatek světla. Pakliže nechcete ořezávat smrky, můžete namísto chvojí použít bílou netkanou textilii.
Jak se starat o jahodníky
Aby jahody dozrály velké a sladké, potřebují pravidelnou zálivku, zvlášť když kvetou a tvoří plody. Ideální je dešťová voda. Zalévejte navečer nebo ráno, rostliny pak lépe vodu využijí než při zálivce během parna. Stačí zalévat obden.
Jak zazimovat jahody na zahradě
Jahody mráz nemilují
Také jahodníky jsou náchylné k namrzání. Proto je na zimu musíme připravit. Od matečních rostlin odstřihneme všechny výhony a krčky rostlin přihrneme zeminou či kompostem. Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.
Po jaké plodině sázet jahody
Mezi jahody vysaďte česnek
Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.
Co můžu zasadit vedle jahod
Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.
Co s jahodami v Truhliku na zimu
Stačí, když rostlinu i s květináčem odnesete na zahradu a přikryjete ji chvojím. To rostliny ochrání před mrazem a díky jeho prodyšnosti rostlinky budou mít i dostatek světla. Pakliže nechcete ořezávat smrky, můžete namísto chvojí použít bílou netkanou textilii. Před tím odstraňte všechny suché lístky.